Aktualności ...

Wyniki matury 2018

07.2018

OKE w Łomży opublikowała ogólne wyniki matury z maja 2018 r.

W kraju zdawalność w liceach wyniosła 85,3%, w woj. podlaskim 86,8%, w powiecie kolneńskim 78%, a u nas to 97,7%. Jest to bardzo wysoki wynik.

W naszej szkole na 87 tegorocznych absolwentów 85 uczniów zdało maturę. Dwie osoby będą mogły przystąpić do egzaminu poprawkowego w sierpniu. Wierzymy, że po sesji sierpniowej będziemy mogli cieszyć się 100% zdawalnością.

Naszym absolwentom serdecznie gratulujemy.

Zakończenie roku szkolnego

22.06.2018

Nareszcie czas nauki dobiegł końca. Nareszcie - chociaż ten rok trwał wyjątkowo krótko.

Odebraliśmy świadectwa - jedne z paskiem, inne zwykłe... Najlepsi i najbardziej aktywni odebrali książki, dyplomy i nagrody rzeczowe. Pożegnaliśmy też dwoje pracowników obsługi: Panią Danusię i Pana Antoniego. W lipcu odchodzą na zasłużoną emeryturę. Bez nich szkoła będzie inna.

Pożegnaliśmy się ze szkołą bez żalu - przed nami długie wakacje, a wakacji każdemu już się chce. Spotkamy się przecież we wrześniu.

Wszyscy życzyliśmy sobie słonecznych wakacji. Do zobaczenia 3 września.

Zakończenie roku uczniów klas trzecich

27.04.2018

W dniu dzisiejszym cała społeczność szkoły, a zwłaszcza uczniowie klas drugich żegnali swoje starsze koleżanki i kolegów z klas trzecich. Nadszedł czas ukończenia trzyletniej nauki w liceum.

W uroczystym nastroju najlepsi wśród trzecioklasistów otrzymali nagrody. Wśród nich był tablet od Pana Starosty S. Wiszowatego dla Michała Niedźwieckiego - ucznia o najwyższej średniej, wydania albumowe dla osób ze świadectwem z wyróżnieniem oraz ze średnią powyżej 4,5 oraz dla wszystkich działaczy szkolnych. Wybranym wręczono także sportowe medale i pamiątkowe koszulki. Wszyscy natomiast otrzymali linijki - niezbędne podczas egzaminów, moc buziaków i zgodnie z kilkuletnią tradycją - każda klasa tort.

Jeszcze chwila oddechu i czas na egzaminy maturalne. Wszystkim tegorocznym absolwentom życzymy połamania piór i udanego startu w dorosłe życie.

Pamiętajcie o nas i odwiedzajcie nasze stare mury szkolne.

V Turniej piłki siatkowej dziewcząt o Puchar Starosty Kolneńskiego

25.04.2018

To piąta edycja "siatkarskiego święta" w I Licem Ogólnokształcącym im. A. Mickiewicza w Kolnie, która odbywa się w roku jubileuszowym 100-lecia szkoły. W turnieju wzięły udział reprezentacje szkół z terenu powiatu kolneńskiego: Zespół Szkół Technicznych w Kolnie, Gimnazja w: Kolnie, Grabowie, Lachowie i Zabielu oraz gospodarz zawodów
I LO w Kolnie.

Zawody odbyły się na nowej sali gimnastycznej ogólniaka i są podsumowaniem siatkarskiego sezonu. Turniej został rozegrany systemem mieszanym na dwóch równoległych boiskach. Umożliwiło to rozegranie 14 meczy w możliwie krótkim czasie. Turniej objął patronatem Starosta Kolneński, który ufundował nagrody dla wszystkich występujących zespołów. Na uwagę zasługuje bardzo duże zaangażowanie sportowe dziewcząt. Kilka meczy zostało rozstrzygniętych dopiero w t-breku. Cieszymy się z bardzo dużego zainteresowania siatkówką wśród gimnazjalistek, gdyż być może wybierając przyszłą szkołę ponadgimnazjalną będą brały pod uwagę również dalszą karierę siatkarską. Przypomnę, że obie kolneńskie szkoły ponadgimnazjalne od wielu lat uczestniczą w rozgrywkach wojewódzkich PWSZS II ligi piłki siatkowej dziewcząt.

  Oto klasyfikacja końcowa turnieju:
 1. miejsce - I LO w Kolnie (w składzie: Waszkiewicz Judyta 3b , Bednarczyk Martyna 1a, Niedziołka Karolina 1a,
  Bogdańska Aleksandra 1b, Gardocka Aleksandra 1b, Truszkowska Karolina 1b, Ałajko Patrycja 1a, Nowak Patrycja 2b)
 2. miejsce - ZST w Kolnie
 3. miejsce - Gimnazjum w Zabielu
 4. miejsce - Gimnazjum w Grabowie
 5. miejsce - Gimnazjum w Kolnie
 6. miejsce - Gimnazjum w Lachowie

Najlepszą zawodniczką turnieju została uczennica ZST w Kolnie - Natalia Ruchała.

Dziękuję wszystkim zawodniczkom i opiekunom zespołów za udział w turnieju oraz Kolneńskiej Grupie Pierwszej Pomocy za zabezpieczenie medyczne imprezy.

Z.Ś.

Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej

24.04.2018

W dniu dzisiejszym troje uczniów z naszej szkoły: Weronika Rogińska, Łukasz Kleczyński i Mateusz Chochowski wyruszyło wraz z Ks. Adamem Krawczykiem do Łomży, aby wziąć udział w etapie diecezjalnym Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej.

Po krótkim powitaniu uczestników konkursu odbyło się Nabożeństwo Słowa. Następnie uczniowie przystąpili do pisania testu. Czekając na wyniki, słuchali piosenek religijnych i usłyszeli świadectwo Kacpra.

Gdy nadszedł czas ogłoszenia wyników okazało się, że Łukasz zajął czwarte miejsce. Gratulujemy! Po rozdaniu nagród uczniowie z Mickiewicza wrócili do Kolna.

Międzyszkolne Zawody z Pierwszej Pomocy

13.04.2018

Międzyszkolne Zawody z Pierwszej Pomocy to przedsięwzięcie organizowane w celu popularyzacji i kształtowania umiejętności udzielania pierwszej pomocy wśród młodzieży szkolnej oraz odpowiednich reakcji w sytuacjach zagrożenia życia bądź zdrowia ludzkiego. Tegoroczna edycja odbyła się 13. kwietnia na hali sportowej ZSP I LO im. A Mickiewicza w Kolnie, było to trzecie tego typu wydarzenie w Kolnie.

Zawody zorganizowali: Kolneńska Grupa Pierwszej Pomocy, Firma RobMed Robert Niebrzydowski oraz Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Kolnie. Współorganizatorami byli: Zespół Szkół Technicznych im Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Kolnie, OSP Kolno, Grupa Ratownicza Medival Białystok, Bank Spółdzielczy w Kolnie. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński, Burmistrz Miasta Kolno Andrzej Duda, Starosta Kolneński Stanisław Wiszowaty, Wójt Gminy Kolno Józef Bogdan Wiśniewski.

Zawody składały się z dwóch części: teoretycznej - testu i praktycznej - scenek ratowniczych, do których przystąpiło 14 drużyn reprezentujących szkoły z terenu powiatu kolneńskiego. Poprzez rozpowszechnianie umiejętności pierwszej pomocy organizatorzy przedsięwzięcia chcieli przekonać uczestników do tego, że reagowanie w przypadku zagrożenia życia bądź zdrowia ludzkiego jest niezwykle ważne. Poziom wiedzy z zakresu pierwszej pomocy był bardzo wysoki, nie przeszkodziło to jednak zwycięskim drużynom w pokonaniu swoich przeciwników.

Puchar Burmistrza Miasta Kolno Miejsce I zdobyła drużyna z Gimnazjum w Zabielu, Puchar Starosty Kolneńskiego Miejsce II zdobyła drużyna z I LO im. A. Mickiewicza w Kolnie, Puchar Wójta Gminy Kolno Miejsce III zdobyła drużyna z ZST im Kar. St. Wyszyńskiego w Kolnie. Wszyscy laureaci otrzymali pamiątkowe medale, dyplomy oraz wartościowe nagrody. Pozostali uczestnicy zostali uhonorowani pamiątkowymi medalami oraz dyplomami. Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie w realizację przedsięwzięcia.

Kolneńska Grupa Pierwszej Pomocy

Pobyt Hiszpanów w Polsce

13-18.04.2018

W dniach 13-18 kwietnia w I LO w Kolnie gościliśmy uczniów ze szkoły partnerskiej w Vilassar de Dalt w Katalonii. Powitaliśmy ich późnym piątkowym wieczorem i zabraliśmy ich do naszych domów.

Sobotni poranek rozpoczęliśmy śniadaniem w rodzinach, po czym wszyscy udaliśmy się do Skansenu w Nowogrodzie, gdzie przy pięknej pogodzie nasi goście podziwiali nadnarwiański wiosenny krajobraz, poznawali tradycje i obyczaje kurpiowskie. Następnie wszyscy mieliśmy okazję uczestniczyć w tworzeniu rękodzieła: kwiatków z bibuły i wycinanek kurpiowskich. Kolejnym punktem wyprawy była Łomża, zakupy oraz obiad z Food Trucków, gdzie serwowano specjały wielu kuchni świata. Następne zawitaliśmy do gościnnej Turośli, gdzie uzupełnialiśmy naszą wiedzę o sztuce i tradycjach kurpiowskich.

Niektórzy z uczestników wymiany jako niedzielną atrakcję wybrali wycieczkę na Mazury: do Kadzidłowa, Galindii i Mikołajek. W pierwszej z wymienionych miejscowości mieliśmy okazję zbliżyć się do natury obcując ze zwierzętami na wolnym wybiegu. Było to wielką atrakcją dla naszych gości, którzy dotychczas nie doświadczyli "polskiego safari". W Galindii wraz z niezwykle sympatycznym i zabawnym przewodnikiem przybliżyliśmy się do historii i legend tego wyjątkowego miejsca. Punktem kulminacyjnym był obiad na promenadzie w Mikołajkach, gdzie Katalończycy mogli podziwiać piękno mazurskich jezior.

Poniedziałek był dniem pobytu w naszym mieście. Po spotkaniu z przedstawicielami instytucji wspierających nasz projekt wymiany i prezentacji przedstawiającej nasz pobyt w Katalonii zabraliśmy naszych kolegów na spacer, podczas którego odwiedziliśmy: Starostwo Powiatowe, Urząd Miasta, Urząd Gminy Kolno, SP 2 w Kolnie, ZST. Wszędzie spotkaliśmy się z wielką życzliwością i gościnnością. Zmęczeni, lecz bardzo radośni udaliśmy się do restauracji Colnus na obiad złożony z tradycyjnych polskich dań. Oczywiście "numerem jeden" były pierogi. Następnie na hali sportowej przy naszym liceum odbyły się zajęcia sportowe oraz kurs pierwszej pomocy, w których czynnie uczestniczyliśmy.

We wtorek uczniowie katalońscy mieli okazję zobaczyć, jak wyglądają lekcje w polskiej szkole. Każdy wg harmonogramu swojego partnera udał się wraz z nim na zajęcia. Następnie odbyła się lekcja języka polskiego prowadzona przez p. Agatę Jurczyk, podczas której Katalończycy mogli nauczyć się niezbędnych polskich słów i zwrotów. Kolejną ciekawą i rozrywkową formą spędzenia czasu była nauka walca, poloneza i belgijki pod wnikliwym okiem p. Zdzisława Śliweckiego oraz pani Moniki Szymańskiej. Kolejnym punktem była wizyta w Przedszkolu Miejskim nr 4, gdzie zostaliśmy mile zaskoczeni przez przygotowaną przez dzieci oraz ich wychowawców niespodziankę. Umiejętności dzieci - rewelacyjne. Później przemaszerowaliśmy do Kościoła pw. Świętej Anny, w którym ks. Stanisław Uradziński przybliżył nam jego znaczenie, historię i udostępnił do zwiedzenia. Popołudnie było czasem wolnym, który każdy miał do własnej dyspozycji.

Środa - ostatni dzień wymiany, w którym wyruszyliśmy na zwiedzanie pięknej stolicy naszego kraju. Po przyjeździe do Warszawy udaliśmy się do Ambasady Hiszpanii, gdzie bardzo przyjaźnie nas przyjęto. Kolejne godziny spędziliśmy na spacerze po przepięknym Parku Łazienkowskim oraz zwiedzaniu słynnego Pałacu na Wodzie. Dodatkową atrakcją było zwiedzanie Starego Miasta, Placu Krasińskich oraz innych ciekawych miejsc naszej stolicy połączone z małą lekcją historii Polski. Ostatnim punktem tego dnia był pożegnalny obiad w klimatycznej restauracji "Literatka" przy Placu Zamkowym. Potem nadszedł już czas rozstania i około 17:30 pełni wzruszeń przed lotniskiem pożegnaliśmy się z naszymi gośćmi.

Serdecznie dziękujemy p. Katarzynie Kiełczewskiej - pomysłodawczyni projektu oraz pozostałym opiekunom. Szczególne wyrazy podziękowania składamy wszystkim sponsorom, bez których wymiana nie doszłaby do skutku, osobom i instytucjom, które z wielką otwartością i szczodrością podejmowały nas podczas pobytu grupy hiszpańskiej w Polsce oraz rodzinom za gościnność, wyrozumiałość i miłe przyjęcie w domach. Jeszcze raz bardzo wszystkim dziękujemy i liczymy na dalszą współpracę.

Katarzyna Kopacz, Alicja Sokołowska - uczestniczki wymiany.

  Nasze szczególne podziękowania kierujemy do:
 • Dyrektora I LO Pana Józefa Chodnickiego za życzliwe wsparcie naszych inicjatyw

  Sponsorów - bez których nie moglibyśmy spełniać swoich marzeń
 • Starosty Kolneńskiego Pana Stanisława Wiszowatego i Wicestarosty Pana Roberta Wacława Nadary
 • Burmistrza Miasta Kolno Pana Andrzeja Dudy
 • Wójta Gminy Kolno Pana Józefa Bogdana Wiśniewskiego
 • Wójta Gminy Turośl Pana Piotra Niedbały
 • Prezesa SM Mlekpol w Grajewie Pana Edmunda Borawskiego
 • Prezesa BS w Kolnie Pana Krzysztofa Kajko
 • Prezesa ZM Kolno Pana Michała Kulczewskiego
 • Przewodniczącej Rady Rodziców Pani Agnieszce Podsiad

  Dyrektorów i pracowników instytucji - za gościnne przyjęcie nas
 • Dyrektora ZST w Kolnie Pana Eugeniusza Gromadzkiego oraz Pani Anny Dudy
 • Dyrektora SP2 w Kolnie Pana Dariusza Łosiewskiego
 • Dyrektor Przedszkola w Kolnie Pani Jadwigi Lutrzykowskiej
 • Księdza Dziekana Stanisława Uradzińskiego
 • Pracowników GOK w Turośli
 • Rodziców uczniów biorących udział w projekcie, za pomoc, wsparcie i gościnność

Świadomość, że szkołę otacza tak wielu przyjaciół daje siłę i motywuje do podejmowania kolejnych wyzwań.

Opiekunki projektu

Katalończycy w Kolnie

16.04.2018

Od 13 kwietnia przebywają w Kolnie uczniowie z Hiszpanii. Przyjechali z miejscowości Vilassar de Dalt. Goście z Hiszpanii odwiedzili Kolno w ramach wymiany. Miesiąc wcześniej ich kraj zwiedzała młodzież z naszego ogólniaka.

Dzisiaj odbyło się uroczyste powitanie gości. Uczestniczyli w nim przedstawiciele rodziców naszej młodzieży, nauczyciele oraz władze samorządowe.

W poniedziałek goście odbyli wycieczkę po Kolnie. Zawitali między innymi do instytucji publicznych.

Katalończycy zobaczą nie tylko nasze miasto. Pojadą do Warszawy. Byli już w Turośli, Kadzidłowie i Nowogrodzie, którym są zachwyceni. Podobnie jak Mazurami. Zawitali bowiem do Grodu Galindów.

W Kolnie młodzież z Hiszpanii mieszka w prywatnych domach swoich przyjaciół. Do Kolna przyjechało 19 uczniów i 3 opiekunów.

Poznaliśmy najlepszą drużynę w halowej piłce nożnej

4.04.2018

Zakończyły się rozgrywki szkolne w halową piłkę nożną. W tym roku do rozgrywek przystąpiły 4 drużyny. System rozgrywek był "każdy z każdym". Mecze odbywały się w każdą środę od 15.30 w sali sportowej przy naszej szkole. Grano 2 x 10 minut. Po sześciu meczach, pełnych walki i dramaturgii do ostatnich minut klasyfikacja końcowa przedstawia się następująco:

1 miejsce - OBROŃCY TYTUŁU

skład:

 • Robert Podeszwik, Karol Grala, Cezary Sadłowski, Łukasz Ruchała, Mateusz Polkowski, Hubert Zajk, Mateusz Sobieski

  2 miejsce - ZNAK ZAPYTANIA

  skład:

 • Szymon Falkowski, Tomasz Supiński, Marcin Nerko, Dawid Rainko, Marcin Filipkowski, Tomasz Mikulski, Jakub Malinowski

  3 miejsce - SZCZEPIORNIŚCI

  skład:

 • Jakub Akus, Norbert Staniszewski, Mateusz Piekarski, Michał Niedźwiecki, Krystian Buczyński, Cezary Domasiewicz, Damian Zduńczyk

  4 miejsce - LITERKI

  skład:

 • Sebastian Zduńczyk, Karol Załęcki, Mateusz Gacki, Arkadiusz Filipkowski, Bartłomiej Chodnicki, Jakub Dąbkowski, Robert Sęk

  Rozgrywki wyłoniły również najlepszego strzelca zawodów. O ten tytuł walczyło do ostatniego meczu dwóch zawodników - Robert Podeszwik i Marcin Nerko. Ostatecznie Królem Strzelców został ten drugi - Marcin Nerko z 12 trafieniami. Gratulacje!

  Wszystkim miłośnikom futsalu serdecznie dziękujemy za udział i sportową rywalizację. Nagrody - pamiątkowe medale i statuetka "Króla Strzelców" zostanie wręczona uroczyście na najbliższym apelu szkolnym.

  Organizator: Marcin Konstanty

 • Twórczynie ludowe wśród nas

  22.03.2018

  W czwartek w Gminnym Ośrodku Kultury w Turośli nastąpiło podsumowanie już 16 edycji powiatowego konkursu sztuki ludowej pn. "Tradycje Wielkanocne na Kurpiach".

  Jak co roku, wśród nagrodzonych znalazły się uczennice naszego liceum, które przygotowały konkursowe prace w kilku kategoriach.

  Komisja konkursowa wyłoniła następujących laureatów w grupie szkół ponadgimnazjalnych:

 • Angelika Remiszewska kl. 1a - 1. miejsce w kat. bukiet kwiatowy, 1. miejsce w kat. wycinanka, 1. miejsce w kat. pisanka
 • Edyta Cieloszczyk kl. 1b - 1. miejsce w kat. bukiet kwiatowy, 1. miejsce w kat. palma wielkanocna
 • Jolanta Remiszewska kl. 3b - 2. miejsce w kat. pisanka, 3. miejsce w kat. wycinanka

  Zdaniem komisji konkursowe prace mieszczą się w tradycji Kurpiowskiej Puszczy Zielonej, reprezentują wysoki poziom artystyczny i ciekawe rozwiązania plastyczne, na szczególne podkreślenie zasługują bukiety przedstawiające różnorodność form i technik wykonania, a także wycinanki kurpiowskie, które prezentują wysoki kunszt wykonawców i bogatą inwencję nawiązującą do tradycji oraz stanowią wzór do naśladowania w kontynuowaniu tradycji Kurpiowskiej Puszczy Zielonej.

  Gratulujemy naszym młodym twórczyniom ludowym i podziwiamy ich nietuzinkową pasję.

  Anna Wieteska

 • To był sen, piękny sen. W Barcelonie w Sant Andreu...

  15-20.03.2018

  i w Vilassar de Dalt nasz polski sen o wiośnie, słońcu i przyjaźni spełnił się w stopniu wyższym, niż tego oczekiwaliśmy. Dzięki uczestnictwu w programie wymiany szkolnej przez pięć dni gościliśmy w cudownej Katalonii. Zamieszkaliśmy u rodzin naszych partnerów, z którymi już wcześniej nawiązaliśmy znajomość, a niektórzy nawet jeszcze przed osobistym spotkaniem, za to po intensywnych kontaktach wirtualnych i telefonicznych zadeklarowali sobie dozgonną przyjaźń. Szczerze mówiąc - wszyscy wybieraliśmy się do Hiszpanii lecz wraz z upływem czasu byliśmy utwierdzani w przekonaniu, że trafiliśmy w Katalonii, która ma swój własny język, kuchnię, tradycje i silne poczucie własnej tożsamości.

  Oprócz włączenia nas w swoją codzienność - wspólne wyjścia do szkoły, rodzinne posiłki, spędzanie czasu wolnego - nasi przyjaciele wraz z nauczycielami zaprezentowali nam przepiękny świat sztuki katalońskiej z dziełami pełnymi żywych kolorów, niezwykle starannie dopracowanych detali i pięknych zdobień. Zwiedziliśmy muzeum Maricel oraz muzeum Cau Ferrat znajdujące się w malowniczym i prestiżowym, nadmorskim miasteczku Sitges, które były zapełnione obrazami Santiago Rusinola jednego z najznamienitszych przedstawicieli postimpresjonizmu i modernizmu. Widzieliśmy nie tylko prace malarza, ale także niezwykłą posiadłość, w której mieszkał.

  Weekend spędziliśmy z rodzinami goszczącymi, ani przez moment nie czuliśmy się obco, byliśmy ciepło przyjęci i traktowani jak członkowie rodziny.

  Niektórzy z nas mieli okazję wzięcia udziału w prawdziwie hiszpańskiej i trochę szalonej imprezie, pełnej gorącej latynoskiej muzyki i mnóstwa bawiących się ludzi.

  Miejscem, które na zawsze pozostanie w naszej pamięci będzie Barcelona; miasto pełne sztuki i pięknych budowli. Antoni Gaudi w dużym stopniu wpłynął na piękno i magię tego miasta. Sztukę można tam dostrzec nawet na chodnikach, których płyty zaprojektował sam wielki architekt. W swoich budowlach ogromną wagę przywiązywał do detali i symboli, czego najdoskonalszym przykładem jest kościół Sagrada Familia - najbardziej chyba znane dzieło artysty.

  Można by długo jeszcze próbować opisać wspaniałość i niezwykłą atmosferę miejsc, które zwiedziliśmy, jednak nawet najbardziej poetyckie i wyszukane słowa nie są w stanie oddać tego, co udało nam się zobaczyć. Trzeba to po prostu przeżyć.

  Nasza przygoda w Katalonii dobiegła końca. Były to piękne chwile, pełne radości i śmiechu, w ciągu których nawiązaliśmy nowe znajomości, wiele doświadczyliśmy i poznaliśmy, a przy okazji odkrywaliśmy też siebie i umocniliśmy swoją motywację do nauki języków.

  Teraz przygotowujemy się już do rewizyty młodzieży katalońskiej u nas. Chcielibyśmy, by ich pobyt u nas dostarczył im równie pięknych przeżyć.

  Nasze marzenia o Barcelonie nie mogłyby się spełnić bez pomysłodawczyni i głównej organizatorki wymiany pani Katarzyny Kiełczewskiej oraz pań Bogumiły Sokołowskiej i Moniki Szymańskiej, opiekujących się nami podczas wyjazdu. Za ich obecność i zaangażowanie serdecznie dziękujemy. Adeu!

  Wiktoria Sokołowska uczestniczka wymiany

  Piłka siatkowa

  15.03.2018

  W czwartek 15.03.2018 r. siatkarska reprezentacja dziewcząt z naszej szkoły rozegrała przedostatnią rundę zmagań w II lidze PWSZS. Gospodarzem turnieju był ZS w Sokółce, a uczestniczkami, oprócz naszych dziewcząt, były zespoły z I LO w Augustowie i ZST z Kolnie.

  Nasze dziewczęta uległy w pierwszym spotkaniu Augustowiankom 0 : 2, natomiast wygrały kolejne spotkanie z gospodyniami w t-breku 2 : 1.

  Zdobyte na wyjeździe punkty dają naszej drużynie gwarancję pozostania w rozgrywkach II ligi w kolejnym sezonie.

  Chcę bardzo pochwalić moje podopieczne za wolę walki oraz zaangażowanie.

  Z.Ś.

  Szkolny turniej szachowy

  14.03.2018

  W środę 14.03.2018 r. na auli szkolnej odbył się SZKOLNY TURNIEJ SZACHOWY.
  W tegorocznej edycji wzięło udział 12 uczniów, w tym 3 dziewczęta. Zawody rozegrano za pomocą programu Swiss Perfect, który bardzo ułatwia organizację turnieju. Rozegrano 11 rund, po których wyłoniono zwycięzcę. Miano najlepszego szachisty w naszej szkole otrzymał już po raz trzeci Piotr Cwalina z klasy 3a. Miejsca na podium zajęli również: II - Karol Grala 3a i III - Maciej Majkrzak 3b.

  Gratuluję wszystkim uczestnikom turnieju.

  Z.Ś.

  Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

  01.03.2018

  1. marca br. po raz kolejny w naszej szkole obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".

  Z tej okazji grupa uczniów z kl. 1a i 2b przygotowała okolicznościową wystawę, mogliśmy też na przerwach posłuchać piosenek poświęconych żołnierzom niezłomnym. Na 4. godzinie lekcyjnej chętni obejrzeli film "Kochankowie z lasu".

  Nad całością szkolnego wydarzenia czuwała p. Maria Rumińska.

   

   

  Za 100 dni matura

  20.01.2018

  20 stycznia 2018 r. uczniowie klas trzecich naszego Liceum bawili się na swojej studniówce - ostatnim balu przed majowym egzaminem, który pozwoli im przekroczyć symboliczny próg dojrzałości.

  Uroczystość odbyła się w Restauracji Dwór Rogiński i rozpoczęła punktualnie o godzinie 19.

  Zaproszonych gości powitali i część oficjalną poprowadzili przedstawiciele klas trzecich: Wiktoria Sokołowska, Natalia Ałajko i Robert Podeszwik. Miłe słowa do maturzystów skierowali pan Starosta, pan Wicestarosta i pan Burmistrz życząc udanego balu i przede wszystkim pomyślnego zdania matury. W imieniu rodziców przemówiła pani Katarzyna Trepanowska m.in. dziękując wychowawcom i nauczycielom za ich wkład w edukację i rozwój młodzieży.

  Następnie po wyrecytowaniu fragmentu z epopei naszego Patrona kończącego się słynnym wezwaniem: "Poloneza czas zacząć!" maturzyści odtańczyli perfekcyjnie opracowany przez pana Zdzisława Śliweckiego układ do muzyki W. Kilara, a pan dyrektor Józef Chodnicki oficjalnie otworzył bal studniówkowy Anno Domini 2018. Po wspólnym uczniowsko-nauczycielskim walcu oddano się tanecznym "szaleństwom młodości" aż do prawie białego rana. W.S.

  Święto Patrona Szkoły

  18.01.2018

  W dniu 18 stycznia 2018 r. obchodziliśmy Święto Patrona Szkoły. Podczas tej uroczystości zostali wyróżnieni uczniowie, którzy aktywnie angażowali się w życie szkoły w 2017 roku. Dyrektor szkoły pan Józef Chodnicki oraz obecny na naszej szkolnej uroczystości wicestarosta pan Robert Nadara podziękowali uczniom za ich trud i zaangażowanie. Młodzież otrzymała pamiątkowe dyplomy i upominki książkowe.

  Po części oficjalnej uczniowie z kl. III a i II c zaprezentowali scenkę, przedstawiającą lekcję języka polskiego. Młodzież ciekawie przygotowała część artystyczną i jej występ oglądało się z żywym zainteresowaniem. Dzięki uczniowskiej scence mieliśmy dobrą sposobność, by przypomnieć sobie najważniejsze informacje z życia i twórczości wieszcza. Wysłuchaliśmy także utworów muzycznych skomponowanych do tekstów romantycznego twórcy.

  Nasza szkolna uroczystość pokazała, iż twórczość Adama Mickiewicza ciągle wzrusza, inspiruje i skłania do refleksji.

  Ranking liceów

  10.01.2018

  10 stycznia w samo południe we wspaniałej Auli Głównej Politechniki Warszawskiej zostały ogłoszone wyniki XX jubileuszowego Ogólnopolskiego Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2018.

  Ranking ten to pięć rankingów odzwierciedlających główne aspekty pracy szkół oraz różnorodność ich misji. Przede wszystkim są to dwa rankingi główne: Ogólnopolski Ranking Liceów Ogólnokształcących 2018 (ranking trzykryterialny), który prezentuje 500 najlepszych liceów w Polsce oraz Ogólnopolski Ranking Techników 2018 (czterokryterialny), który prezentuje 300 najlepszych techników w naszym kraju.

  Ranking uwzględnia szkoły, w których maturę w maju 2017 r. zdawało minimum 12 maturzystów, wyniki średnie z j. polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie mniejsze niż 0,75 średniej krajowej w liceach. W Rankingu zostały wzięte pod uwagę wyniki egzaminu maturalnego ze wszystkich przedmiotów obowiązkowych i dodatkowych, oraz egzaminy językowe na poziomie dwujęzycznym. Główne wskaźniki rankingowe zostały unormowane do 100, gdzie 100 otrzymała szkoła najlepsza w danym kryterium. Wyniki kolejnych szkół są odniesieniem ich wartości do wyniku najlepszej szkoły w tym kryterium.

  W rankingu także zostały uwzględnione wyniki 52 ogólnopolskich olimpiad, które zwalniały z egzaminu maturalnego, egzaminu zawodowego lub były finansowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w roku szkolnym 2016/2017, oraz 13 Międzynarodowych Olimpiad Przedmiotowych, w których nasz kraj był reprezentowany przez uczniów szkół ponadgimnazjlanych.

  Wszystkie rankingi, obejmujące łącznie ponad 1500 najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w Polsce, opublikowane zostały na portalu edukacyjnym: http://www.licea.perspektywy.pl

  Świąteczny czas

  22.12.2017

  W końcu nadszedł długo wyczekiwany dzień - ostatni piątek przed świętami w szkole.

  Już od rana wyczuwało się wyjątkową atmosferę związaną z Bożym Narodzeniem.
  Z niecierpliwością czekaliśmy na wigilijne spotkania klasowe i Jasełka. Niektórzy od rana kosztowali tradycyjnych postnych potraw.

  Po kilku lekcjach i wspólnym spotkaniu z wychowawcą udaliśmy się na tradycyjne Jasełka, które w tym roku w całości przygotowała klasa 2a. W przedstawienie zaangażowali się wszyscy - każdy zagrał (większą lub mniejszą) rolę. W ciepły, ale zarazem nowoczesny i humorystyczny sposób uczniowie wprowadzili nas w nastrój Świąt Bożego Narodzenia. Swój występ zakończyli wspólnym odśpiewaniem z publicznością kolędy.

  A potem popłynęły życzenia: od Pana Dyrektora J. Chodnickiego, Pana Wicestarosty R. Nadary, Pani A. Podsiad i od nas samych. I tak w doskonałych nastrojach mogliśmy pójść do domu. Święta czas zacząć.

  Wszystkim życzymy czasu spokoju, wytchnienia od obowiązków, radości z przebywania w rodzinnym gronie i dużo zdrowia. Wesołych Świąt i szczęśliwego Nowego 2018 Roku.

  Piętnaœcie lat minęło

  15.12.2017

  Dnia 15.12.2017 r. w naszej szkole członkowie SKE EuroAdaś już po raz trzeci zorganizowali Maraton Pisania Listów. Już od rana w szkolnym MCI każdy mógł napisać list w obronie osoby, której prawa są łamane.

  Bardzo dziękujemy wicestaroście panu Robertowi Nadara, przewodniczącemu Rady Miasta Kolno panu Mieczysławowi Śniadach, pani Bogumile Skrodzkiej oraz młodzieży ZST z opiekunką panią Iwoną Kozikowską za przyłączenie się do naszej akcji. Wspólnie napisaliśmy 74 listy i mamy nadzieję, że dzięki nim sytuacja choć jednej osoby ulegnie polepszeniu.

  Tego dnia odbyły się również obchody 15-lecia Szkolnego Klubu Europejskiego EuroAdaś. Apel przygotowany przez panią Katarzynę Kiełczewską oraz panią Magdalenę Banach poprowadzili uczniowie naszego liceum. Przedstawili historię EuroAdasia od momentu powstania do dnia dzisiejszego. Na uroczystości nie mogło zabraknąć założycielki i pierwszego opiekuna klubu - pani Bogumiły Skrodzkiej, na której ręce zostały złożone podziękowania. Wyrazy wdzięczności otrzymała również pani Katarzyna Kiełczewska - obecny opiekun SKE. Zwieńczeniem uroczystości był pyszny tort.

  Mamy nadzieję, że nasz klub jak w latach ubiegłych będzie się nieustannie rozwijał. Przygotowywana jest również wymiana z Hiszpanią, która odbędzie się na przełomie marca i kwietnia.

  K.K.

  Lubię Ludzi!

  14.12.2017

  Tegoroczny Finał Szlachetnej Paczki pod hasłem: "Lubię Ludzi" zakończył się ogromnym sukcesem. Dzięki wytrwałej pracy wolontariuszy 376 paczek dotarło do 31 rodzin z Kolna i okolic.

  Swoją cegiełkę dołożyli również uczestnicy Szkolnego Klubu Wolontariatu I Liceum Ogólnokształcącego im A. Mickiewicza w Kolnie. Młodzież wraz z opiekunem przeprowadzili zbiórkę na terenie szkoły. Dzięki hojności uczniów i nauczycieli szkoła objęła pomocą dwie rodziny z okolic Kolna. Dodatkowo w trakcie trwania finału Szlachetnej Paczki uczestnicy Szkolnego Klubu Wolontariatu odpowiadali za organizację pracy na magazynie, pakowanie i rozładowywanie paczek.

  Wszystkim dopisywała wyjątkowo świąteczna atmosfera. Nie zabrakło również radości i wzruszenia, podczas wręczania paczek potrzebującym rodzinom. Uczestnictwo w projekcie było niezwykłym przeżyciem dla wszystkich zaangażowanych. Z pewnością możemy rzec, że czas Finału Szlachetnej Paczki był weekendem cudów.

  Autor i fot.: Monika Szymańska - pedagog szkolny

  Turniej piłki siatkowej dziewcząt o Puchar Dyrektora ZSP w Kolnie

  10.12.2017

  Kolejna edycja siatkarskich zmagań odbyła się po raz pierwszy na nowo wybudowanej sali gimnastycznej przy naszej szkole. Zaproszenie przyjęły gimnazja z Zabiela i Lachowa oraz reprezentacja ZST w Kolnie. Naszą szkołę reprezentowały dwa zespoły. Podczas uroczystego rozpoczęcia zawodów głos zabrał Wicestarosta Kolneński pan Robert Nadara oraz gospodarz pan Józef Chodnicki.

  Głównym celem rozgrywek było promowanie siatkówki damskiej oraz dobra zabawa. Dzięki turniejowi mogliśmy sprawdzić swoje umiejętności siatkarskie, a młodsze koleżanki zachęcić do przybycia do naszej szkoły, aby mogły zasilić naszą drużynę siatkarską w kolejnych latach.

   Turniejowe zmagania wypadły następująco:
  1. miejsce - I LO w Kolnie: zespół A
  2. miejsce - Gimnazjum w Zabielu
  3. miejsce - ZST w Kolnie
  4. miejsce - I LO w Kolnie: zespół B
  5. miejsce - Gimnazjum w Lachowie

  Wszystkie zespoły otrzymały z rąk pana dyrektora Józefa Chodnickiego puchary oraz pamiątkowe dyplomy. Zaszczytne miano najlepszej zawodniczki turnieju przypadło Klaudii Boć z Gimnazjum w Zabielu.

  Dziękujemy zawodniczkom, opiekunom oraz licznie przybyłej publiczności za sportowe emocje.

  Ola i Patrycja

  Upływa szybko... czas

  01.12.2017

  1 grudnia 2017 o godzinie 1000 w nowej auli sportowej przy I LO spotkało się kilka pokoleń uczniów ze swoimi dyrektorami, wychowawcami, nauczycielami. Było to spotkanie niezwykłe, ponieważ zainaugurowało rok jubileuszowy z okazji 100-lecia szkoły, w którym jedną z ważniejszych uroczystości będzie jubileuszowy zjazd absolwentów w dniu 16 czerwca 2018.

  Było niezwykłe, ponieważ szkoła w przededniu stulecia swojego powstania otrzymała dwa piękne prezenty - aulę sportową, którą uroczyście otwarto i nowy sztandar.

  Przybyło wielu gości - biskup pomocniczy Diecezji Łomżyńskiej ks. Tadeusz Bronakowski, dziekan Dekanatu Kolneńskiego - ks. kan. Stanisław Uradziński, wicedziekan - ks. kan. Wojciech Stefaniak, posłowie na Sejm RP - p. Bernadeta Krynicka (która 32 lata temu zdawała egzaminy do naszej szkoły, ale nie uczęszczała do niej), poseł p. Antoni Lech Kołakowski i p. Kazimierz Gwiazdowski, członek Zarządu województwa podlaskiego -
  p. Stefan Krajewski, podlaska Wicekurator Oświaty - p. Bożena Dzitkowska, przedstawiciele władz lokalnych z p. starostą, wicestarostą i p. burmistrzem miasta na czele, przy udziale których odbyło się otwarcie sali.

  Największą radość swoją obecnością sprawili nam dawni dyrektorzy szkoły - p. Jan Truszkowski, p. Janusz Pikuliński,
  p. Maria Jolanta Gawrysiuk, p. Sławomir Rydel oraz nauczyciele pracujący wcześniej w szkole - p. Barbara Ferenc,
  p. Czesław Bazydło, p. Alicja Jezusek, p. Janina Zofia Wietecha i p. Marian Wietecha, p. Andrzej Trzpiot, p. Bogumiła Zuzanna Skrodzka, p. Stanisław Szymanowski, p. Mieczysław Śniadach.

  Były wspomnienia, podziękowania, wzruszenia.

  Pani Maria Jolanta Rumińska, p. Anna Wieteska, p. Bożena Szczepankiewicz i p. Maria Gutowska przygotowały prezentację, w której pokazały historię szkoły oraz jej dorobek od powstania aż po dzień dzisiejszy. Komentarze czytała Martyna Święczkowska przy akompaniamencie Wiktorii Szymańskiej.

  Przygotowywaliśmy się jako społeczność szkoły niezwykle starannie do uroczystości. Zależało nam, aby sprostać wieloletniej tradycji szkoły i jej znaczeniu w środowisku lokalnym. Scenariusz uroczystości przygotowała p. Katarzyna Pikulińska, część związaną z pożegnaniem starego sztandaru i nadaniem nowego - p. Marcin Konstanty. Prowadzący uroczystość - p. Katarzyna Pikulińska i p. Zdzisław Śliwecki (oczywiście absolwenci szkoły) dołożyli wielu starań i wysiłku, aby wszystko było zapięte na przysłowiowy "ostatni guzik" i wypadło dobrze.

  W przygotowanie oprawy Mszy Świętej oraz części artstycznej zaangażowanych było wielu nauczycieli. Szczególne podziękowania należą się p. Katarzynie Ciołkowskiej, p. Monice Szymańskiej, p. Agacie Jurczyk, p. Magdalenie Banach
  i młodzieży za profesjonalne przygotowanie scenek z "Pana Tadeusza" w scenerii i strojach z czasów mistrza Adama,
  p. Zdzisławowi Śliweckiemu za przygotowanie młodzieży do odtańczenia poloneza.

  Wiele swojego czasu, energii i wysiłku ofiarowały szkole p. Małgorzata Zduńczyk wraz z p. Moniką Zduńczyk, które najpierw opracowały pomysł wystroju sali i auli szkolnej, a potem w znacznej części zrealizowały go.

  Dużo ciepłych i dobrych słów o ludziach "naszej" szkoły, samej szkole z ust gości było podziękowaniem za przygotowanie uroczystości, ale też i wielkim zobowiązaniem do tego, by "kolneński ogólniak" był nadal szkołą znaczącą w środowisku. Wszak tradycja zobowiązuje...

  Dziękujemy Rodzicom za znaczne wsparcie w ufundowaniu sztandaru, pomoc w przygotowaniu uroczystości i za liczną obecność.

  Siatkarskie derby Kolna

  13.11.2017

  Ruszyły już rozgrywki II ligi piłki siatkowej dziewcząt województwa podlaskiego szkół ponadgimnazjalnych, w których startują dwa kolneńskie zespoły.

  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych oraz Zespół Szkół Technicznych rozegrały pierwszy mecz tegorocznych zmagań, który zakończył się dwusetowym zwycięstwem dziewcząt z "Mickiewicza" (25:21, 25:20). Obie reprezentacje mają w swoich składach młode zawodniczki, co dobrze rokuje na przyszłość.

  Przed nami sześć rund rozgrywek, w których zmagać się będzie 12 zespołów. Już w najbliższy poniedziałek 20 listopada od godz. 1000 rozpocznie się druga runda, w której gospodarzem będzie I LO w Kolnie. W turnieju kolneńskie zespoły zmierzą się z drużynami ZSWiO z Łomży oraz ZSR Ostrożany. Spotkania rozegrane będą na hali sportowej KOKiS.

  Z.Ś.

  Narodowe Święto Niepodległości

  10.11.2017

  Dnia 10 listopada br. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 99 rocznicy odzyskania niepodległości.

  Apel rozpoczęto uroczystym przekazaniem sztandaru nowo wybranemu pocztowi.

  Po tej części wystąpili uczniowie klas: Ia, IIa i IIIc, którzy pod opieką pani Marii Rumińskiej przygotowali krótką część artystyczną. Przybliżyli oni wszystkim zebranym historię naszego kraju, a w szczególności czasów, gdy Polska na 123 lata zniknęła z mapy Europy. Przypomnieli również, jak ważną rolę odgrywa pielęgnowanie przeszłości i pamięć o świętach narodowych.

  Na zakończenie uroczystości głos zabrał Pan Dyrektor, który przypomniał o zbliżającej się uroczystości obchodów 100-lecia istnienia naszej szkoły.

  D.R. II a

  Sala gimnastyczna

  03.11.2017

  W piątek 3 listopada nastąpił techniczny odbiór sali gimnastycznej w naszej szkole. Budowę sali realizowała firma PRIBO-EPB Spółka z o.o. z siedzibą w Ełku, reprezentowana przez Wiesława Łepeckiego. Wartość przedsięwzięcia wynosi
  3,185 mln zł. Wsparcie finansowe na budowę obiektu powiat kolneński otrzymał od Zarządu Województwa Podlaskiego z programu pn. "Wieloletni Program Rozwoju Bazy Sportowej Województwa Podlaskiego".

  W ramach projektu powstała sala gimnastyczna o wymiarach 36 x 23 m, którą wyposażono w urządzenia sportowe: bramki, kosze, drabinki oraz sprzęt sportowy.

  Zaprojektowano także zaplecze - magazyn sprzętu sportowego, pokój nauczycieli WF, przebieralnie z WC i natryskami oddzielnie dla dziewcząt i chłopców, siłownię z magazynkiem, łazienkę dla nauczycieli, łazienkę dla osób niepełnosprawnych, pomieszczenie gospodarcze.

  Pielgrzymka maturzystów

  19.10.2017

  W dniach 19-20 października, zgodnie z wieloletnią tradycją, uczniowie klas trzecich uczestniczyli w pielgrzymce maturzystów na Jasną Górę.

  Pierwszego dnia zatrzymaliśmy się w Krakowie. Naszą wizytę zaczęliśmy od zwiedzania Wawelu. Mieliśmy okazję zobaczyć m.in. smoka wawelskiego, groby królewskie i dzwon Zygmunta. Następnie, słonecznymi ulicami Krakowa, przemaszerowaliśmy na Rynek Główny, gdzie powitał nas hejnał z wieży Mariackiej. Po wspólnym zwiedzaniu mieliśmy okazję sami zasmakować wielkomiejskiego życia - zwiedzaliśmy okolice Rynku Głównego.

  W piątek rano wyruszyliśmy do Harmęży, gdzie obejrzeliśmy wystawę obrazów Mariana Kołodzieja - więźnia Auschwitz i posłuchaliśmy ciekawych komentarzy do tych obrazów kustosza wystawy. Po nietypowej, ale jakże ciekawej lekcji historii udaliśmy się do głównego celu naszej podróży - do Częstochowy. Tam spotkaliśmy się z drugą grupą uczniów, która razem z księdzem Adamem Krawczykiem, p. Moniką Szymańską i p. Katarzyną Ciołkowską dojechała do nas. Wszyscy razem wzięliśmy udział w bogatym programie pielgrzymki. Uczestniczyliśmy w Drodze Krzyżowej, Mszy Świętej i Apelu Jasnogórskim. Po chwilach zadumy, zmęczeni, ale szczęśliwi i pełni zapału do pracy, wyruszyliśmy do domu.

  Za zorganizowanie wyjazdu i opiekę dziękujemy p. Dorocie Góralczyk, p.Katarzynie Pikulińskiej i p. Justynie Łosiewskiej.

  Natalia Ałajko III b

  Stypendia edukacyjne Zarządu Województwa Podlaskiego

  25.10.2017

  Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego przyjmuje wnioski kandydatów do stypendium edukacyjnego Zarządu Województwa Podlaskiego.

  Stypendia mogą otrzymać uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjalnej i ponadgimnazjalnej znajdującej się na obszarze Województwa Podlaskiego za szczególne osiągnięcia w nauce w roku szkolnym 2016/2017.

  Wnioski wraz z kserokopią dokumentów potwierdzających osiągnięcia edukacyjne uczniów w roku szkolnym 2016/2017 należy złożyć w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w Białymstoku do dnia 10 listopada 2017 r.

  Kwota przyznanego stypendium dla jednego stypendysty za rok szkolny 2016/2017 wyniesie 4 000 zł.

  Szczegółowe informacje dotyczące zasad udzielania stypendiów dostępne są na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku

  https://wrotapodlasia.pl/pl/edukacja/stypendia/stypendiazaszczegolneosiagnieciawnauce/20162017/

  oraz pod numerem telefonu: (085) 66 54 536 - Departament Edukacji, Sportu i Turystyki.

  Dzień Nauczyciela

  13.10.2017

  W piątek 13 października w naszej szkole odbył się apel z okazji Święta Edukacji Narodowej, popularnie zwany Dniem Nauczyciela. W tym dniu młodzież z liceum przygotowała apel z tej właśnie okazji.

  Podczas uroczystości głos zabrali: dyrektor szkoły - Pan Józef Chodnicki, Starosta Kolneński - Pan Stanisław Wiszowaty oraz Przewodnicząca Rady Rodziców - Pani Agnieszka Podsiad. Dyrektor oraz Starosta wręczyli także nagrody nauczycielom.

  Mieliśmy przyjemność gościć również nauczycieli emerytów z naszej szkoły.

  Apel przygotowali uczniowie z klas: Ia, IIa, IIc, IIIa i IIIc pod przewodnictwem Pani Ewy Szymańskiej oraz Pana Marcina Konstantego.

  K.N.

  Wyprawa do Twierdzy Osowiec

  29.09.2017

  W piątek 29 września 2017 r. uczniowie wszystkich klasy pierwszych wyjechali na wyprawę integracyjną do Twierdzy Osowiec. Młodzież rozpoczynająca naukę w naszej szkole, oprócz żywej lekcji historii, miała możliwość poznać się bliżej. Głównym celem wyprawy było zwiedzanie fortu I Centralnego, który obecnie znajduje się na terenie jednostki wojskowej. Dzięki uprzejmości Osowieckiego Towarzystwa Fortyfikacyjnego mieliśmy możliwość przenieść się w czasy świetności tej fortyfikacji.

  Budowę Twierdzy Osowiec rozpoczęto 1882 r. a zakończono w 1892 r. i docelowo powstały cztery forty: (I) Centralny, (II) Zarzeczny, (III) Szwedzki oraz (IV) Nowy, tworząc dobrze rozwinięty rejon umocniony. Twierdza Osowiec była to typowa twierdza zaporowa. Usytuowana w zwężeniu bagien biebrzańskich miała stanowić osłonę kolei i szlaku komunikacyjnego Białystok - Królewiec.

  Zwiedzanie rozpoczęliśmy od muzeum twierdzy, w którym znajduje się broń, mundury oraz wiele przedmiotów charakterystycznych dla wojen w tym okresie. Następnie oprowadzono nas po forcie, jego części naziemnej, jak również po ponurych, ciemnych korytarzach.

  Uwieńczeniem wyprawy było wspólne ognisko, przy którym upiekliśmy kiełbaski.

  Bardzo serdecznie dziękujemy Panu Mirosławowi Woronie - prezesowi Osowieckiego Towarzystwa Fortyfikacyjnego.

  Z.Ś.

  Szkolne biegi przełajowe

  26.09.2017

  Jesienne bieganie w naszej szkole odbyło się przy pięknej, słonecznej pogodzie na terenie stadionu miejskiego w Kolnie.

  Jak co roku uczniowie wszystkich klas próbowali swoich sił na trasach biegów przełajowych. W zawodach wystartowało w sumie 131 osób (77 dziewcząt i 54 chłopców). Najlepsi przełajowcy zostali udekorowani przez swoich wychowawców medalami oraz otrzymali pamiątkowe dyplomy.

  Oto wyniki współzawodnictwa:

   

   

   

  Dziękujemy serdecznie wszystkim startującym w tegorocznej edycji szkolnych biegów przełajowych.

  Z.Ś.

  Ślubowanie klas I

  22.09.2017

  W piątek 22 września w auli naszej szkoły odbyło się ślubowanie klas pierwszych.

  W obecności pana dyrektora Józefa Chodnickiego uczniowie klas pierwszych ślubując na Sztandar Szkoły stali się pełnoprawnymi członkami "mickiewiczowskiej" społeczności. Wypowiadając uroczyście rotę ślubowania przyjęli na siebie wszelkie prawa i obowiązki wynikające z faktu bycia uczniem I Liceum Ogólnokształcącego im. Adama Mickiewicza.

  Serdecznie witamy i życzymy samych sukcesów w nauce i sporcie.

  M.K.

  XVII Międzynarodowy Marsz Pamięci Zesłańców Sybiru

  08.09.2017

  Dnia 8 września 2017 r. młodzież z naszej szkoły wraz ze szkolnym pedagogiem uczestniczyła w XVII Międzynarodowym Marszu Pamięci Zesłańców Sybiru.

  Na początku uroczystości - o godzinie 1000 - uczestnicy Marszu zgromadzili się przy Pomniku Katyńskim, pod którym odśpiewany został hymn państwowy. Miało miejsce także powitanie zebranych gości, w tym Przewodniczącego Podlaskiej Rady Wojewódzkiej Związku Sybiraków – inż. Tadeusza Chwiedzia. Wszyscy uczestnicy Marszu otrzymali błogosławieństwo w obrzędzie katolickim, prawosławnym oraz ewangelicko-augsburskim.

  Następnie ulicami: Świętojańską, Branickiego i Piastowską nastąpił przemarsz do kościoła pw. Ducha Świętego przy ul. Sybiraków 2, gdzie msza święta celebrowana była przez Jego Ekscelencję arcybiskupa prof. dr hab. Edwarda Ozorowskiego. Po mszy, przy Pomniku Grobie Nieznanego Sybiraka odbyły się uroczystości: odśpiewano hymn Związku Sybiraków, wszyscy uczestnicy spotkania odmówili wspólną modlitwę za zmarłych Sybiraków w obrzędzie katolickim, prawosławnym i ewangelicko-augsburskim.

  Jednym z elementów uroczystości był apel poległych zakończony salwą honorową - żołnierzy 18. Białostockiego Pułku Rozpoznawczego. Zwieńczeniem uroczystości było złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

  Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

  04.09.2017

  Wyjątkowo długie wakacje skończyły się, a my wypoczęci wróciliśmy do szkoły. Powitaliśmy nowe koleżanki i kolegów.

  Rok zapowiada się bardzo obiecująco. Najpóźniej w końcu października ma być oddana do naszego użytku nowa hala sportowa.

  W tym roku szkolnym będziemy też obchodzić stulecie istnienia naszego liceum. Już czas zacząć planować i organizować tę uroczystość. Przed nami czas wytężonej pracy.

  Pan dyrektor przedstawił wyniki rywalizacji klas o Puchar Przechodni Dyrektora Szkoły za drugie półrocze roku 2016/17. Najlepszą klasą pod względem nauki i działalności okazała się klasa 1a (obecnie 2a). Gratulujemy!

  Wszystkim - uczniom i nauczycielom - życzymy udanego nowego roku szkolnego, owocnych działań oraz uczucia ogromnej satysfakcji w czerwcu.

  Wyniki matury 2017

  07.2017

  OKE w Łomży opublikowała ogólne wyniki matury z maja 2017 r.

  W kraju zdawalność w liceach wyniosła 84,4%, w woj. podlaskim 85,4%, a u nas to 93%. Jest to wynik bardzo wysoki.

  W naszej szkole na 86 tegorocznych absolwentów 80 uczniów zdało maturę. 6 osób będzie mogło przystąpić do egzaminu poprawkowego w sierpniu. Wierzymy, że po sesji sierpniowej będziemy mogli się cieszyć 100% zdawalnością.

  Naszym absolwentom serdecznie gratulujemy.

  Zakończenie roku szkolnego

  23.06.2017

  Czas nauki dobiegł końca. Nareszcie - bo ten rok trwał (jak każdy rok szkolny) wyjątkowo długo. Pożegnaliśmy się ze szkołą bez żalu, bo wakacji każdemu już się chce, a i tak spotkamy się przecież we wrześniu.

  Odebraliśmy świadectwa - jedne z paskiem, inne zwykłe... Najlepsi i zasłużeni odebrali nagrody, dyplomy i listy gratulacyjne.

  Wszyscy życzyliśmy sobie słonecznych i bezpiecznych wakacji.

  Do zobaczenia już 1. września.

   

   

   

   

  Dzień sportu szkolnego

  20.06.2017

  We wtorek 20 czerwca 2017 roku o godz. 9.00 na hali sportowej KOKiS odbył się DZIEŃ SPORTU SZKOLNEGO, w którym uczestniczyli uczniowie I LO i Gimnazjum z Kolna.

  Głównym punktem sportowych zmagań był festyn rekreacyjno-sportowy. W 20 konkurencjach przygotowanych przez młodzież można było sprawdzić swoje możliwości ruchowe - skoczność, szybkość, siłę, zwinność, celność, koordynację ruchową - "dla każdego coś miłego". Walka śpiworami na równoważni, chodzenie na szczudłach czy tor zwinnościowy to przykładowe zadania festynowe. W trakcie zabawy częstowano uczestników jabłkami oraz słodyczami. Ci, którzy włączyli się w rywalizację punktową mieli zdobyć jak najwięcej punktów w najkrótszym czasie.

   Najlepsze wyniki uzyskali:

  w klasach pierwszych:

  • Natalia Kleczyńska z klasy 1b Gimnazjum
  • Mateusz Chochowski z klasy 1b I LO

  w klasach drugich:

  • Judyta Waszkiewicz z klasy 2b I LO
  • Mateusz Karwowski z klasy 2c I LO

  w klasach trzecich:

  • Natalia Chochowska z 3b Gimnazjum
  • Michał Najda z 3e Gimnazjum

  Kolejnym punktem sportowego święta był mecz futsalu chłopców pomiędzy I LO i Gimnazjum. Mecz dostarczył wielu sportowych emocji i zakończył się zwycięstwem licealistów.

  Równie wielu atrakcji dostarczył mecz towarzyski w piłkę siatkową. W reprezentacjach obu szkół grali również nauczyciele. W miłej atmosferze z dużą dozą ułańskiej fantazji w dwóch setach wygrali licealiści.

  Dziękujemy za wspólną zabawę. Niech będzie to przedsmak udanych aktywnych wakacji.

  Z.Ś.

  Wycieczka do MLEKPOLU

  06.06.2017

  6 czerwca klasa 2a wraz z Panią Anną Wieteska uczestniczyła w wycieczce do Spółdzielni Mleczarskiej MLEKPOL w Kolnie.

  SM MLEKPOL to największa i najnowocześniej zarządzana spółdzielnia mleczarska w Polsce, a także jeden z dwudziestu największych przetwórców mleka w Europie. Spółdzielnia Mleczarska MLEKPOL powstała na początku lat osiemdziesiątych XX w. w Grajewie. Przez wszystkie lata załoga Spółdzielni skoncentrowana była na jednym celu - produkcji najlepszych na rynku produktów z najwyższej jakości polskiego mleka.

  SM MLEKPOL rozrastała się, przyłączając lokalne spółdzielnie z tej samej branży. Produkty MLEKPOL-u powstają w 12 nowoczesnych i wysoko wyspecjalizowanych zakładach produkcyjnych. W ciągu blisko dwudziestu lat do macierzystego zakładu w Grajewie dołączyły spółdzielnie mleczarskie z: Kolna, Mrągowa, Sejn, Zambrowa, Augustowa, Bydgoszczy, Sokółki, Dąbrowy Białostockiej, Radomia, Zwolenia i Gorzowa Wielkopolskiego oraz Suwałk. Działania te doprowadziły do stanu, w którym MLEKPOL skupuje i przetwarza na znakomite produkty 13% skupowanego mleka w Polsce! Jako pierwszy podmiot skupowy w Polsce SM MLEKPOL przekroczyła granicę 1,5 mld litrów skupionego mleka (2015 r.). To blisko 5 milionów litrów mleka dziennie od ponad 11 300 producentów. W tych danych zawarta też jest nasza kolneńska mleczarnia, która skupuje dziennie 600 tys. litrów mleka z czego 400 tys. litrów przeznacza na produkcję serów. Mleczarnia zatrudnia 260 pracowników, którzy pracują w trzy zmianowym trybie.

  Znaczną część produkcji SM MLEKPOL przeznacza na eksport wysyłając swoje wyroby do niemalże wszystkich krajów świata. Trafiają one do państw Unii Europejskiej, Afryki oraz Dalekiego Wschodu. Około jednej trzeciej produkcji SM MLEKPOL trafia na eksport, głównie do Włoch, Francji, Niemiec, Holandii, Belgii, Hiszpanii, Czech i Wielkiej Brytanii. W ofercie eksportowej znajdują się sery twarde, mleko odtłuszczone w proszku, masło oraz serwatka w proszku.

  Dziękujemy Prezesowi SM MLEKPOL Panu Edmundowi Borawskiemu - za wyrażenie zgody na obejrzenie przez nas kolneńskiego zakładu, Dyrektorowi Zakładu w Kolnie - Panu Mirosławowi Borawskiemu za miłe powitanie i przekazanie zwięzłej informacji o zakładzie oraz naszemu Przewodnikowi za oprowadzenie po zakładzie i cierpliwe udzielanie odpowiedzi na nasze pytania.

  D. Bazydło

  Czas pożegnania, czas matur

  10.05.2017

  28 kwietnia 2017 r. kolejny rocznik maturzystów zakończył naukę i dołączył do długiej rzeszy absolwentów naszego, już prawie stuletniego, liceum. Jak co roku w ten ostatni dzień zapachniało w szkole świętem. Były podziękowania, nagrody, były odświętne stroje i kwiaty. A na koniec torty oraz drobne upominki, którymi uczniowie klas drugich pożegnali swoje starsze koleżanki i swoich kolegów.

  Wśród nagrodzonych i wyróżnionych absolwentów - Paulina Bałdyga z najwyższą uzyskaną średnią ocen na świadectwie. Paulina odebrała nagrodę z rąk Starosty Kolneńskiego. Pozostali najlepsi uczniowie /niestety nie tak liczni jakbyśmy wszyscy chcieli/ odbierali gratulacje i nagrody z rąk dyrektora szkoły. Wyróżnieni zostali też ci, którzy zaznaczyli w inny sposób swoją pozytywną obecność w szkole i środowisku kolneńskim.

  Docenieni zostali też sportowcy, których wyjątkowo liczna w tym roku grupa wydatnie przyczyniła się na sportowych arenach do podniesienia pozycji naszej szkoły w rankingu szkół województwa podlaskiego.

  O dobrą atmosferę w czasie uroczystości zadbali przygotowujący pożegnalny apel - uczniowie klas 2a i 2b /z gościnnym występem wokalistek z klas 2c i 1a/. W finale zabrzmiały rytmy znanego przeboju Abby, a chór mieszany złożony z uczniów klas 2a i 2b wykonał stosowną pieśń, do której dołączyć mógł każdy, któremu w tych chwilach grało w duszy...

  Absolwenci już od kilku dni zmagają się z egzaminami maturalnymi. Ufamy, że będą to ich zwycięskie podejścia i ułatwią im mocny, pewny start w dorosłe życie. Powodzenia…

  J.Ł.

  Dzień Przedsiębiorczości

  26.04.2017

  W dniu 26 kwietnia br. klasa I b uczestniczyła w organizowanym corocznie Dniu Przedsiębiorczości. Cała grupa pod opieką Pani Doroty Góralczyk udała się do Szpitala Ogólnego w Kolnie. Na wstępie Pani Dyrektor wprowadziła nas w życie i działalność szpitala.

  Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od zapoznania się z ratowniczym środkiem transportu - karetką pogotowia. Następnie przełożona pielęgniarek zabrała nas w świat fizjoterapii. Każdy z nas mógł wypróbować różnych metod leczenia np. krioterapii, elektrostymulacji, masażu czy też zwykłej jazdy na orbit reku. Dzięki uprzejmości pracowników szpitala, poznaliśmy serce tego miejsca - Izbę Przyjęć. Zobaczyliśmy także miejsce, w którym ważą się losy ludzkiego życia. Znaleźliśmy się również w pracowni rentgenowskiej, gdzie przemiła pani radiolog zapoznała nas z tajnikami swojej pracy i zachęciła nas do studiów na kierunku medycznym. Zostaliśmy oprowadzeni po oddziałach wewnętrznym i dziecięcym. Dowiedzieliśmy się, że szpital został wyposażony w nowoczesne łóżka i szafki dla najmłodszych pacjentów dzięki współpracy z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy.

  Na koniec wycieczki wprowadzono nas w świat biochemii i genetyki. Zaczerpnęliśmy wówczas wiedzy m.in. na temat sposobu ustalania grup krwi w laboratoriach. Wizyta w naszym lokalnym szpitalu umożliwiła poznanie pracy lekarzy i miejsc, które na co dzień nie są nam bliskie. Pozwoliło to nam także na wysnucie refleksji o przyszłym zawodzie. Nasza ciekawość nie została jednak zaspokojona, dlatego chcemy dalej iść w kierunku medycyny.

  Dziękujemy Dyrektorowi Szpitala Pani Krystynie Dobrołowicz za zapoznanie nas z placówką, jak również Pani Alicji Urbańskiej, która poświęciła nam swój czas, oprowadzając nas po Szpitalu Ogólnym w Kolnie.

  M.Święczkowska i P. Nowak

  Obchody Światowego Dnia Ziemi

  21.04.2017

  Dzień Ziemi to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, rozszerzania świadomości ekologicznej i życia w zgodzie z naturą. Światowy Dzień Ziemi wymyślono po to, by miliardy ludzi pochyliły się nad losem planety, na której żyją. Moment ekologicznej refleksji ma nas uchronić przed popełnianiem kolejnych błędów.
  Hasło tegorocznych obchodów w Polsce to "W kierunku natury".

  Dzień ten jest wspaniałą okazją, by podjąć każdy temat dotyczący zagadnień geograficznych. My spotkaliśmy się, aby po raz pierwszy w formie konkursu przybliżyć uczniom nasz region. W I Szkolnym Konkursie Geograficznym "Mój powiat i moje województwo" wzięło udział 6 dwu-osobowych zespołów uczniów reprezentujących wszystkie klasy pierwsze.

  Konkurs rozgrywany był w konkurencjach podzielonych na dwie części: teoretyczną (test wiedzy) i praktyczną (pozostałe konkurencje). Test wiedzy obejmował zagadnienia dotyczące znajomości powiatu i województwa. Część praktyczną młodzież wykonała wcześniej: plakaty "W kierunku natury", cykl 3 zdjęć nt. "Wiosna w powiecie kolneńskim" oraz projekty jednodniowej wycieczki geograficznej (pieszej lub rowerowej) po województwie podlaskim w formie prezentacji multimedialnej.

  Jury w składzie: przewodnicząca - dr Bożena Kicińska (klimatolog, pracownik Uniwersytetu Warszawskiego Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych), p. Dorota Góralczyk i p. Justyna Łosiewska oceniło pisemne odpowiedzi testowe oraz prezentacje, plakaty i zdjęcia i ustaliło kolejność zespołów:

  1. miejsce - Andrzejczyk Brygida i Nowak Patrycja - kl. 1b
  2. miejsce - Święczkowska Martyna - kl. 1b i Rainko Dawid - kl. 1a
  3. miejsce - Długozima Aleksandra i Rainko Ewelina - kl. 1b.

  Po krótkim akcencie muzycznym w wykonaniu Oli i Natalii zostały wręczone nagrody. Dla uświetnienia naszego spotkania Pani dr Bożena Kicińska wygłosiła wykład nt. "Chmury - świadectwo procesów zachodzących w atmosferze".

  Serdecznie dziękujemy Pani Doktor Bożenie Kicińskiej za fascynującą opowieść i poświęcony nam czas. Mamy nadzieję, że nasz gość w przyszłym roku wróci do nas z nowym, równie interesującym wystąpieniem.

  Jesteśmy przekonani, że wspólnie spędzony czas zaowocuje wzrostem zainteresowania wśród młodzieży sprawami Ziemi i co najważniejsze - zmianą na lepsze naszych proekologicznych działań.

  A.Wieteska.

  Wycieczka do Warszawy

  19.04.2017

  W środę 19 kwietnia ponownie odwiedziliśmy Warszawę. Najpierw udaliśmy się do Muzeum Techniki i Przemysłu, które znajduje się w Pałacu Kultury i Nauki. Zobaczyliśmy wiele ciekawych eksponatów z XX wieku, które na każdym z nas wywarły wrażenie i wzbudziły zainteresowanie.

  Następnie mieliśmy czas wolny, który spędziliśmy w Złotych Tarasach.

  Głównym celem naszej wycieczki była wizyta w Teatrze Buffo na musicalu pt. "Metro". Każdy z nas zachwycony był grą aktorską oraz scenografią. Wróciliśmy do domu zmęczeni, ale zadowoleni po tak spędzonym dniu.

  Za zorganizowanie wyjazdu i opiekę dziękujemy wychowawcom p. Dorocie Góralczyk oraz p. Justynie Łosiewskiej.

  Awans do III Ligi Futsalu

  06.04.2017

  W dniu 14 marca 2017 roku reprezentacja chłopców rozegrała ostatnie spotkania
  w IV Lidze Licealiady Województwa Podlaskiego w Futsalu Chłopców.
  Z zaplanowanych dwóch meczów odbył się tylko jeden, ponieważ zespół z I LO z Łap oddał mecz walkowerem. Z TL z Białowieży wygraliśmy 11:3. Strzelcy bramek: Damian Zduńczyk - 3, Robert Podeszwik - 3, Marcin Nerko - 2, Cezary Sadłowski - 2, Karol Grala - 1. Dzięki tej wygranej zapewniliśmy sobie pierwsze miejsce w IV lidze i awans do III ligi. Gratulujemy!!!

  W sezonie 2016/2017 nasza reprezentacja nie miała sobie równych. Na 11 meczów -
  1 zremisowaliśmy (z wiceliderem) i 10 wygraliśmy, zdobywając w sumie 31 punktów. Strzeliliśmy 86 bramek, najwięcej w lidze, co daje średnio prawie 8 bramek na mecz. Na listę strzelców wpisali się: Damian Zduńczyk - 19 bramek, Robert Podeszwik - 18, Marcin Nerko - 15, Cezary Sadłowski - 13, Karol Grala - 9, Dominik Cwalina - 3, Jan Kalinowski - 2 oraz po 1 bramce - Damian Olszak i Łukasz Ruchała. Za grę w tym sezonie całej reprezentacji należą się wielkie brawa i podziękowania. Dzięki za wasze zaangażowanie i wolę walki do ostatnich sekund w każdym meczu oraz za poświęcony czas i pozostawione zdrowie na boisku. To był naprawdę świetny futsal, który zapewnił nam awans do III ligi.

  W dniu 20 marca 2017 roku z rąk wiceprzewodniczącego PWSZS Marka Sadowskiego w VI LO w Białymstoku przedstawiciele reprezentacji z naszej szkoły wraz z opiekunem Marcinem Konstantym odebrali pamiątkowy puchar za
  I miejsce w IV Lidze Licealiady Województwa Podlaskiego w Futsalu Chłopców. Jeszcze raz gratulujemy i życzymy powodzenia w III lidze w sezonie 2017/2018.

   Skład reprezentacji w sezonie 2016/2017:
  1. Bartosz Serowik - bramkarz
  2. Dawid Rainko - bramkarz
  3. Damian Zduńczyk - kapitan
  4. Jan Kalinowski
  5. Damian Olszak
  6. Kacper Pilch
  7. Dominik Cwalina
  8. Robert Podeszwik
  9. Cezary Sadłowski
  10. Karol Grala
  11. Łukasz Ruchała
  12. Marcin Nerko

  Opiekun: Marcin Konstanty

  Podsumowanie konkursu "Tradycje Wielkanocne na Kurpiach"

  06.04.2017

  Od wielu lat nasze uczennice, a czasami i uczniowie, biorą udział w konkursie "Tradycje Wielkanocne na Kurpiach" organizowanym przez GOK w Turośli. Głównym celem konkursu jest podtyrzymywanie i popularyzacja twórczości ludowej regionu wśród młodego pokolenia.

  Jak co roku, uczniowie rywalizowali w następujących kategoriach: wycinanka, palma wielkanocna, pisanka, bukiet kwiatowy. Zdarza się, że pojawia się także kierc. Wśród 46 uczestników konkursu było 8 dziewcząt z naszego liceum.

   Komisja konkursowa w składzie:
  • przewodniczący - Urszula Kuczyńska - Kierownik Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie
  • Wiesława Pawlak - Kustosz Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży
  • Teresa Pardo - instruktor sztuki regionalnej
  • Iwona Potaś - Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Turośli

   wyłoniła następujących laureatów w grupie szkół ponadgimnazjalnych:

  • Jolanta Remiszewska - 1. miejsce w kat. wycinanka, 2. miejsce w kat. bukiet kwiatowy, 2. miejsce w kat. pisanka
  • Patrycja Fiertek - 2. miejsce w kat. wycinanka
  • Olga Świecik - 3. miejsce w kat. wycinanka
  • Aneta Wiśniewska - 1. miejsce w kat. bukiet kwiatowy
  • Brygida Andrzejczyk - 1. miejsce w kat. bukiet kwiatowy
  • Martyna Koszewska - 2. miejsce w kat. bukiet kwiatowy
  • Emilia Kuliś - 3. miejsce w kat. bukiet kwiatowy

  Zdaniem komisji konkursowe prace mieszczą się w tradycji Kurpiowskiej Puszczy Zielonej, reprezentują wysoki poziom artystyczny i ciekawe rozwiązania plastyczne, na szczególne podkreślenie zasługują tegoroczne bukiety przedstawiające różnorodność form i technik wykonania, a także wycinanki kurpiowskie, które prezentują wysoki kunszt wykonawców i bogatą inwencję nawiązującą do tradycji oraz stanowią wzór do naśladowania w kontynuowaniu tradycji Kurpiowskiej Puszczy Zielonej.

  Gratulujemy naszym młodym twórczyniom ludowym i podziwiamy ich nietuzinkową pasję. A.Wieteska.

  Szkolna Liga Halowej Piłki Nożnej

  06.04.2017

  W tym sezonie do rozgrywek zgłosiło się sześć ośmioosobowych drużyn. Mecze odbywały się od 21 lutego na zajęciach popołudniowych we wtorki i czwartki o godz. 15:30. Graliśmy 2x10 minut. Po rozgrywkach grupowych i meczach półfinałowych w dniu 30 marca 2017 r. odbyły się finały szkolnej ligi halowej piłki nożnej. W meczu o brązowy medal dopiero rzuty karne rozstrzygnęły o losach spotkania. Po 20 minutach pomiędzy Team Skała a Sinus Alfa było 1:1, a w karnych 1:0 dla Team Skała. Gratulujemy. W meczu finałowym zaś FC Bakcyl pokonał Delira Squad - 4:2. Gratulujemy. Królami strzelców zostali - Damian Olszak i Cezary Sadłowski, którzy w turnieju zdobyli po 8 bramek. Gratulujemy skuteczności.

   Składy drużyn:
  1. miejsce - FC Bakcyl: Karol Grala, Robert Podeszwik, Cezary Sadłowski, Łukasz Ruchała, Mateusz Sobieski, Mateusz Polkowski, Kacper Przestrzelski, Dawid Pupek;
  2. miejsce - Delira Squad: Mateusz Łazarczyk, Bartek Sekściński, Cezary Charubin, Kacper Pilch, Jan Kalinowski, Łukasz Kuczewski, Dominik Cwalina, Damian Szymańczyk;
  3. miejsce - Team Skała: Paweł Banach, Piotr Szymanowski, Bartosz Serowik, Marcin Wietecha, Adrian Bednarczyk, Mateusz Dziesiński, Maciej Gębarski;
  4. miejsce - Sinus Alfa: Karol Załęcki, Sebastian Zduńczyk, Norbert Staniszewski, Marcin Kosk, Damian Olszak, Hubert Zajk, Arkadiusz Filipkowski, Woźniak Dawid.

  M.K.

  Targi pracy

  28.03.2017

  Politechnika Białostocka, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, a może Wyższa Szkoła Informatyki i Przedsiębiorczości w Łomży?

  To pytanie z pewnością krąży po głowach maturzystów, pomiędzy wiadomościami z geometrii analitycznej a założeniami prawa Lamarca.

  By przybliżyć nam oferty edukacyjne uczelni, w dniu 28 marca 2017 r. w Kolneńskim Ośrodku Kultury i Sportu odbyły się VIII Kolneńskie Targi Edukacji i Pracy. Spotkanie rozpoczęto oficjalnym powitaniem przybyłych gości na sali widowiskowej oraz występem dziewcząt z zespołu Niebieskie Migdały. Do godziny 14:00 mieliśmy okazję porozmawiać ze studentami szkół wyższych, a także przedstawicielami firm i urzędów.

  Targi zostały zorganizowane przez Młodzieżowe Centra Kariery, Ochotnicze Hufce Pracy oraz Powiatowy Urząd Pracy w Kolnie.

  Katarzyna Szymańska

  IV Turniej piłki siatkowej dziewcząt
  pod patronatem starosty kolneńskiego

  25.03.2017

  W sobotę 25 marca 2017 r. na hali sportowej KOKiS odbyła się czwarta edycja siatkarskich zmagań dziewcząt. W tegorocznym turnieju wzięły udział reprezentacje czterech gimnazjów (Kolna, Lachowa, Grabowa i Zabiela) oraz zespół gospodarzy I LO w Kolnie w nowym odmłodzonym składzie. Zawody przebiegły w bardzo miłej, serdecznej atmosferze. Zawody rozegrano systemem "każdy z każdym", więc wszystkie zespoły zagrały po cztery mecze. Najlepiej w turniejowych zmaganiach poradziły sobie dziewczęta z Gimnazjum w Zabielu. Na miejscu drugim uplasowały się gospodynie - I LO w Kolnie, kolejne miejsca zajęły: Gimnazjum w Grabowie, Gimnazjum w Lachowie oraz Gimnazjum w Kolnie. Wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe puchary oraz dyplomy. Za najlepszą zawodniczkę turnieju uznano Paulinę Truszkowską ze zwycięskiej drużyny.

  Dziękujemy za wspaniałe sportowe emocje i liczymy, że kolejna edycja turnieju odbędzie się już na nowej sali gimnastycznej przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kolnie. Z. Ś.

  Dyplom skutecznej szkoły

  24.03.2017

  Zarząd Wydawnictwa Pedagogicznego OPERON oraz "Gazety Wyborczej" i British Council - partnerów akcji Próbna Matura z Operonem złożył na ręce dyrektora szkoły gratulacje uzyskania wysokich wyników na próbnym egzaminie. Dzięki nim nasza szkoła zajęła 4. miejsce w rankingu 10 najlepszych szkół ponadgimnazjalnych w województwie podlaskim w 2016 r.

  Szkoła została wyróżniona Dyplomem Skutecznej Szkoły, potwierdzającym wysoki poziom kompetencji dydaktycznych w zakresie przygotowania do egzaminów państwowych.

  Wierzymy, że nasi uczniowie podczas egzaminu dojrzałości w maju również uzyskają wysokie wyniki.

     Tenisowy finał w Grajewie

  22.03.2017

  Bardzo dobrze spisały się nasze tenisistki podczas rozegranego w środę 22 marca w Grajewie Finału Wojewódzkiego Indywidualnych Mistrzostw Szkół Ponadgimnazjalnych w Tenisie Stołowym.

  Klaudia Zabielska zajęła piąte miejsce, a Zuzanna Szymanowska - ósme. Reprezentacja szkoły w składzie: Klaudia Zabielska, Zuzanna Szymanowska i Martyna Święczkowska, w prowadzonej jednocześnie klasyfikacji drużynowej, wywalczyła drugie miejsce, ulegając jedynie tenisistkom jednej z białostockich szkół. Wszystkie trzy dziewczyny przybyły do naszego liceum z kolneńskiego gimnazjum, gdzie były uczennicami tej samej klasy. Losy licealne rzuciły je do trzech różnych klas - Klaudia to klasa 1a, Martyna - 1b, a Zuzanna - 1c. Ta lekcyjna rozłąka jak widać nie przeszkodziła dziewczynom we wspólnym skutecznym działaniu. Przy pingpongowym stole nadal tworzą zgrany, silny i waleczny tercet.

  Gratulujemy i życzymy, by ich dalsza licealna przygoda wzbogaciła się o kolejne sukcesy. Te sportowe i te książkowe też...

  II Edycja Międzyszkolnych Zawodów z Pierwszej Pomocy - zaproszenie

  22.03.2017

  Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Kolnie zaprasza do wzięcia udziału w II Edycji Międzyszkolnych Zawodów z Pierwszej Pomocy organizowanych przez Kolneńską Grupę Pierwszej Pomocy.

  Tegoroczne zawody odbędą się 07 kwietnia o godzinie 10.00 na Hali Sportowej KOKiS przy ulicy Marii Dąbrowskiej 4, 18-500 Kolno.

  Zgłoszeń drużyn należy dokonać do 31.03.2017 r. pod numerem telefonu: 798064670. Drużyna powinna składać się z 3 przedstawicieli.

  Patronat nad wydarzeniem objęli: Marszałek Województwa Podlaskiego - Jerzy Leszczyński, Starosta Kolneński - Stanisław Wiszowaty, Burmistrz Miasta Kolno - Andrzej Duda oraz Wójt Gminy Kolno - Józef Bogdan Wiśniewski.

  Współorganizatorami tegorocznych zawodów są: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych I Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Kolnie, Zespół Szkół Technicznych w Kolnie im. Kardynała St. Wyszyńskiego, Polska Liga Wraków, OSP Kolno, Wyższa Szkoła Zawodowa Ochrony Zdrowia TWP w Łomży oraz Bank Spółdzielczy w Kolnie. Regulamin zawodów dostępny na stronie https://www.facebook.com/Kolneńska-Grupa-Pierwszej-Pomocy-901344493274322/.

  Kolno - odkryj swoje miasto

  21.03.2017

  21 marca o godzinie 10 rano uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w grze miejskiej. Jest to ciekawa forma rozrywki, interesująca zabawa, a jednocześnie dobry sposób pogłębiania wiedzy o historii i walorach kulturowych naszego rodzinnego miasta. Na uczestników czekał szereg wyzwań - zagadki, krzyżówki i rebusy, które poszerzały ich wiedzę na temat historii i życia współczesnego Kolna. Celem gry było poznanie bliżej naszego miasta oraz integracja uczestników. Czterech uczniów z naszej szkoły: Patrycja Wolanowska, Wiktoria Szymańska, Anna Sęk oraz Maciej Fiertek zajęli I miejsce. Serdecznie im gratulujemy oraz mamy nadzieję, że powtórzą swój sukces za rok.

  Aleksandra Kleczyńska.

  Siatkarski debiut chłopców

  18.03.2017

  Męska reprezentacja naszej szkoły wzięła udział w tegorocznym Turnieju Piłki Siatkowej o Puchar Burmistrza Miasta Kolno, który odbył się w sobotę 18 marca 2017 r. na hali sportowej KOKiS w Kolnie. To pierwszy występ młodej drużyny w poważnym turnieju siatkarskim. Z pięciu drużyn startujących w turnieju licealiści zajęli czwarte miejsce. Wynik być może nie satysfakcjonuje, jednak występ chłopców był bardzo wartościowy. Doświadczenie zdobywane na boisku dało się już zauważyć w kolejnych setach, w których gra zespołu wyglądała coraz lepiej.

  Siatkarzy czeka niebawem udział w eliminacjach do III ligi piłki siatkowej PWSZS. Zmierzą się w nich z drużyną SMS w Łomży.

  Powodzenia. Z. Ś.

  Szkolny turniej szachowy

  09.03.2017

  W czwartek 9.03.2017 r. na auli szkolnej odbył się SZKOLNY TURNIEJ SZACHOWY. W tegorocznej edycji wzięło udział 19 uczniów, w tym jedna reprezentantka dziewcząt - Katarzyna Szymańska z klasy 3a.

  Zawody rozegrano z pomocą programu Swiss Perfect, który bardzo ułatwia organizację turnieju. Rozegrano 10 rund, po których wyłoniono zwycięzcę. Miano najlepszego szachisty w naszej szkole utrzymał z poprzedniego roku Piotr Cwalina z klasy 2a. Miejsca na podium zajęli również: II - Marcin Wietecha z klasy 3d i III - Cezary Charubin klasa 3c.

  Gratuluję wszystkim uczestnikom turnieju. Z. Ś.

  Pingpongowe wieści

  08.03.2017

  W środę 8 marca nasi uczniowie walczyli w Grajewie przy pingpongowych stołach o awans do finału wojewódzkiego indywidualnych mistrzostw w tenisie stołowym. Całej reprezentującej szkołę szóstce należą się słowa podziękowania. Wszyscy - poza podjęciem osobistego wyzwania - walczyli też o punkty dla szkoły. I to trzeba docenić. A wyniki indywidualne... okazały się zgodne z odwiecznym prawem natury - bez pracy nie ma kołaczy. Trenujące od lat w KOKiS dziewczyny: Klaudia Zabielska i Zuzanna Szymanowska zdobyły drugie i trzecie miejsce w grajewskim turnieju i 22 marca zagrają w finale wojewódzkim. Chłopcy, którzy rakietkę tenisową biorą do ręki zdecydowanie rzadziej, musieli uznać wyższość graczy z innych szkół. Najbardziej waleczny okazał się Mateusz Dziesiński, który wygrał swoje dwa pierwsze mecze, natomiast w dwóch kolejnych ewidentnie zabrakło ogrania, pewnej ręki i spokoju poczynań, a ten zawsze ułatwia sukces, a już w sposób szczególny w tak czułym na brak zimnej krwi sporcie, jakim jest tenis stołowy.

  Jedynym wspólnym treningiem naszych reprezentantów był rozegrany w naszej szkole, w ostatni piątek karnawału, mecz Absolwenci - Uczniowie. Stara Wiara dała młodym nie tylko solidną lekcję tenisa, ale też waleczności i zaangażowania w to, co się robi. A jeśli coś robi się z sercem, wiek nie ma znaczenia. Średnia wieku absolwentów wyniosła 55 lat, uczniów - 18 lat. W wyniku meczu proporcje podobne 20 : 5 dla dawnych uczniów naszego liceum.

  Zdjęcia pokazują migawki zarówno z turnieju w Grajewie, jak też z towarzyskiego meczu Absolwenci - Uczniowie.

  Awans do III ligi futsalu już pewny!

  02.03.2017

  W piątym terminie - 2 marca 2017 r. - reprezentacja chłopców z naszej szkoły rozegrała dwa wyjazdowe spotkania w Ostrożanach. Pierwszy mecz z wiceliderem z ZSR z Ostrożan zakończył się wynikiem 3:3. Strzelcy bramek: Grala Karol - 1, Zduńczyk Damian - 1, Cwalina Dominik - 1. W drugim meczu z ZSR z Czartajewa wygraliśmy 6 : 2. Strzelcy bramek: Zduńczyk Damian - 3, Podeszwik Robert - 1, Sadłowski Cezary - 2. Zdobyte 4 punkty zagwarantowały nam na dwa mecze przed zakończeniem rozgrywek awans do III LIGI FUTSALU. Serdeczne gratulacje!

  W ostatnim terminie 14 marca 2017 r. zagramy w Kolnie dwa ostatnie mecze: pierwszy z I LO z Łap, a drugi z TL z Białowieży.

  Powodzenia. M.K.

  Nie damy zginąć poległym!

  01.03.2017

  W myśl postanowień Sejmu RP 1 marca jest Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych - bohaterów antykomunistycznego podziemia, którzy przeciwstawiali się sowieckiej agresji i okupacji.

  My również w tym dniu oddaliśmy hołd pomordowanym, torturowanym, szykanowanym przez reżim komunistyczny. Ich losy, m.in. Danuty Siedzikówny "Inki" przybliżył nam montaż słowno-muzyczny zakończony Apelem Poległych. Uroczystość przypomniała nam, że słowa BÓG, HONOR, OJCZYZNA są zawsze żywe, a Żołnierze Wyklęci powinni być dla nas wzorem miłości Ojczyzny. Nie damy zginąć poległym!

  Apel przygotowali uczniowie klasy II b, II c, III b i III d pod kierunkiem p. Marii Ciecierskiej.

  Wyślij pączka do Afryki

  28.02.2017

  28 lutego uczestnicy Szkolnego Klubu Wolontariatu na terenie dwóch szkół zorganizowali ogólnoświatową akcję "Wyślij pączka do Afryki". Pomysłodawcą akcji jest brat Benedykt Pączka, misjonarz w Republice Środkowoafrykańskiej. Pracuje w Afryce już od 30 lat. Wraz ze swoimi braćmi wspomaga potrzebujących mieszkańców. W wielu wioskach zbudowano szkoły oraz wykopano studnie. Na co dzień dokarmiają setki afrykańskich dzieci.

  Kierując się ideą niesienia pomocy pod hasłem "SOS dla Afryki" nasi wolontariusze przynieśli do szkoły wypieki, ze sprzedaży których pieniążki zostały przeznaczone na rzecz zakupu wyprawek szkolnych dla potrzebujących dzieciaków. Za pośrednictwem Fundacji "Kapucyni i Misje" pieniążki ze zbiórki zostały przekazane w kwocie 352 zł. Organizując akcję w dwóch szkołach chcieliśmy pokazać wszystkim uczniom, że niesienie wsparcia potrzebującym sprawia wiele radości i daje satysfakcję.

  Aleksandra Kleczyńska - wolontariuszka

  Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

  26.02.2017

  Tegoroczna edycja biegu była wyjątkowa, ponieważ odbył się on w miejscowości, w której walczył i ukrywał się Hieronim Rogiński "Róg". 26 lutego w Zabielu na starcie największego biegu w kraju pojawiło się ok. 150 zawodników. W wydarzeniu wzięli udział wolontariusze oraz inni uczniowie z naszej szkoły, którzy chcieli uczcić pamięć poległych.

  Trasa biegu liczyła 1963 metry (odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty - Józef Franczak ps. Lalek). Sportowcy z naszej szkoły stanęli na podium. Justyna Charubin - 1. miejsce, Kamila Prosowska - 2. miejsce oraz Karol Grala - 2. miejsce. Gratulujemy i życzymy jeszcze więcej sukcesów.

  Aleksandra Kleczyńska - wolontariuszka

  Rejestrujemy dawców szpiku kostnego!

  26.02.2017

  Pani Ewa Tarnacka z Małego Płocka dramatyczną diagnozę usłyszała kilka miesięcy temu. Białaczka! Podjęła więc walkę z chorobą. Z pomocą pospieszyła jej rodzina, przyjaciele i liczne grono znajomych.

  Dzięki Fundacji DKMS, która zajmuje się poszukiwaniem "genetycznych bliźniaków" dla osób potrzebujących przeszczepu szpiku 25-26 lutego w Łomży w Galerii Veneda odbyła się rejestracja dawców szpiku. Wzięli w niej udział wolontariusze z naszego Szkolnego Klubu Wolontariatu, rodzina oraz członkowie Kolneńskiej Grupy Pierwszej Pomocy. Ich zadaniem było zachęcanie ludzi do rejestracji poprzez roznoszenie ulotek, balonów i udzielanie wywiadów oraz zarejestrowanie chętnych osób do bazy dawców. Do naszej akcji przyłączył się również Prezydent Miasta Łomża Pan Mariusz Chrzanowski.

  Nasi wolontariusze bardzo zaangażowali się w ideę niesienia pomocy, nauczyło ich to jak ważne jest docenianie własnego zdrowia i wspieranie w chorobie innych.

  Trzymamy kciuki za Panią Ewę i życzmy dużo odwagi w mierzeniu się z chorobą!

  Aleksandra Kluczyńska - wolontariuszka

  Jesteśmy w gronie Najlepszych Szkół w Województwie Podlaskim 2017

  20.02.2017

  W poniedziałek, 20 lutego w Białymstoku odbyło się spotkanie, podczas którego Marszałek Województwa Podlaskiego Jerzy Leszczyński i Członek Zarządu Bogdan Dyjuk uhonorowali najlepsze szkoły województwa podlaskiego. Są to 43 szkoły wybrane spośród placówek edukacyjnych w regionie - podstawówki, gimnazja i szkoły ponadgimnazjalne, które: otrzymały najwyższe noty w rankingu miesięcznika Perspektywy 2017, z największą ilością stypendystów edukacyjnych Marszałka Województwa Podlaskiego, i placówki, których uczniowie odnieśli największe sukcesy w Ogólnopolskiej Olimpiadzie Wiedzy Ekologicznej.

  W uroczystościach wzięli udział dyrektorzy szkół oraz przedstawiciele jednostek samorządowych nadzorujących placówki - prezydenci, burmistrzowie, starostowie. Każdy z dyrektorów wyróżnionych szkół otrzymał, niedawno wydany, album autorstwa Bożeny i Jana Walencików (gości specjalnych spotkania) "Saga Prastarej Puszczy. Opowieść filmowa" wydany przy współudziale Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

  Pełne zestawienie wyróżnionych placówek znajduje się TUTAJ.

  Więcej na stronie Wrót Podlasia.

  Inicjatorem i organizatorem rankingu Najlepsze Szkoły Województwa Podlaskiego 2017 jest Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

  Finisz rozgrywek II ligi PS dziewcząt

  17.02.2017

  W piątek 17.02.2017 r. nasze siatkarki rozegrały ostatnią VI rundę rozgrywek w ramach II Ligi Piłki Siatkowej Dziewcząt szkół ponadgimnazjalnych województwa podlaskiego.

  Gospodarz turnieju III LO w Łomży gościł: drużynę z Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących z Łomży oraz dwie drużyny z Kolna: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych oraz Zespół Szkół Technicznych. Ostatecznie turniej dla kolnianek można ocenić pozytywnie. Oba zespoły zapewniły sobie utrzymanie się w przyszłorocznych rozgrywkach II ligi. Siatkarki naszego liceum mimo dużego zaangażowania w grę uległy 0:2 drużynie ZSEiO w Łomży. Natomiast w kolejnym meczu z gospodarzem turnieju po przegranym pierwszym secie, wyraźnie poprawiły skuteczność, czego efektem było zwycięstwo w kolejnych dwóch setach. Siatkarki ZST w Kolnie wywiozły z turnieju 4 pkt po wygranej z III LO i przegranej w "T-breaku" z ZSEiO.

  Ostateczne wyniki rywalizacji dostępne będą po 25.02.2017 r., czyli ostatecznym terminie rozegrania szóstej rundy.

  Bardzo serdecznie dziękuję swoim siatkarkom a szczególnie trzecioklasistkom, które pomału kończą swoją przygodę z siatkówką w naszej szkole. Dziękuję za rzetelną pracę na treningach, sportowy wysiłek podczas meczów oraz czystą sportową rywalizację i zaangażowanie. Życzę dalszych sukcesów …

  Pozdrawiam Z. Śliwecki

  IV Liga Fustalu

  16.02.2017

  W dniu 16 lutego 2017 r. w hali sportowej w Kolnie odbyły się kolejne mecze IV ligi futsalu. Reprezentacja chłopców rozegrała dwa spotkania, w których zdobyła komplet punków.

  Wyniki:
  1.   ZSP Kolno - ZS z Niećkowa: 5:3. Bramki strzelili: Sadłowski Cezary - 1, Kalinowski
        Jan - 1, Nerko Marcin - 2, Zduńczyk Damian - 1.
  2.   ZSP Kolno - ZS CKR Janów: 11:5. Bramki strzelili: Grala Karol - 2, Zduńczyk
        Damian - 1, Podeszwik Robert - 4, Nerko Marcin - 3, Ruchała Łukasz - 1.

  Po 9 meczach mamy komplet 21 punków i fotel lidera IV ligi. Gratulacje!

  W piątym terminie czeka nas wyjazd do Ostrożan, gdzie zagramy z: ZSR z Czartajewa i ZSR z Ostrożan.

  Powodzenia. M.K.

  Spotkanie z pracownikiem Żydowskiego Instytutu Historycznego
  w Warszawie

  15.02.2017

  15 lutego 2017 roku w naszej szkole odbyły się dwa spotkania młodzieży z panią
  A. Nieradko pracownikiem Komisji Rabinicznej ds. cmentarzy na temat programu Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie dotyczącego poszukiwań zapomnianych mogił ofiar Holocaustu oraz odtworzenia ich personaliów. Program przewidziany jest na lata 2015-2017 i obejmuje teren powiatów: łomżyńskiego, zambrowskiego, grajewskiego i kolneńskiego.

  Uczniowie dowiedzieli się o rezultatach badań prowadzonych w naszym regionie,
  o potrzebie prowadzenia poszukiwań zapomnianych grobów ofiar Zagłady. Poznali wybrane historie żydowskich losów, które udało się odtworzyć w trakcie realizacji projektu. Była to też okazja do zapoznania młodzieży z elementami kultury i tradycji żydowskiej. Uczestnicy spotkań - uczniowie klasy II c i przedstawiciele pozostałych klas - otrzymali stosowne materiały.

  Organizatorką spotkań była M.J. Rumińska.

   

  Szkolne Walentynki

  14.02.2017

  Walentynki to szczególny dzień. W dzisiejszych czasach w pogoni za pracą i karierą, miłość często schodzi na drugi plan. Zaniedbujemy osoby najbliższe, często nie mamy dla nich czasu. Taki dzień jak Walentynki pozwala zatrzymać się na chwilę i zastanowić się nad tym co tak naprawdę w życiu jest najważniejsze. Kocham Cię - to słowa, które każdy człowiek powinien słyszeć codziennie.

  Kierując się tą sentencją 14 lutego br. uczestnicy Szkolnego Klubu Wolontariatu zorganizowali Dzień św. Walentego pod hasłem "Warto wierzyć w miłość!". Na terenie szkoły funkcjonowała Poczta Walentynkowa. Młodzież wysyłała kartki oraz drobne upominki dla swoich sympatii, jak również przyjaciół i nauczycieli. Dodatkową atrakcją była możliwość przesłania kartek do Zespołu Szkół Technicznych w Kolnie. Chcieliśmy zachęcić wszystkich uczniów do okazywania sympatii kolegom i koleżankom ze szkoły, nauczycielom oraz dyrekcji. Wzajemne wysyłanie kartek sprawiło nam wiele radości!

  Aleksandra Kleczyńska - wolontariuszka

  SKE "EuroAdaś" w progach Europarlamentu w Strasburgu

  18-24.01.2017

  Europarlament, Wersal, Wieża Eiffla: jednym słowem: Francja! Kto nie słyszał o tych miejscach? Któż nie chciałby zobaczyć ich na własne oczy? Marzeniem niejednego człowieka jest chociaż raz pojawić się w tym urokliwym kraju Europy Zachodniej. Uczniowie I LO w Kolnie mieli taką możliwość dzięki wygraniu konkursu Euroscola organizowanego przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce. Główną nagrodą było dofinansowanie wyjazdu do Europarlamentu w Strasburgu.

  Nasza przygoda trwała sześć dni. Polskę opuszczaliśmy nocą, 18 stycznia, aby następny dzień spędzić w Norymberdze, spacerując wzdłuż Trasy Historycznej. Tam mogliśmy podziwiać Plac św. Sebalda z romańsko-gotyckim kościołem, Rynek Główny, Zamek Cesarski będący jedną z najważniejszych budowli cesarskich w Niemczech, Tiergärtnerplatz oraz kościół św. Wawrzyńca, usytuowany przy placu, którego nazwa dedykowana jest patronowi świątyni.

  Drugi dzień wyjazdu był najważniejszą częścią wycieczki, czyli wizytą w instytucji Unii Europejskiej – Europarlamencie w Strasburgu. W obradach sesji plenarnej oraz głosowaniach brało udział 24 uczniów. Byliśmy jedyną szkołą reprezentującą Polskę podczas Euroscoli! W tym czasie zdecydowanie przydała się znajomość języka angielskiego - należało porozumieć się z uczniami szkół z 22 krajów. Uznanie należy się pani Bogumile Sokołowskiej, której grupa wygrała Eurogame wśród nauczycieli. Podczas obrad druga grupa zwiedzała miasto, m.in. Plac Republiki i kościół św. Tomasza. Mieliśmy okazję być na Barrage Vauban - tarasie widokowym z zaporą na rzece, z którego rozciągał się malowniczy widok na okolicę. Podziwialiśmy także Petite-France, dzielnicę, w której architekturze dominują konstrukcje szachulcowe.

  Nancy i Reims to miejscowości we wschodniej Francji, w których mieliśmy okazję gościć w sobotę. Nancy znane jest we Francji z polskiego akcentu, ponieważ inicjatorem budowy głównego placu był dawny król Polski Stanisław Leszczyński. Pałac Książąt Lotaryngii i Bazylika św. Remigiusza to jedne z licznych atrakcji widzianych tamtego dnia. Ogromne wrażenie sprawiają Pałac Tau i Pałac Królewski, które są licznie odwiedzane przez turystów.

  Wersal, słynący z ogromnego zespołu pałacowego, był pierwszym punktem niedzielnego zwiedzania. W zachwyt wprawiały bogato zdobione komnaty będące dawną rezydencją króla Francji. Znajduje się tam 700 pomieszczeń, które rocznie odwiedza aż 10 milionów osób! Następnie wjechaliśmy na taras widokowy na Wieży Montparnasse, która obecnie zajmuje 22. miejsce pod względem najwyższych biurowców w Europie. Stamtąd doskonale była widoczna słynna Wieża Eiffla, która idealnie pasowała do nocnej panoramy Paryża.

  Kolejny dzień był w całości poświęcony na zapoznanie się z kulturą Francji. Umożliwiła nam to wizyta w Dzielnicy Łacińskiej, czyli uniwersyteckim centrum stolicy, Ogrodach Luksemburskich i Panteonie. W planie nie mogło zabraknąć Luwru, w którym obecnie znajduje się jedno z największych muzeów sztuki na świecie, licznie odwiedzane przez turystów z całego świata. Znajdują się tam dzieła światowego dziedzictwa, które mieliśmy możliwość zobaczyć, np. słynna Mona Lisa Leonarda da Vinci, posąg Nike z Samotraki i Wenus z Milo, a także babiloński zbiór praw, czyli Kodeks Hammurabiego. W Paryżu nie zabrakło nam również czasu wolnego na grupowe zdjęcia i zakup pamiątek, które później niemal przez 24 godziny wieźliśmy do Polski.

  Nasz sześciodniowy pobyt we Francji z pewnością nie odbyłby się bez zaangażowania i pracy, którą uczniowie włożyli w przygotowanie się do konkursu. Dziękujemy opiekunom: Katarzynie Kiełczewskiej, Katarzynie Pikulińskiej, Bogumile Sokołowskiej oraz Marcinowi Konstantemu za to, że mogliśmy zwrócić się do nich z każdym problemem.

  Możliwość zobaczenia licznych zabytków kultury, zapoznania się z przedstawicielami różnych państw oraz widok zapierającej dech w piersiach Wieży Eiffla z pewnością pozostaną w pamięci uczniów I LO w Kolnie do końca życia. Takie wycieczki są warte długich przygotowań, gdyż, jak widać, nie tylko zapewniają rozrywkę i oderwanie od szkolnych obowiązków, ale przede wszystkim uczą.

  Katarzyna Szymańska, uczennica I LO w Kolnie (uczestniczka wycieczki)

  Dzień Patrona Szkoły

  17.01.2017

  17 stycznia obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Patrona Szkoły; po raz pierwszy w tym roku nie przed świętami Bożego Narodzenia a w ostatnim tygodniu przed feriami. Być może stanie się to nową tradycją. W tym dniu nastąpiło także uroczyste przekazanie sztandaru nowemu pocztowi złożonemu z przedstawicieli klas drugich.

  Po części oficjalnej uczniowie zaprezentowali program artystyczny, wykorzystujący utwory Mickiewicza, ale w sposób trochę żartobliwy, trochę z przekąsem, tak jak dziś młodzi ludzie traktują "poezję wielkiego wieszcza".

  Zobaczyliśmy m.in. recytację nowoczesnej wersji "Pana Tadeusza" - pozbawionej archaizmów oraz wzbogaconej elementami współczesnej myśli technicznej. Odtworzono także kilka scen z naszej narodowej epopei, które występującym dały możliwość popisania się zdolnościami aktorskimi a widzom przybliżyły realia i obyczajowość szlachty polskiej z czasów "Ostatniego zajazdu na Litwie".

  Nie zabrakło też występów wokalnych opartych na twórczości Adama Mickiewicza, min. piosenek Marka Grechuty.

  Ostatnim punktem była "lekcja z przyszłości" przedstawiająca uczniów przeciążonych obowiązkowym graniem na komputerze i znudzonych surfowaniem po wirtualnym świecie, za to w konspiracji przed nauczycielem ekscytujących się utworami Wieszcza i tzw. "kulturą wysoką". Można powiedzieć, że wtedy spełniłoby się marzenie Mickiewicza, aby jego "utwory trafiły pod strzechy". Może i tak kiedyś będzie...

  Program został przygotowany przez uczniów z klasy 2c pod kierunkiem pani Katarzyny Pikulińskiej.

  Odliczamy 100 dni!

  14.01.2017

  Tegoroczni maturzyści są już na ostatniej prostej w drodze do egzaminów maturalnych. Teraz prowadzą już tylko wyścig z czasem. Wydarzeniem, na które niewątpliwie czekali od początku swojej edukacji, był Bal Maturalny.

  14 stycznia przywitaliśmy gości zgodnie z coroczną tradycją - uroczystym polonezem. Następnie miały miejsce przemówienia przedstawicieli kolneńskich władz, m.in. Pana Starosty Stanisława Wiszowatego, Pana Burmistrza Andrzeja Dudy a także przedstawiciela Rady Rodziców - Pani Mirosławy Pomichowskiej oraz Pana Dyrektora - Józefa Chodnickiego. Maturzyści podziękowali wychowawcom oraz nauczycielom za trud włożony w przygotowanie do egzaminu dojrzałości. Część oficjalną zwieńczył walc, którego uczniowie zatańczyli wraz z gośćmi. Tak zakończyliśmy część oficjalną, a tym samym rozpoczęliśmy kolejny etap Studniówki - szaloną zabawę przez całą noc!

  Jedyne, co pozostało nam teraz, to dawać z siebie wszystko - finisz jest przecież najważniejszy. To od niego w dużej mierze zależy nasza przyszłość. Tak więc odliczamy dni do matury. Czas start!

  Katarzyna Szymańska, maturzystka

  Ferie zimowe

  23.01-03.02.2017

   

  EuroAdaś znów w Europarlamencie!

  18-24.01.2017

  W dniach 18-24 stycznia grupa 46 uczniów naszej szkoły przebywać będzie na wycieczce zagranicznej we Francji. W czerwcu 2016 r. członkowie naszego EuroAdasia wygrali konkurs Euroscola organizowany przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce, w którym nagrodą jest dofinansowanie wyjazdu do Europarlamentu w Strasburgu. Już po raz czwarty nasi uczniowie będą mieli okazję zasiąść w ławach, wziąć udział w symulowanej sesji plenarnej "prawdziwego" Parlamentu Europejskiego, pracować w "komisjach" oraz głosować nad "rezolucjami". Będzie to również okazja, aby posługiwać się językiem obcym, kontaktując się z rówieśnikami z całej Europy - tego dnia w parlamencie będą również uczniowie 17 innych szkół z Unii Europejskiej. Zachęcamy do śledzenia relacji na żywo z dnia w Europarlamencie 20 stycznia 2017 r. klikając na link: http://www.europarl.europa.eu/ep-live/fr/other-events/schedule oraz odwiedzania naszego profilu na fb www.facebook.com/EuroAdas/.

  Będąc we Francji, planujemy zwiedzić również Paryż a w nim Luwr, Wersal i wiele innych. Mamy nadzieję, że będzie to niezapomniana przygoda i zostawi w pamięci wspomnienia na całe życie.

  SKE EuroAdaś. Opiekun Katarzyna Kiełczewska.

  25 szkolny finał WOŚP

  13.01.2017

  To już 25 lat Polacy zbierają pieniądze pomagając ludziom. Wielu z nas będąc w szpitalach widziało na nowoczesnej aparaturze medycznej czerwone serduszka Orkiestry. To tłumaczy niegasnący zapał ludzi do pomagania innym. Orkiestra zagrała w tym roku dla ratowania zdrowia i życia seniorów oraz dzieci.

  W naszej szkole w piątek poprzedzający 25 Finał WOŚP na trzech przerwach odbyły się spotkania wszystkich zainteresowanych Finałem na auli szkolnej. Młodzież przygotowała wiele atrakcji: występ młodych a już cieszących się popularnością kolneńskich raperów – licealistów Dominika i Czarka, smakowite kanapki, słodkie naleśniki oraz wiejski smalec z kiszonym ogórkiem. Nasi uczniowie zrzeszeni w Kolneńskiej Grupie Pierwszej Pomocy przeprowadzili pokaz swoich umiejętności ratowniczych z wykorzystaniem defibrylatora.

  Kulminacyjnym momentem okazały się licytacje. Dwa torty WOŚP zostały wylicytowane przez dwie klasy 3d i 2a za łączną kwotę 831 zł. Do skarbonek wolontariuszy trafiły również pieniądze z licytacji drobnych gadżetów orkiestry. Najważniejsze jednak było to, że kolejny raz wspólnie mogliśmy spróbować pomóc innym.

  Gratulacje!!! Z.Ś.

  Świąteczne klimaty

  22.12.2016

  Ostatni dzień zajęć w starym roku to stopniowe przechodzenie od nauki do świętowania. Najpierw zatem lekcje, potem spotkania wigilijne w poszczególnych klasach z wychowawcą, a potem wspólne spotkanie w auli szkolnej.

  Nareszcie ... Długo wyczekiwane jasełka. W tradycyjnej, ale chwytającej za serce, konwencji. Obsada aktorska - doskonała. Kreacje - przekonujące. Akcja poprowadzona żywo, choć czasami słowa więzły w gardle. Wszystko zakończone wspólnym odśpiewaniem kolędy.

  Na koniec życzenia: od Starosty Kolneńskiego Stanisława Wiszowatego, od dyrektora szkoły Józefa Chodnickiego i od przedstawiciela Rady Rodziców pani Katarzyny Trepanowskiej - ciepła, nastrojowa kolęda. Uduchowieni możemy zacząć przygotowania świąteczne w domu. Spotkamy się aż 2 stycznia 2017 roku.

  Wesołych Świąt!

  Napisz list. Zmień życie!

  16.12.2016

  Pod takim hasłem już po raz drugi odbył się w naszej szkole Maraton Pisania Listów Amnesty International. Jego celem było napisanie możliwie dużej ilości listów w obronie osób, których prawa są łamane. Spośród 11 sylwetek sugerowanych przez AI członkowie naszego SKE EuroAdaś wybrali 3 osoby, których sytuacja najbardziej nas poruszyła tj. Fomuson Ivo Feh z Kamerunu, Annie Alfred z Malawi, Eren Keskin z Turcji.

  Fomusoh Ivo Feh został skazany na 10 lat więzienia za SMSa.

  Eren Keskin oskarżona ponad 100 razy za mówienie prawdy.

  Annie Alfred dziewczynka chorująca na albinizm. Codziennie grozi jej niebezpieczeństwo z rąk osób, które uważają, że dzięki częściom jej ciała staną się bogaci.

  Ogólnoświatowa akcja odbyła się w ramach Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka, który przypada 10 grudnia.

  W naszej szkole maraton rozpoczął się o godzinie 1000 uroczystym apelem z występami wokalnymi. Podczas akcji pisania był prowadzony kiermasz ciast. Przy okazji okazało się, że niektóre wypieki śmiało mogłyby pretendować do tytułu "Ale Ciacho!" - tak świetnie się prezentowały i jeszcze lepiej smakowały. Dochód ze sprzedaży smakołyków upieczonych przez uczennice i uczniów został przeznaczony na pokrycie kosztów wysyłki napisanych listów.

  Do pisania listów solidarności licznie włączyli się uczniowie naszej szkoły, a także uczniowie i opiekunowie kolneńskiego Gimnazjum im Jana Pawła II oraz ZST w Kolnie oraz pan Starosta Stanisław Wiszowaty, pan Wicestarosta Robert Wacław Nadara, dyrektor pan Józef Chodnicki, nauczyciele i mieszkańcy Kolna. Łącznie napisaliśmy 208 listów. Mamy nadzieję, że okażą się one pomocą i wsparciem dla tych, którzy teraz niesłusznie cierpią i wpłyną na poprawę ich sytuacji.

  SKE "EuroAdaś"

  Komplet punktów w Łomży - IV liga futsalu chłopców

  09.12.2016

  Trwa zwycięska passa chłopców w IV lidze futsalu. W III kolejce nasza męska reprezentacja rozegrała dwa mecze - pierwszy z gospodarzem rozgrywek LMS z Łomży, który wygraliśmy 8:2. Strzelcami bramek byli: Robert Podeszwik - 3, Cezary Sadłowski - 1, Damian Zduńczyk - 1, Karol Grala - 1, Marcin Nerko - 1, Damian Olszak - 1.

  W drugim meczu przeciwnik ZS CKR z Sejn również musiał uznać naszą wyższość. Wygraliśmy 10:7. Bramki strzelili: Robert Podeszwik - 3, Cezary Sadłowski - 3, Damian Zduńczyk - 2, Marcin Nerko - 2. Zawody rozegrano 9 grudnia 2016 r. w Zespole Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących Nr 5 w Łomży.

  Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w drodze do III ligi.

  W IV terminie zagramy z: ZS CKR z Janowa i ZS z Nieckowa. M.K

  Spotkanie z native speakerem z USA

  08.12.2016

  8 grudnia 2016 r. w naszej szkole odbyło się spotkanie nauczycieli języka angielskiego z Panią Danielle Partridge Hryniewicz, obywatelką Stanów Zjednoczonych. W spotkaniu brały udział nauczycielki języków obcych z terenu powiatu kolneńskiego, należące do Klubu Nauczycieli Języków Obcych.

  Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Łomży.

   

   

  Grad goli w II kolejce IV ligi futsalu chłopców

  01.12.2016

  W drugiej kolejce IV ligi futsalu chłopców reprezentacja naszej szkoły rozegrała dwa bardzo dobre spotkania. W pierwszym meczu z III LO z Białegostoku wygraliśmy 8:2. Strzelcy bramek to: Cezary Sadłowski - 3, Robert Podeszwik - 3, Karol Grala - 1, Marcin Nerko - 1. W drugim meczu z ZSZ nr 2 z Białegostoku na listę strzelców wpisali się: Damian Zduńczyk - 4, Marcin Nerko - 4, Karol Grala - 2, Dominik Cwalina - 1, Robert Podeszwik - 1. Wynik końcowy: 12:2. Brawo! Turniej odbył się 1 grudnia 2016 r. w hali sportowej w Kolnie.

  W trzecim terminie reprezentacja naszej szkoły zagra z: ZS CKR z Sejn i LMS z Łomży. Powodzenia! M.K.

  "Od fulerenu do grafenu" - wykład na Uniwersytecie w Białymstoku

  30.11.2016

  30 listopada 2016 r. klasa 1b wybrała się na wycieczkę do Białegostoku. Głównym jej celem było uczestnictwo w wykładzie prof. dr. hab. Krzysztofa Winklera "Od fulerenu do grafenu". Prelekcja odbyła się na Uniwersytecie w Białymstoku na wydziale chemii.

  Zanim jednak uczniowie udali się na wykład, mieli okazję zwiedzić Centrum Przyrodnicze im. profesora Andrzeja Myrchy. Młodzi biolodzy i chemicy z zaciekawieniem przyglądali się eksponatom zwierząt, m.in żubrowi, wilkowi czy łosiowi. Uczniowie z zachwytem podziwiali wystawy poświęcone bogactwu flory i fauny świata.

  Wycieczka zakończyła się wypadem do galerii w poszukiwaniu świątecznych prezentów.

  IV liga futsalu chłopców

  16.11.2016

  W dniu 16 listopada 2016 r. w hali sportowej w Kolnie reprezentacja chłopców z naszej szkoły pomyślnie rozpoczęła sezon w IV lidze futsalu. Pierwszy mecz nasi uczniowie zagrali z Zespołem Szkół Technicznych w Kolnie. Mecz był wyrównany, szczególnie w pierwszej połowie. Mimo wielu składnych akcji nie udało nam się w ciągu 20 minut strzelić gola, zwłaszcza dlatego, że w bramce ZST bardzo dobrze spisywał się A. Ałajko. Na początku drugiej połowy po zespołowych akcjach szybko strzeliliśmy dwie bramki i wyszliśmy na prowadzenie, którego nie oddaliśmy aż do końca meczu. Wynik końcowy spotkania to 7:4 dla I LO. Strzelcy bramek: Damian Zduńczyk - 3, Dominik Cwalina - 1, Jan Kalinowski - 1, Cezary Sadłowski - 1, Grala Karol - 1. Gratulacje i życzymy powodzenia w dalszej części rozgrywek.

   Skład naszej reprezentacji:
  1. Serowik Bartosz - bramkarz
  2. Rainko Dawid - bramkarz
  3. Zduńczyk Damian - kapitan
  4. Cwalina Dominik
  5. Pilch Kacper
  6. Grala Karol
  7. Podeszwik Robert
  8. Kalinowski Jan
  9. Sadłowski Cezary
  10. Olszak Damian
  11. Ruchała Łukasz
  12. Nerko Marcin

  1. grudnia 2016 roku w Kolnie reprezentacja naszej szkoły zagra z ZSZ 2 Białegostoku i III LO z Białegostoku. Początek rozgrywek o 9.30. Trzymamy kciuki. M.K.

  X Konkurs Poezji i Piosenki Patriotycznej "Polska to my"

  15.11.2016

  15 listopada 2016 r. po raz kolejny w III LO im. Żołnierzy Obwodu Łomżyńskiego AK w Łomży odbyła się X już edycja Konkursu Poezji i Piosenki Patriotycznej Polska to my.

  Jego celem jest upowszechnianie inicjatyw twórczych w poszukiwaniu repertuaru, propagowanie wartości patriotycznych, rozwijanie wrażliwości na słowo poetyckie, rozwijanie zdolności recytatorskich i wokalnych, kształtowanie wrażliwości na piękno ojczystego języka. W tej edycji wzięło udział ogółem ok. 148. uczestników z 36. szkół z terenu województwa podlaskiego.

  Naszą szkołę reprezentowali: Cezary Charubin z 3c i Dominik Cwalina z 3d, którzy zajęli III miejsce w konkursie piosenki.

  Gratulujemy!

  Więcej informacji na stronie III LO w Łomży.

  Narodowe Święto Niepodległości

  10.11.2016

  "Warto się czasem zasłuchać w wiatru granie, szum gałęzi, listopadów przemijanie…"

  Pod takim hasłem przebiegała tegoroczna uroczystość zorganizowana w naszej szkole dla uczczenia 98. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

  W montażu słowno-muzycznym ukazano polskie żmudne drogi do wolności, trudy zrywów narodowych i marzenia wieszczów oraz przypomniano postaci, które wytrwale i ofiarnie dążyły do niepodległości naszej ojczyzny.

  Recytowane fragmenty poezji oraz występy wokalne stworzyły nie tylko podniosły, patriotyczny nastrój i pozwoliły lepiej "mowę wieków usłyszeć", ale też pobudziły do refleksji nad wartością naszej wolności.

  Apel przygotowali uczniowie klasy II c pod kierunkiem p. Marii Rumińskiej.

  Turniej siatkówki dziewcząt o Puchar Dyrektora ZSP w Kolnie

  05.11.2016

  Siatkówka swoje korzenie wywodzi ze Stanów Zjednoczonych (1885 r.). W Polsce pojawiła się w 1919 r. Popularność tej gry zespołowej rośnie z roku na rok.

  U nasz również nie brakuje sympatyków piłki siatkowej. Tradycją naszej szkoły jest organizowanie turniejów siatkarskich, na które zapraszamy zespoły z różnych szkół naszego regionu. W sobotę 5.11.2016 r. na kolneńskiej hali sportowej odbył się Turniej siatkówki dziewcząt o Puchar Dyrektora ZSP w Kolnie. Wzięło w nim udział 5 zespołów: I LO w Łomży, ZST w Kolnie (dwa zespoły), Gimnazjum w Zabielu, ZSP w Kolnie.

  Skład reprezentacji ZSP Kolno:

  Puchar ufundowany przez Dyrektora ZSP Kolno trafił w ręce łomżynianek. Jednak wszystkie zespoły otrzymały pamiątkowe puchary.

  Wyniki turnieju:

  Tytuł najlepszej zawodniczki trafił do Karoliny Karwowskiej z ZST w Kolnie.Gratulujemy!

  Uczestniczące w turnieju zespoły szkół ponadgimnazjalnych rywalizują ze sobą również w rozgrywkach PWSZS. Kolneński turniej jest więc ostatnim sprawdzianem formy zawodniczek przed ligowymi zmaganiami. Życzę wspaniałej zabawy oraz sukcesów podczas tych zmagań. Z.Ś.

  Stypendia edukacyjne Zarządu Województwa Podlaskiego

  03.11.2016

  Stypendia będą przyznawane przez Zarząd Województwa Podlaskiego według zasad określonych w regulaminie stanowiącym załącznik do uchwały Nr XXVIII/258/16 Sejmiku Województwa Podlaskiego z dnia 26 września 2016 r. w sprawie zasad udzielania stypendiów uczniom i studentom za szczególne osiągnięcia w nauce w ramach Regionalnego Programu Wspierania Edukacji Uzdolnionych Dzieci i Młodzieży Województwa Podlaskiego (Dz. Urz. Woj. Podl. 2016 r. poz. 3718).

  Stypendia mogą otrzymać uczniowie szkoły podstawowej, gimnazjalnej, ponadgimnazjalnej oraz studenci I roku zamieszkali na terenie województwa podlaskiego za szczególne osiągnięcia w nauce w roku szkolnym 2015/2016.

  Kwota przyznanego stypendium dla jednego stypendysty za rok 2015/2016 wyniesie 4000 zł.

  Wnioski wraz z kserokopią dokumentów potwierdzających osiągnięcia edukacyjne uczniów w roku szkolnym 2015/2016 należy złożyć w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Podlaskiego w Białymstoku do dnia 15 listopada 2016 r.

  Szczegółowe informacje dotyczące zasad udzielania stypendiów dostępne są na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego w Białymstoku

  http://www.wrotapodlasia.pl/pl/edukacja/stypendia/stypendiazaszczegolneosiagnieciawnauce

  oraz pod numerem telefonu (085) 66 54 536 - Urszula Żukowska, Departament Edukacji, Sportu i Turystyki.

  Turnus sportowy z elementami pierwszej pomocy

  20.10.2016

  20 października 2016 r. w lesie Wieszałki w Kolnie odbył się "Turnus sportowy z elementami pierwszej pomocy", organizowany przez Kolneńską Grupę Pierwszej Pomocy oraz firmę Rob-med. Ideą przedsięwzięcia było promowanie zdrowego stylu życia poprzez sprawność fizyczną oraz zwrócenie uwagi na istotną rolę prawidłowego udzielania pierwszej pomocy w różnych stanach zagrożenia zdrowia i życia.

  Trójka uczniów z klasy 1a wzięła udział w rywalizacji. Reprezentacja naszej szkoły zdobyła pierwsze miejsce spośród dwunastu drużyn z Kolna, Zabiela i Łomży. Turnus składał się z dziesięciu konkurencji sportowych (w skład których wchodziły m.in. strzelanie do celu, wspinaczka pod górę przy pomocy liny, bieg przez opony, rzut kulą) oraz z części teoretyczno- praktycznej udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej.

  Impreza została objęta patronatem Starostwa Kolneńskiego, gminy Kolno oraz Burmistrza Miasta Kolno.

  Dzień Edukacji Narodowej

  13.10.2016

  W ten uroczysty dzień wielu z nas przyszło do szkoły w galowym stroju by wspólnie świętować.

  Były piękne życzenia i piękne kwiaty. Niektórzy nauczyciele otrzymali nagrody:

  p. K. Kiełczewska otrzymała nagrodę Starosty Kolneńskiego, a p. K. Pikulińska,
  p. E. Szymańska, p. B. Szczepankiewicz, p. M. Gutowska i p. A. Wieteska - dyrektora szkoły.

  Było trochę poezji i fajnej muzyki. Była miła atmosfera, wszyscy się do siebie nawzajem uśmiechali.

  Całą uroczystość przygotowali uczniowie pod kierunkiem p. S. Kulczewskiej.

  Nasza historia w świetle badań archeologicznych w Truszkach-Zalesiu

  30.09.2016

  W dniu 30 września w naszej szkole odbyła się żywa lekcja historii. Pani dr Ewa Marczak-Łukaszewicz wraz z mężem prof. Adamem Łukaszewiczem z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Warszawskiego wygłosili wykład na temat: "Nasza historia w świetle badań archeologicznych w Truszkach-Zalesiu."

  Młodzież klas humanistycznych mogła usłyszeć o grodzisku z czasów średniowiecza (X wiek) w Truszkach-Zalesiu.

  Bardzo dziękujemy Pani dr Ewie Marczak-Łukaszewicz za wspaniały wykład i podzielenie się z nami wiedzą na temat naszej historii z czasów średniowiecza.

  Wyjazd do Tykocina

  29.09.2016

  29 września klasa 2c uczestniczyła w wycieczce do Tykocina. Celem wyjazdu było poznanie historii tego ważnego w przeszłości podlaskiego miasteczka dawniej zamieszkałego przez Polaków i Żydów, a dziś stanowiącego żywy najstarszy i najpiękniejszy zespół urbanistyczny dawnego Podlasia wykorzystywany nierzadko jako sceneria w filmach.

  Jeśli ktoś myślał, że podróże w czasie nie są możliwe, to w Tykocinie mógł się przekonać, że nie do końca jest to prawdą. Panująca w miasteczku cisza, zabytki, parterowe kolorowe domy oraz emanująca z tego wszystkiego historia zarówno wielkich mężów i ich czynów jak też zwykłych mieszkańców już od pierwszych chwil pobytu przeniosły nas w nastrój minionych epok i stworzyły wrażenie zatrzymanego czasu.

  Centrum miasta z pomnikiem Stefana Czarnieckiego i dużym placem, przy którym mieści się barokowy Kościół Świętej Trójcy, urzekło nas swoim spokojem i rozległością. W kościele ufundowanym w XVIII wieku przez Jana Klemensa Branickiego podziwialiśmy wspaniały ołtarz, liczne i piękne obrazy i rzeźby świętych zdobione złoceniami. Niezwykłe miejsce w kościele stanowi kaplica poświęcona ofiarom zbrodni tykocińskiej oraz katyńskiej.

  Następnym punktem naszej wycieczki było zwiedzanie synagogi połączone z lekcją muzealną, która przybliżyła nam aspekty religii judaistycznej oraz rytuały towarzyszące modlitwom żydowskim. Poruszające było oglądanie przedmiotów pozostałych po żydowskich mieszkańcach Tykocina.

  Odwiedziliśmy także największy na Podlasiu zamek w Tykocinie, gdzie mieliśmy szansę poczuć się jak dawni jego mieszkańcy lub goście.

  Ostatnim akcentem naszej wyprawy było złożenie kwiatów i zapalenie znicza w Lesie Łopuchowskim, gdzie 25 i 26 sierpnia 1941 roku hitlerowcy rozstrzelali ok. 2,5 tys. Żydów tykocińskich. W chwili modlitwy i zadumy oddaliśmy hołd tym, którzy przeminęli, a jednak wywarli ślad na kulturze i historii naszego regionu.

  Za zorganizowanie wycieczki i opiekę nad nami dziękujemy pani Marii Rumińskiej i pani Annie Wieteska. W.S.

  Szkolne Biegi Przełajowe

  27.09.2016

  Zgodnie z kalendarzem imprez sportowych we wrześniu w naszej szkole odbywają się Szkolne Biegi Przełajowe. Tegoroczna edycja zawodów odbyła się 27 września. Głównym celem imprezy jest propagowanie biegania wśród młodzieży, jako najprostszej formy aktywności ruchowej.

  Na stadionie miejskim na wytyczonych trasach rywalizowały między sobą wszystkie roczniki. Wśród dziewcząt najszybciej bieg ukończyła Kamila Prosowska 1c (2,42), natomiast najszybszym zawodnikiem okazał się Karol Grala 2a (3,43). Szkolne biegi są też okazją do sprawdzenia formy przed zbliżającymi się zawodami biegowymi rangi wojewódzkiej.

  Kapryśna jesienna pogoda nie zawsze sprzyja i tym razem zabrakło jedynie słonecznych promieni. Nie przeszkodziło to jednak w sportowej rywalizacji. W zawodach wzięło udział 142 uczestników. Najlepsi zostali nagrodzeni przez swoich wychowawców medalami oraz otrzymali pamiątkowe dyplomy.

  Wyniki współzawodnictwa klas:

  XXVII Kolneńskie Biegi Przełajowe w Koźle

  24.09.2016

  W niedzielę na terenach bazy harcerskiej w Koźle odbyły się XXVII Kolneńskie Biegi Przełajowe. Wśród 438 uczestników w zawodach znaleźli się również uczniowie naszej szkoły. Rokrocznie impreza przyciąga rzeszę sympatyków biegania: dzieci, młodzież oraz dorosłych. Nasi uczniowie włączyli się w sprawne przeprowadzenie imprezy. Dziewczęta wypełniały swoje zadania w sekretariacie zawodów oraz przy dekoracji zwycięzców. Chłopcy natomiast pomagali w zabezpieczeniu tras biegowych. Udział w imprezie jest dobrym sprawdzianem przed startami w rywalizacji szkół w zawodach organizowanych przez Podlaski Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy.

  Piękne plenery i dobra pogoda to atuty dobrej sportowej zabawy. Kolneńskie biegi to impreza sportowa z wieloletnią tradycją, która na stałe wpisała się w kalendarz sportowy naszego regionu.

  Ślubowanie klas pierwszych

  16.09.2016

  Już dwa tygodnie minęły jak zabrzmiał pierwszy szkolny dzwonek.

  Pierwszoklasiści oswoili się już nieco z nową szkołą, poznali nauczycieli, skonfrontowali pogłoski i plotki z rzeczywistością.

  Najwyższa też pora, aby nasi nowi uczniowie przestali być gośćmi i poczuli się współgospodarzami. Taką właśnie rolę od niepamiętnych czasów pełni ślubowanie uczniowskie, które uroczyście złożyli pierwszoklasiści w trzeci piątkowy dzień września. Życzmy im wszystkim sukcesów, osobistego spełnienia i równie pięknej uroczystości w ostatni dzień nauki za trzy lata.

  Wyjazd integracyjny klas I

  12.09.2016

  Uczniowie klas pierwszych - jak zwykle o tej porze - wyruszyli na swoją imprezę integracyjną. Pod opieką wychowawców udali się autokarami do Osowca, by tam w scenerii przyrody przeplecionej historią lepiej się wzajemnie poznać i spędzić sympatyczne a nadto pożyteczne edukacyjnie chwile. Już na miejscu nastąpił zasadniczy podział: klasa z rozszerzoną biologią zwiedza Biebrzański Park Narodowy, pozostałe zaś twierdzę Osowiec. Oczywiście pod kierunkiem licencjonowanych przewodników. Tak więc przyrodnicy zaliczyli muzeum parkowe oraz ścieżki edukacyjne po torfowiskach wysokich i niskich poznając tam ciekawe gatunki roślin i zwierząt oraz mechanizmy funkcjonowania ekosystemów bagiennych. Natomiast historycy, fizycy i geografowie obeszli Fort Centralny Twierdzy Osowiec, zwiedzili muzeum twierdzy i poznali wiele militarnych niuansów, osłuchali się z terminologią fortyfikacyjną: bastion, tradytor, kaponiera, poterna, przeciwskarpa itp. Po etapie edukacyjnych wędrówek wszyscy spotkali się w jednym miejscu przy ognisku, by upiec tradycyjną kiełbaskę, przekąsić to i owo, porozrabiać, wymienić wrażenia. Kiełbaska się upiekła i wszyscy byli zadowoleni. Pokrzepieni i w dobrych nastrojach uczniowie bezpiecznie wrócili pod szkołę, skąd rano wyruszali.

  Narodowe Czytanie

  3.09.2016

  W pierwszą sobotę września na placu przed frontem naszej szkoły odbyła się piąta edycja akcji Narodowego Czytania. Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji.

  - To piękna, cudowna powieść o miłości, o upadającym imperium, ale przede wszystkim o sile wiary, która potrafi czasem góry przenosić - mówił w lutym tego roku prezydent Andrzej Duda, ogłaszając wyniki głosowania.

  Chciałbym, aby po raz kolejny Narodowe Czytanie było dla nas wszystkich czasem inspirujących refleksji, przynoszącym radość z kontaktu z prawdziwie wielką literaturą - napisał w liście inaugurującym akcję Prezydent RP Andrzej Duda.

  Czytanie poprzedził krótki wykład prof. Adama Łukaszewicza na temat Rzymu w czasach Nerona. Pan profesor wcielił się też w rolę Petroniusza podczas czytania I rozdziału powieści. Dzieło Henryka Sienkiewicza w naszym mieście czytali przedstawiciele władz samorządowych, szkół, instytucji oraz młodzież. Wydarzenie uświetnił występ Nerona w otoczeniu dworu oddanych słuchaczy. W znakomicie zagranej roli władcy Rzymu wystąpił wicedyrektor Gimnazjum w Kolnie - Wiesław Boć. Nastroju całej imprezie dodały także osoby występujące w pięknych szatach z epoki Imperium Romanum. Szkoda tylko, że tak mało osób wzięło udział w akcji i pod koniec widownia świeciła pustkami.

  Nowy rok szkolny

  1.09.2016

  Wakacje się skończyły, dobre czasy szybko mijają.

  Nadszedł wrzesień i do szkoły ruszyć trzeba. A szkoła po wakacjach niby ta sama, ale jakby piękniejsza. Większość z nas wróciła uśmiechnięta, bo już się wakacje trochę znudziły.

  W kadrze zaszły niewielkie zmiany - mamy nowego księdza katechetę (ks. Adam Krawczyk za ks. Michała), odszedł p. Mieczysław Śniadach. Reszta z grubsza po staremu.

  Od jutra zabieramy się do pracy i nauki. Wszystkim szczerze życzymy udanego roku.

  Wyniki matury

  VII-2016

  OKE w Łomży opublikowała ogólne wyniki matury z maja 2016 r.

  W kraju zdawalność wyniosła 79,5% u nas to 93,4%. Jest to wynik bardzo wysoki w porównaniu z innymi szkołami.

  W naszej szkole na 106 tegorocznych absolwentów 99 uczniów zdało maturę. Jedna osoba nie zdała a 6 osób będzie mogło przystąpić do egzaminu poprawkowego w sierpniu.

  Zdawalność matury 2016 Zdało Poprawka w sierpniu Nie zdało
  I LO Kolno 93,4%  5,6% 1%   
  Woj. podlaskie 81,0% 15,0% 4%   
  Woj. podlaskie licea 86,0% 10,0% 4%   
  Polska 79,5% 15,0% 5,5%
  Polska licea 85,2% 10,8% 4%   

  Naszym uczniom serdecznie gratulujemy.

  Poniższe tabele pokazują wyniki naszej szkoły na tle innych.

  Szkoła w powiecie kolneńskim

  Wyniki szkół średnich w Łomży

  Koniec roku szkolnego 2015/16

  24.06.2016

  Oto nadszedł długo wyczekiwany dzień. Odświętnie ubrani zebraliśmy się na auli. Pan dyrektor Józef Chodnicki życzył wszystkim udanych, a jednocześnie bezpiecznych wakacji. Wręczył świadectwa wyróżniającym się uczniom (te z paskiem) oraz nagrody książkowe tym, którzy osiągnęli średnią ocen powyżej 4,5.

  Zabrał też głos Starosta Kolneński pan Stanisław Wiszowaty. Przekazał nam dobre wiadomości, od początku wakacji rusza budowa hali sportowej przy naszej szkole. Bardzo się z tego cieszymy.

  Niestety, był i smutny akcent naszej uroczystości. Oto po wielu latach pracy pan profesor Mieczysław Śniadach odchodzi na emeryturę. Wszyscy dziękowaliśmy Mu za wspólnie spędzone chwile pełne życzliwości i otwartości, życzyliśmy dużo zdrowia i wielu wrażeń, bo to dopiero koniec początku.

  A potem rozeszliśmy się do klas, gdzie nasi wychowawcy wręczyli nam świadectwa. Jeszcze kilka ciepłych słów na pożegnanie i zaczęliśmy WAKACJE!

  Wszystkim uczniom, nauczycielom, pracownikom szkoły i sympatykom życzymy dużo słonecznych dni i miłego wypoczynku. Do zobaczenia we wrześniu.

  Święto Sportu

  22.06.2016

  Zbliżający się koniec roku szkolnego oraz wyczekiwane wakacje sprzyjają dobrej zabawie. Jeden dzień w roku cała szkoła zamiast w ławkach szkolnych gromadzi się na hali sportowej, aby aktywnie uczestniczyć w grach i zabawach zorganizowanych w ramach Dni Sportu Szkolnego.

  W środę o godz. 9.00 odbył się festyn rekreacyjno-sportowy zorganizowany przez uczniów naszej szkoły. W tegorocznej edycji oprócz licealistów uczestniczyli w nim także uczniowie kolneńskiego gimnazjum. W 20 konkurencjach wzięło udział w sumie około 110 osób. Aby pobudzić ducha sportowej rywalizacji, dla najlepszych uczniów przygotowano nagrody rzeczowe: piłki nożne oraz zestawy badmintona, natomiast w kategorii nauczycieli nagrodami były ananasy. Dla wszystkich chętnych były dostępne zdrowe polskie jabłka.

  Najlepszymi okazali się:

  Tuż po festynie odbył się mecz futsalu pomiędzy drużynami liceum oraz gimnazjum. Spotkanie było na wysokim poziomie sportowym. Zawodnicy wykazali się dobrym przygotowaniem technicznym oraz wielkim zaangażowaniem. Po emocjonującej grze zwycięstwo przypadło gospodarzom.

  Ukoronowaniem tegorocznego Dnia Sportu Szkolnego był mecz piłki siatkowej, w którym naprzeciwko siebie stanęły zespoły nauczycieli naszego liceum oraz kolneńskiego gimnazjum. Przy gromkim dopingu zgromadzonej publiczności gra dostarczyła wiele niezapomnianych wrażeń.

  Dziękujemy wszystkim uczestnikom wspólnej zabawy oraz życzymy wesołych, aktywnie spędzonych wakacji. Z.Ś.

  Spływ kajakowy

  21.06.2016

  We wtorek mimo pochmurnego poranka i niepewnej pogody 32-osobowa grupa uczniów pod opieką p. Marcina Konstantego i p. Zdzisława Śliweckiego wyruszyła w kierunku Mazur na spływ kajakowy po rzece Krutyni.

  Okazała się to decyzja trafna, gdyż podczas spływu pogoda była wręcz idealna. Zza chmur przebijało się słoneczko, a temperatura powietrza była w sam raz. Spływ rozpoczęliśmy przy ujściu jeziora Krutyńskiego. Niektórzy sztukę "kierowania" kajakiem opanowali od razu, niektórym jednak zeszło troszkę czasu zanim popłynęli tam, gdzie chcieli. Tak czy owak z uśmiechem na ustach po kilku kilometrach przypłynęliśmy do młyna, gdzie zrobiliśmy krótki postój. Po uzupełnieniu energii i przeniesieniu kajaków ponownie zaczęliśmy spływ, w trakcie którego mogliśmy podziwiać piękną mazurską florę i faunę.

  Kolejny postój po 1,5 h był w miejscowości Rosocha. W tym momencie pogoda była już istnie wakacyjna, zero chmur, więc podjęliśmy decyzję, że spływamy dalej. I tak po kolejnych 2 godzinach spływu dopłynęliśmy do miejscowości Ukta. W tym miejscu po ok. 15 km spływu nasza przygoda z kajakami dobiegła końca.

  W wyprawie brała udział młodzież z klas I: 21 osób z klasy 1c, 9 osób z klasy 1b i 2 osoby z klasy 1a.

  EuroAdaś znów w Europarlamencie!

  20.06.2016

  Z wielką radością informujemy, że wygraliśmy dofinansowanie na wyjazd do Europarlamentu w Strasburgu w konkursie Euroscola organizowanym przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego w Polsce. Członkowie naszego SKE EuroAdaś już po raz czwarty będą mieli okazję zasiąść w ławach parlamentu europejskiego, wziąć udział w symulowanej sesji plenarnej "prawdziwego" Parlamentu Europejskiego, pracować w "komisjach" oraz głosować nad "rezolucjami". Będzie to również okazja, aby posługiwać się językiem obcym, kontaktując się przy tym z rówieśnikami z całej Europy. Będąc we Francji, planujemy zwiedzić również Paryż i wdrapać się na Wieżę Eiffla.

  Ponieważ nasza wizyta w Europarlamencie odbędzie się 20 stycznia 2017 r. do udziału w wyprawie zachęcamy również naszych przyszłych pierwszoklasistów.

  SKE EuroAdaś Opiekun Katarzyna Kiełczewska

  www.facebook.com/EuroAdas
  www.euroadas.cba.pl

  Szkolny konkurs udzielania I pomocy przedmedycznej

  17.06.2016

  W piątek odbyła się kolejna edycja Szkolnego Konkursu Udzielenia I Pomocy Przedmedycznej. W tym roku klasy pierwsze miały za zadanie rozwiązać test składający się z 40 pytań, udzielić pierwszej pomocy przy zatrzymaniu akcji serca, czyli tzw. RKO oraz udzielić I pomocy m.in. przy krwotoku z nosa, epilepsji, zadławieniu czy złamaniu kończyny górnej. Wszystkie klasy wykazały się bardzo dobrą wiedzą teoretyczną i praktyczną z udzielania I pomocy. Najlepszą klasą została 1b (59 punktów), drugie miejsce zajęła klasa 1a (53 punkty) i trzecie miejsce klasa 1c (51 punktów).

  Wszystkim bardzo serdecznie gratulujemy i życzymy bezpiecznych wakacji.

  Konkurs jak co roku przygotował p. Marcin Konstanty.

  Jubileusz i spotkanie absolwentów

  12.06.2016

  W niedzielę 12 czerwca Jubileusz 25 lat Kapłaństwa obchodzili absolwenci naszego Liceum Ksiądz Wojciech Darmetko, Ksiądz Piotr Kapelański, Ksiądz Andrzej Orłowski i Ksiądz Waldemar Sawicki. Jubileuszową Mszę św. w kościele Św. Anny w Kolnie poprzedziło spotkanie absolwentów rocznika 1985, które miało miejsce w szkole. Jubilatów, byłych uczniów oraz wychowawców klas Panią Profesor Mariannę Łosiewską oraz Pana Profesora Włodzimierza Kiełczewskiego powitał w auli szkolnej Pan Dyrektor Józef Chodnicki, który następnie zaprezentował współczesność oraz najbliższe plany naszej placówki, a absolwenci mieli sposobność porównania rzeczywistości szkolnej z lat 1981-1985 z obecną sytuacją szkoły i uczniów. Potem odbyły się spotkania klasowe z wychowawcami w dawnych salach, gdzie absolwenci przedstawiali swoje losy od zakończenia szkoły. Następnie wszyscy udali się do kościoła, gdzie uczestniczyli w koncelebrowanej przez trzech Jubilatów mszy św. dziękczynnej oraz gdzie złożono im życzenia na dalszą drogę w kapłaństwie. Było uroczyście, podniośle, pięknie i wzruszająco.

  Dalsza część uroczystości nie miała już oficjalnego charakteru i wtedy był czas, by w licznym gronie zaproszonych rodzin i przyjaciół księży Jubilatów podczas wspólnego biesiadowania wspominać mniej i bardziej ważne, wesołe i poważne momenty życia szkolnego oraz snuć plany kolejnych wspólnych zjazdów. Wspomnieniom towarzyszyły rytmy, melodie i przeboje z czasów, gdy absolwenci byli licealistami, wykonywane jak wtedy tak i teraz przy dźwiękach gitary na żywo przez nich samych.

  Wielu z obecnych spotkało się w tym dniu po 31 latach od matury. Okazało się, że chociaż przez ten długi okres zdobywali wiele różnych życiowych doświadczeń i może trochę zmienili się fizycznie, ale nadal pozostali młodzi, spontaniczni i zachowali umiejętność wyrażania radości ze wspólnego przebywania.

  W imieniu obecnej społeczności szkolnej składamy Jubilatom oraz wszystkim uczestnikom spotkania serdeczne gratulacje oraz życzymy dobrego zdrowia, utrzymania pogody ducha i zachowania w pamięci dobrych chwil związanych ze szkołą.

  Przebieg i ważne momenty uroczystości uchwyciła w obiektywie nieoceniona Pani Profesor Justyna Łosiewska. (B.S.)

  Noc Bibliotek

  04.06.2016

  W dniu 4 czerwca już po raz drugi odbyła się w naszym mieście ogólnopolska Noc Bibliotek zorganizowana przez Powiatową Bibliotekę Pedagogiczną w Kolnie. Do tej akcji aktywnie włączyły się również uczennice z naszej szkoły: Patrycja Wolanowska z kl. II a oraz Natalia Rainko, Iga Trepanowska, Zuzanna Samul z kl. II c. Dziewczęta przygotowały program dla dzieci pt. „Witajcie w naszej bajce”. Celem spotkania było zachęcenie najmłodszych uczestników akcji do czytania i nieustannego rozbudzania w sobie pasji czytelniczej. Młodzi słuchacze wysłuchali wierszy Juliana Tuwima i Jana Brzechwy, wykonywali dowolną techniką ilustrację ulubionych bohaterów literackich. Nie zabrakło też miejsca na czytelnicze turnieje, gry, zabawy, w których dzieci chętnie brały udział.

  Uczennice z naszej szkoły niewątpliwie uatrakcyjniły sobotni wieczór najmłodszym uczestnikom Nocy Bibliotek. Spotkanie przebiegło w radosnej atmosferze, a na twarzach dzieci gościł szeroki uśmiech.

  Parada Schumana

  07.05.2016

  7 maja odbyła się Parada Schumana pod hasłem "Tu jest Europa!". Nie zabrakło tam również przedstawicieli naszego SKE EuroAdaś. Pogoda nam dopisała; w towarzystwie kilku tysięcy młodych nie tylko wiekiem ale i duchem ludzi przeszliśmy przez centrum Warszawy.

  Parada Schumana szła pod flagą europejską i polską, ponieważ Polska stanowi i zawsze stanowiła część Europy, nie tylko geograficznie, ale także społecznie i kulturowo. Parada Schumana jest wydarzeniem łączącym Europejczyków dlatego dołączyli do niej goście z kilkunastu innych krajów europejskich. Paradzie towarzyszyło Miasteczko Schumana, w którym każdy mógł dołączyć do debaty na temat aktualnych wyzwań w Europie, takich jak przyszłość strefy Schengen, migracje czy utrzymanie swobód obywatelskich. W Miasteczku można również było dowiedzieć się więcej na temat działalności instytucji unijnych, jak Komisja czy Parlament Europejski, a także instytucji miejskich i organizacji pozarządowych.

  Pożegnanie klas III

  29.04.2016

  Tak niedawno bawili się na studniówce, a już trzeba ich żegnać. W ostatnim tygodniu kwietnia klasy maturalne zakończyły swoje zajęcia edukacyjne. Zostały im egzaminy, dylematy i cała przyszłość do zagospodarowania. Niedługo dopadnie ich brzemię odpowiedzialności za siebie, czyli to, na czym polega dojrzałość. Ale najpierw niech zdobędą świadectwo tej dojrzałości, czego im szczerze życzymy. I niech cała ich przyszłość będzie pogodna, szczęśliwa, dobra, radosna i piękna. I tak ich właśnie żegnaliśmy - odrobiną poezji, piosenki i ciepłą życzliwością. A oni byli jak nigdy piękni i uśmiechnięci, choć przecież z odrobiną melancholii, która jest nieodłączną siostrą wszelkich rozstań i pożegnań.

  Światowy Dzień Ziemi

  22.04.2016

  W piątek kolejny raz zorganizowaliśmy obchody Światowego Dnia Ziemi. Po raz drugi mieliśmy przyjemność gościć w murach naszej szkoły pracowników naukowych Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego panie: dr Marię Korotaj-Kokoszczyńską i dr Jolantę Wawer.

  Z dużym zainteresowaniem wysłuchaliśmy dwóch uniwersyteckich wykładów. Pierwszy z nich dotyczył "Wpływu zlodowaceń na rzeźbę w Polsce". Tematem drugiego był "Klimat a budownictwo". Dowiedzieliśmy się wielu interesujących rzeczy, zobaczyliśmy dużo materiałów poglądowych i inaczej spojrzeliśmy na otaczający nas świat.

  Spotkanie zakończyła prezentacja nt. Mazur przygotowana i przedstawiona przez Szymona Rydla (ucznia klasy 3d).

  Serdecznie dziękujemy pracownikom UW za przybycie do nas i poszerzenie naszej wiedzy o świecie. Całość przygotowali uczniowie klasy 2d pod opieką p. Anny Wieteska.

  Dzień Przedsiębiorczości 2016

  20.04.2016

  20 kwietnia nasza szkoła po raz kolejny wzięła udział w "Dniu Przedsiębiorczości". Pod opieką p. Doroty Góralczyk udaliśmy się do Szpitala Ogólnego w Kolnie. Na miejscu zostaliśmy powitani przez Panią Dyrektor, która zapoznała nas ze statystykami dotyczącymi szpitala. Następnie mieliśmy możliwość zapoznania się z placówką.

  Wędrówkę po szpitalu rozpoczęliśmy od pracowni rentegenowskiej, gdzie spotkaliśmy absolwentkę naszej szkoły, która oprócz zapoznania nas ze swoją pracą, opowiedziała również o studiach i udzieliła wielu przydatnych wskazówek w planowaniu dalszej drogi edukacyjnej i zawodowej. Dzięki życzliwości pracowników, którzy cierpliwie odpowiadali na nasze pytania, odwiedziliśmy również: Izbę Przyjęć, oddziały: chirurgiczny, położniczo-ginekologiczny, medycyny paliatywnej oraz karetkę pogotowia. Po każdym z oddziałów oprowadziły nas pielęgniarki, które przedstawiały zakres udzielanych tam świadczeń i wykonywanych zabiegów. Naszej uwadze nie umknęło nawet laboratorium analityczne, w którym mieliśmy możliwość przyjrzenia się naszym krwinkom. Największe zainteresowanie wzbudziły w nas Dział Rehabilitacji Dziennej i Pracownia Fizjoterapii, gdzie uczestniczyliśmy w wielu zabiegach, m.in: masażach, krioterapii i elektrostymulacjach.

  Dzięki tej wizycie z bliska przyjrzeliśmy się pracy lekarzy i zobaczyliśmy miejsca, które na co dzień nie są dla nas dostępne. Pozwoliło nam to na zweryfikowanie swoich wyobrażeń o wymarzonym zawodzie. Uzyskaliśmy również informacje o potrzebnym wykształceniu i umiejętnościach niezbędnych do wykonywania tego zawodu. Ponadto doceniliśmy niezbędną rolę szpitala w naszym małym miasteczku.

  Dziękujemy dyrektorowi szpitala Pani Krystynie Dobrołowicz za umożliwienie realizacji Dnia Przedsiębiorczości w Szpitalu Ogólnym w Kolnie, Paniom Alicji Urbańskiej i Urszuli Skrodzkiej za opiekę podczas pobytu oraz wszystkim pracownikom, którzy poświęcili nam swój czas. N.A.

  Spotkanie z Sybirakiem

  19.04.2016

  W dniu 19 kwietnia uczniowie klasy 1a mogli uczestniczyć w żywej lekcji historii . Na spotkanie zaprosili Pana Jana Truszkowskiego - emerytowanego nauczyciela naszej szkoły. W okresie II wojny światowej przebywał on na zesłaniu w głębi Związku Radzieckiego w miejscowości Tara nad rzeką Irtysz. Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali wspomnień z pobytu na Syberii. W trakcie spotkania przeczytano kilka wierszy napisanych przez gościa, tematycznie związanych z czasem zesłania.

  Dziękujemy Panu Janowi Truszkowskiemu za spotkanie z nami i podzielenie się swoimi wspomnieniami.

   

  "To były piękne dni" - wizyta grupy fińskiej w naszej szkole

  10-14.04.2016

  Po czterech tygodniach od rozstania w Merikarvii spotkaliśmy się ponownie z naszymi przyjaciółmi z Finlandii. Tym razem to oni przyjechali do Kolna, by poznać naszą szkolną rzeczywistość, miasto i kraj.

  Przez kilka dni Finowie zamieszkiwali w naszych domach i wspólnie z nami uczestniczyli w zajęciach. W poniedziałek w auli naszego liceum odbyło się oficjalne powitanie gości przez Pana Dyrektora, przedstawicieli władz miasta oraz osoby wspierające projekt wymiany. Obejrzeliśmy także prezentację przygotowaną przez uczniów fińskich. Następnie Pan Starosta zaprosił nas do odwiedzenia swojego urzędu, gdzie podczas słodkiego poczęstunku rozmawialiśmy z gośćmi o naszym mieście i powiecie. Odwiedziliśmy także Przedszkole Miejskie, Gimnazjum oraz Szkołę Podstawową Nr 2 w Kolnie. We wszystkich placówkach byliśmy życzliwie przyjmowani, a szczególne wrażenie zrobiły na nas świetne występy wokalno-taneczne dzieci z przedszkola i uczniów szkoły podstawowej. Potem odbyliśmy spacer po Kolnie połączony ze zwiedzaniem starego cmentarza i kościoła pw. św. Anny. Po południu udaliśmy się do Hotelu Kozioł, gdzie m.in. obejrzeliśmy ciekawą wystawę zdjęć przyrodniczych Pana Sylwestra Nicewicza, grillowaliśmy, strzelaliśmy z wiatrówki, graliśmy w mini-golfa, jeździliśmy konno itp.

  We wtorek goście z Finlandii uczestniczyli w naszych zwykłych lekcjach, uczyli się też języka polskiego i tańca polonez, a po południu brali udział w zajęciach sportowych na hali i pływalni. W środę wspólnie wyjechaliśmy do Muzeum Kurpiowskiego w miejscowości Wach, gdzie oprócz podziwiania eksponatów związanych z tradycjami kurpiowskimi własnoręcznie i z wielkim zaangażowaniem tworzyliśmy dzieła sztuki w postaci kolorowych papierowych kwiatów i pisanek przy użyciu wosku oraz próbowaliśmy kurpiowskich przekąsek i napojów. Ostatni wspólny dzień spędziliśmy w Warszawie. Pobyt w stolicy rozpoczęliśmy od wizyty w Ambasadzie Finlandii, gdzie zostaliśmy przywitani przez I Sekretarza Ambasady oraz stażystę z Turku. Panowie przedstawili nam tajniki pracy dyplomatów i ich rolę w budowaniu relacji fińsko-polskich na różnych płaszczyznach życia gospodarczego, politycznego i kulturalnego oraz przybliżyli wizję kariery w dyplomacji. Potem odbyliśmy wspaniały spacer po Łazienkach Królewskich i Starówce, zjedliśmy jeszcze obiad w uroczej restauracji przy Placu Zamkowym i nadszedł czas pożegnania. I chociaż wydawało się nam, że jesteśmy odporni na wzruszenia a Finowie powściągliwi w okazywaniu uczuć, to niemal wszyscy mieli łzy w oczach, gdy stało się jasne, że za chwilę będziemy już dużo dalej od siebie. Spędziliśmy ze sobą naprawdę dobry czas i piękne chwile, poznaliśmy się wzajemnie, polubiliśmy i zaprzyjaźniliśmy. Postaramy się tę przyjaźń utrzymać i rozwijać.

  Wszystkim osobom i instytucjom, które okazały nam życzliwość, wsparły projekt wymiany uczniów i uprzyjemniły pobyt naszych Gości w Polsce serdecznie dziękujemy. W.S.

  Sztafetowe Biegi Przełajowe - Augustów 2016

  09.04.2016

  W sobotę 9 kwietnia 2016r. na malowniczych terenach Augustowszczyzny odbył się finał województwa podlaskiego w Sztafetowych Biegach Przełajowych. W rywalizacji sportowej uczestniczyły najlepsze sztafety szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych. Naszą szkołę reprezentowały sztafety dziewcząt i chłopców.

  Poziom sportowy imprezy, jak co roku, stał na wysokim poziomie. Po pierwszych zmianach dziewczęta lokowały się na 4. pozycji natomiast chłopcy na 1. Jednak trudy mocno zróżnicowanej i wymagającej trasy dały się we znaki naszym zawodnikom. Ostatecznie sztafeta dziewcząt zajęła 8 miejsce, a sztafeta chłopców 11. W obu kategoriach rywalizowało po 11 sztafet.

  Naszym reprezentantom dziękujemy za wysiłek sportowy i życzymy sukcesów na kolejnych zawodach. Z.Ś.

  Wizyta w stolicy

  06.04.2016

  W środę wybraliśmy się do Warszawy. Najpierw udaliśmy się na Cmentarz Powązkowski, czyli tzw. Powązki. Na 43 ha, wśród ok. 1 miliona osób tam pochowanych jest bardzo wielu znanych i zasłużonych Polaków i Polek, w tym: żołnierze powstań narodowych, wybitni pisarze, artyści, lekarze, prawnicy i duchowni. Z zainteresowaniem podążaliśmy za przewodnikiem, słuchając ciekawych informacji dotyczących cmentarza i spoczywających bohaterów.

  Po takiej lekcji historii wychowawcy obdarowali nas czasem wolnym w Złotych Tarasach. Szybko rozeszliśmy się by zażywać chwili wytchnienia. Część z nas oddała się zakupowemu szaleństwu, a inni smakowali wielkomiejskiego życia.

  Wieczorem, słonecznymi ulicami stolicy, przemaszerowaliśmy do Teatru Roma na wyczekiwany musical "Mamma Mia". Wszyscy byliśmy zachwyceni grą aktorską, ale przede wszystkim ogromne wrażenie wywarła na nas scenografia. Po spektaklu aktorzy wykonali wraz z widzami wiązankę hitów grupy ABBA, do czego dały się porwać nawet osoby z pozoru sceptycznie nastawione do musicalu.

  Za zorganizowanie wyjazdu i opiekę dziękujemy wychowawcom klas pierwszych: p. Justynie Łosiewskiej, p. Dorocie Góralczyk i p. Marcinowi Konstantemu. N.A.

  Konkurs Politechniki Białostockiej "Matematyka Stosowana"

  04.04.2016

  W dniach 30-31 marca uczniowie klas trzecich naszego liceum: Hubert Gromadzki i Szymon Rydel wzięli udział w finale konkursu "Matematyka Stosowana" organizowanego przez Politechnikę Białostocką. Aby się zakwalifikować musieli najpierw rozwiązać quiz składający się z 20 zadań. Etap finałowy, który odbył się na terenie Politechniki Białostockiej, był jednak bardziej praktyczny. Składał się on z 7 zadań, z których każde było przygotowane przez oddzielny wydział tej uczelni. Aby poprawnie je rozwiązać trzeba było wykonać różnego rodzaju pomiary z wykorzystaniem przyrządów mierniczych takich jak: siłomierz, dalmierz, czy na Wydziale Elektrycznym amperomierz i woltomierz. Niektóre stanowiska wymagały też umiejętności informatycznych np. do rysowania wykresów funkcji w programie Scratch.

  Naszym reprezentantom nie udało się wygrać głównej nagrody, jaką był indeks na Politechnikę Białostocką, jednak jak twierdzą: "warto było zasmakować klimatu uczelni". Sz.R.


  IV miejsce w czwartej lidze futsalu chłopców podlaskiego wojewódzkiego związku sportowego

  04.04.2016

  Zakończyły się rozgrywki futsalu chłopców w IV lidze podlaskiego wojewódzkiego związku sportowego. Reprezentacja naszej szkoły z każdym meczem grała bardziej dojrzale, efektownie i efektywnie. Potwierdzeniem tych słów mogą być wyniki uzyskane w ostatniej kolejce w Brańsku. W pierwszym meczu po spokojnej grze wygraliśmy 10 : 1 z zespołem gospodarzy ZS z Brańska. Natomiast drugi mecz to był "sprawdzian" naszych umiejętności technicznych i taktycznych, ponieważ graliśmy z liderem z I LO z Zambrowa. Pierwsi bramkę strzelili przeciwnicy, ale z każdą akcją to nasi chłopcy grali coraz lepiej. Po kilku minutach wyszliśmy na prowadzenie, którego nie oddaliśmy aż do 40 minuty. Zespół z Zambrowa poniósł pierwszą porażkę. Mecz zakończył się wynikiem 8:5 dla naszych sportowców.

  Podsumowując, po jedenastu meczach zdobyliśmy 27 punków. Wygraliśmy 9 spotkań i ponieśliśmy tylko 2 porażki. Strzeliliśmy 62 bramki, co daje śr. 5,6 na mecz. Byliśmy jedną z trzech drużyn, która w całych rozgrywkach straciła mniej niż 30 bramek - dokładnie 27. Niestety, mimo tak dobrego bilansu nie awansowaliśmy do III ligi. Ostatecznie zajęliśmy 4 miejsce. Naszym debiutantom i tak należą się duże brawa i podziękowania za grę i poziom, jaki reprezentowali w tych rozgrywkach. Dziękujemy i życzymy powodzenia w następnym sezonie.

   Reprezentacja naszego liceum:
  1. Ałajko Adam - bramkarz
  2. Ciepliński Karol
  3. Cwalina Dominik
  4. Gleba Dawid
  5. Grala Karol
  6. Kalinowski Jan
  7. Kleczyński Paweł
  8. Olszak Damian
  9. Podeszwik Robert
  10. Ruchała Łukasz
  11. Sekściński Bartosz
  12. Serowik Bartosz - bramkarz
  13. Sokołowski Adrian - kapitan
  14. Szymanowski Wojciech
  15. Zduńczyk Damian
  Opiekun: Marcin Konstanty.


  Szkolna Liga Halowej Piłki Nożnej

  02.04.2016

  Sześć drużyn wzięło udział w tegorocznej lidze halowej piłki nożnej. Rozgrywki odbywały się na zajęciach popołudniowych w hali sportowej w Kolnie. Od 25 lutego do 22 marca co wtorek i czwartek uczniowie rozgrywali 12 minutowe mecze. Na początku rozgrywki odbywały się w 2 grupach systemem "każdy z każdym" a następnie półfinały i finały. W meczu o 3 miejsce Brygada Chrypana wygrała 3:2 z Sardonicznymi wyłapywaczami oksymoronów. W finale pomiędzy drużyną Ace i Sinus Cosinus po 12 minutach był remis 1:1 i zgodnie z regulaminem o zwycięstwie decydowały rzuty karne, a te lepiej wykonała drużyna Sinus Cosinus. Drużyna pierwszoklasistów wygrała 1:0 i to oni cieszyli się z mistrzostwa. Gratulujemy wszystkim sportowej rywalizacji.

  1 miejsce
  Sinus Cosinus - Maciej Fiertek, Adam Ałajko, Robert Podeszwik, Karol Grala, Damian Zduńczyk, Łukasz Ruchała, Hubert Zajk., Marek Olszak.

  2 miejsce
  Ace - Szymon Rytel, Kornel Długozima, Paweł Kleczyński, Dawid Gleba, Wojciech Szymanowski, Damian Dziemianko, Emil Świderski.

  3 miejsce
  Brygada Chrypana - Michał Chrypankowski, Tomasz Ciszewski, Adrian Sokołowski, Patryk Pomichowski, Janusz Remiszewski, Dominik Panasiuk, Daniel Filipkowski.

  4 miejsce
  Sardoniczni wyłapywacze oksymoronów - Piotr Skrodzki, Maciej Załęcki, Krystian Chrzanowski, Tomasz Borawski, Karol Załęcki, Krystian Samul, Mateusz Waszkiewicz, Karol Ciepliński.

  Turniej zorganizowali i sędziowali: p. Marcin Konstanty i p. Zdzisław Śliwecki. M.K.


  III Turniej siatkówki dziewcząt pod patronatem Starosty Kolneńskiego

  19.03.2016

  W sobotę 19.03.2016 r odbyła się trzecia edycja turnieju damskiej siatkówki pod patronatem Starosty Kolneńskiego Pana Stanisława Wiszowatego.

  Do udziału w turnieju przyjęły zaproszenia cztery zespoły:

  • I Liceum Ogólnokształcące w Łomży - opiekunka Aleksandra Chodorowska
  • Zespół Szkół Technicznych w Kolnie - opiekun Sylwia Zakrzewska
  • Gimnazjum w Zabielu - opiekun Grzegorz Serafin
  • I Liceum Ogólnokształcące w Kolnie - opiekun Zdzisław Śliwecki

  Spotkania były rozgrywane systemem "każdy z każdym" równolegle na dwóch boiskach, co ułatwiło sprawną organizację imprezy. Wprawiony już w „bojach siatkarskich” duet sędziowski: Artur Sielawa oraz Marcin Konstanty bardzo sprawnie i rzetelnie poprowadził wszystkie spotkania.

  Kolneński turniej siatkarski dla dziewcząt organizowany przez I LO w Kolnie odbywa się po zakończeniu współzawodnictwa sportowego w ramach rozgrywek SZS. Jest ważnym elementem procesu szkoleniowego zespołów. Mam nadzieję, że gimnazjalistki będą kontynuowały swoją siatkarską przygodę w następnym etapie edukacyjnym.

  Dziękujemy serdecznie opiekunom i zawodniczkom startujących zespołów. Wspólna sportowa rywalizacja daje możliwość porównania swoich umiejętności siatkarskich, ale również poznania się i nawiązania wzajemnych koleżeńskich relacji.

  Dziękujemy serdecznie sponsorowi naszego turnieju BGŻ BNP PARIBAS za wsparcie naszej imprezy. Liczymy również, że będzie otaczał mecenatem kolejne nasze inicjatywy sportowe.

  Wyniki poszczególnych spotkań:

  I LO Kolno   - ZST Kolno (0:2)
  I LO Łomża - Gimnazjum Zabiele (0:2)
  ZST Kolno   - Gimnazjum Zabiele (2:0)
  I LO Kolno   - I LO Łomża (1:2)
  I LO Kolno   - Gimnazjum Zaniele (0:2)
  ZST Kolno   - I LO Łomża (0:2)

  Klasyfikacja końcowa:
  1. I LO Łomża
  2. ZST Kolno
  3. Gimnazjum Zabiele
  4. I LO Kolno

  Najlepszą zawodniczką zawodów została Ewelina Kordal z I LO w Kolnie.

  Dziękujemy wszystkim uczestniczkom, opiekunom, sędziom oraz gościom za zaangażownie i bardzo przyjazną atmosferę podczas turnieju. Liczymy, że kobieca siatkówka zagości na stałe w kalendarzu wydarzeń sportowych w naszym mieście. Z.Ś.

   

  Tradycje Wielkanocne na Kurpiach - podsumowanie konkursu

  17.03.2016

  Po raz kolejny braliśmy udział w konkursie organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Turośli "Tradycje Wielkanocne na Kurpiach". W czwartek odbyło się jego podsumowanie. W obecnej - XIV edycji - wzięło udział 57 osób ze szkół podstawowych, gimnazjum w Turośli i my - reprezentujący szkoły ponadgimnazjalne. Na konkurs łącznie wpłynęło 149 prac. Komisja konkursowa w składzie: Urszula Kuczyńska (kierownik Skansenu Kurpiowskiego w Nowogrodzie), Wiesława Pawlak (etnograf Muzeum Północno-Mazowieckiego w Łomży), Teresa Pardo (znawca folkloru kurpiowskiego) oraz Iwona Potaś (dyrektor GOK-u w Turośli) stwierdziła, że nagrodzone przez nią prace mieszczą się w tradycji Kurpiowskiej Puszczy Zielonej, reprezentują wysoki poziom artystyczny i stanowią wzór do naśladowania w kontynuowaniu tradycji.

  Wśród nagrodzonych są nasze koleżanki: Banach Natalia, Mazgoła Aleksandra, Waszkiewicz Judyta i Remiszewska Jolanta z 1b, Wiśniewska Aneta z 1a i Remiszewski Janusz z 3a. Od kilku lat niestrudzenie opiekę nad uczestnikami konkursu sprawuje p. Anna Wieteska.


  Wymiana z Finlandią - pobyt w Merikarvii

  06-12.03.2016

  W dniach 6 -12 marca dwudziestosześcioosobowa grupa uczniów naszej szkoły wraz z trojgiem opiekunów brała udział w wymianie z liceum fińskim Meriakrvian Lukio.

  Podróż do Finlandii rozpoczęła się w niedzielę nocą. Niewiele spaliśmy, za to śpiewaliśmy, rozmawialiśmy i próbowaliśmy nie stracić orientacji geograficznej odszyfrowując litewskie, łotewskie i estońskie napisy w nota bene bardzo rzadko rozmieszczonych mijanych miejscowościach. W stolicy Estonii Tallinie wsiedliśmy na ogromny prom i kolejne godziny spędziliśmy na odwiedzaniu sklepów, restauracji, sali koncertowej i oczywiście pokładów, na których czuliśmy morski wiatr i widzieliśmy niczym nieprzesłonięty horyzont.

  Prom opuściliśmy w Helsinkach - z okien autokaru mogliśmy widzieć nowoczesne miasto z dużymi prostymi bryłami wielkich budynków. Stamtąd mieliśmy jeszcze około 5 godzin jazdy do celu. Obawy i niepokój, które czuliśmy jeszcze w autokarze, zniknęły, gdy tylko zostaliśmy powitani przez oczekujących nas kolegów z Finlandii. W ich domach zjedliśmy kolację i odespaliśmy długą ponad dwudziestodwugodzinną podroż.

  Następnego dnia zwiedzaliśmy szkołę, uczyliśmy się irlandzkiego riverdance a po lunchu jeździliśmy na łyżwach. Zagraliśmy mecz hokejowy próbując dorównać gospodarzom lecz mimo wielkiego poświęcenia naszych zawodników i ich nierzadko bolesnych upadków przegraliśmy 5:7. Po południu odwiedziliśmy miejsca pamięci związane z historią Finlandii, m.in. Korsu - drewnianą chatkę, w której podczas pierwszej wojny światowej przebywali fińscy żołnierze.

  Następnego dnia mieliśmy lekcję gospodarstwa domowego. W dużej i dobrze wyposażonej kuchni zostaliśmy zapoznani z przepisem na tradycyjne danie - pierożki karelskie i następnie własnoręcznie je piekliśmy. Tego dnia odwiedziliśmy także kościół luterański w Isojoki i wchodziliśmy na wysoką drewnianą wieżę, która oprócz walorów widokowych oferowała możliwość wysłuchania dźwięku otwieranych okien, który wraz z panującym tam zimnem i nastrojem opowiadanych nam historii współtworzył atmosferę horroru. Po południu nastąpił wyczekiwany i budzący wiele spekulacji punkt programu - kąpiel w przeręblu. Na zewnątrz panowała temperatura -2 stopnie C, temperatura wody +4 stopnie C, wokół śnieg, a śmiałkowie z naszej grupy oraz fińscy koledzy po krótkim pobycie w saunie odbyli kąpiel w jeziorze, by następnie znów ogrzewać się w saunie i potem dzielić niezapomnianymi doznaniami.

  W czwartek odwiedziliśmy przedszkole, wspólnie z dziećmi tańczyliśmy, śpiewaliśmy, uczyliśmy je polskich zabaw, a następnie wróciliśmy do szkoły, gdzie wobec fińskich uczniów prezentowaliśmy Polskę, Kolno i nasze Liceum. Każdy z nas miał szansę, by przedstawić wybrany aspekt lub dziedzinę naszego życia lub też zaprezentować swoje talenty. Po południu wyruszyliśmy do Tampere - jednego z największych miast Finlandii położonego między dwoma jeziorami. Tu jedliśmy obiad w restauracji meksykańskiej i mieliśmy mnóstwo czasu na zakupy w centrum handlowym.

  Ostatniego dnia pobytu mieliśmy zajęcia na strzelnicy, gdzie mogliśmy popisać się swoimi umiejętnościami w celnym strzelaniu i to tym razem nie na teście z zadaniami zamkniętymi lecz do prawdziwych tarcz. Po południu nasi koledzy ze szkoły w Merikarvii przygotowali pożegnalne party, podczas którego tańczyliśmy i śpiewaliśmy do polsko-fińskich rytmów. Popołudnie było do naszej dyspozycji i każdy w najlepszy dla siebie sposób żegnał się z Finlandią i rodziną goszczącą.

  W sobotę bardzo wcześnie rano wyruszyliśmy w podroż powrotną, podczas której zwiedziliśmy przeuroczą starówkę Tallina oraz prawosławną cerkiew - Sobór Aleksandra Newskiego w stylu bizantyjskim.

  Finlandia zauroczyła nas swoją gościnnością i otwartością, spokojem i pięknem zimowych krajobrazów, wdziękiem małych drewnianych domów, funkcjonalnością, jakością wyposażenia i przyjazną atmosferą odwiedzanych przez nas szkół oraz życzliwością Pana Dyrektora Pasi Koski i innych nauczycieli oraz osób nas goszczących. Była to dla nas naprawdę wspaniała i niezapomniana podróż. Teraz z niecierpliwością czekamy na przyjazd naszych przyjaciół, których będziemy gościć w kwietniu.

  Za zorganizowanie wyjazdu i opiekę nad nami dziękujemy opiekunom: Pani Katarzynie Kiełczewskiej, Pani Bogumile Sokołowskiej oraz Panu Marcinowi Konstantemu. W.S.

  CHEMIA ZAPACHÓW

  04.03.2016

  W piątek wyjechaliśmy do Instytutu Chemii Uniwersytetu w Białymstoku, gdzie uczestniczyliśmy w zorganizowanym specjalnie dla nas wykładzie "CHEMIA ZAPACHÓW". Pani dr Izabella Jastrzębska w ciekawy i przystępny sposób wprowadziła nas w świat perfum. Bardzo uważnie śledziliśmy prezentację, która w wielu z nas rozbudziła drzemiących chemików. Następnie zwiedzaliśmy Instytut, który został wyposażony w nowoczesny i najbardziej zaawansowany sprzęt. Doktorzy, prowadzący badania na tych urządzeniach, z zapałem i pasją opowiadali nam o swojej pracy. Nasze miny zdradzały jednak przerażenie i kompletną pustkę, dzięki czemu uświadomiliśmy sobie ile jeszcze pracy przed nami.

  Po części edukacyjnej, przyszedł czas na rozrywkę, jaką wszyscy rozumiemy i lubimy - wizyta w galerii, kino i zakupy.
  W Białej spędziliśmy dwie godziny, buszując po sklepach i jeszcze bardziej się integrując.
  Za opiekę dziękujemy p.p Dorocie Góralczyk i Marii Rumińskiej. Czekamy wszyscy z niecierpliwością na więcej takich edukacyjnych wyjazdów. N.A. Ib


  Żołnierzom Wyklętym

  01.03.2016

  Ja pamiętam. A Ty? Pod takim hasłem przewodnim obchodziliśmy w szkole 1 marca po raz kolejny Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

  Uroczystość przygotowali uczniowie kl. 1b pod kierunkiem M. Rumińskiej.

  Dyrektor szkoły J. Chodnicki ogłosił wyniki rywalizacji klas o Puchar Przechdni Dyrektora ZSP w Kolnie za I półrocze 2015/16 r.- ponownie zwyciężyła klasa 2b.

  Szymon Rydel i Hubert Gromadzki z 3d otrzymali wyróżnienia w konkursie MATEMATYKA OXFORD, a Hubert dodatkowo dyplom za uzyskanie bardzo dobrego wyniku w Ogólnopolskim Konkursie Geograficznym GEO-PLANETA.


  Komplet punktów w Szczuczynie!

  29.02.2016

  W poniedziałek 29 lutego 2016 roku reprezentacja chłopców w Szczuczynie grała o punkty w IV lidze futsalu.

  Tym razem naszą wyższość musiała uznać drużyna ZSZ nr 2 z Białegostoku. Mecz był wyrównany, ale to tylko dlatego, że nasz zespół wyjątkowo raził nieskutecznością w ataku. Mimo tego nasi chłopcy po meczu mogli się cieszyć z kolejnego wygranego spotkania. Końcowy wynik to 3:2 dla I LO. Strzelcy bramek: Zduńczyk Damian - 2, Podeszwik Robert - 1. Drugi mecz wygraliśmy walkowerem, gdyż z rozgrywek wycofał się zespół III LO z Białegostoku.

  Skład I LO: Ałajko Adam - bramkarz, Zduńczyk Damian - kapitan, Grala Karol, Gleba Dawid, Cwalina Dominik, Kalinowski Jan, Ruchała Łukasz, Ciepliński Karol, Olszak Damian.

  M.K.

  Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

  28.02.2016

  28 lutego 2016 roku uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w IV Edycji Biegu Tropem Wilczym, który odbył się na terenach inwestycyjnych w Kolnie.

  Aleksandra Mazgoła, Katarzyna Góralczyk, Małgorzata Góralczyk, Kozioł Adrian, Szymanowski Wojciech, Grala Mateusz pobiegli KU CZCI I PAMIĘCI ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH na dystansie 1963 metrów, a Karol Grala wraz z opiekunem p. Marcinem Konstantym na dystansie 5000 metrów. Gratulacje dla wszystkich uczestników. Każdy, kto pobiegł, jest zwycięzcą. Szczególne gratulacje należą się dla Adriana Kozioł i Karola Grali, którzy na swoich dystansach zajęli III miejsca.

  M.K.

  IV Liga Futsalu

  19.02.2016

  19 lutego 2016 r. w hali sportowej w Kolnie reprezentacja naszej szkoły rozegrała 6. i 7. mecz w ramach IV ligi futsalu. Tym razem zagraliśmy z zespołem z Ostrożan i Białowieży. Oba mecze zakończyły się zwycięstwem naszych chłopców. Mecz z Ostrożanami był meczem prawdziwej walki. Wynik zmieniał się jak w kalejdoskopie, ale ostatecznie to nasze LO było górą – 5:4. Z Białowieżą tylko początek był nerwowy, później graliśmy spokojniej i ostatecznie wygraliśmy wysoko 8:1. Dzięki tym zwycięstwom na konto naszej reprezentacji mogliśmy dopisać kolejnych 6 punków, których łącznie mamy 15.

  Mecze rozegrane przez nasz zespół w IV lidze:

  • 1. mecz – 4 : 1 z ZS z Niećkowa
  • 2. mecz – 0 : 3 z ZSOiT z Białegostoku
  • 3. mecz – 8 : 3 z I LO z Łap
  • 4. mecz – 8 : 1 z ZS CKR z Janowa
  • 5. mecz – 2 : 5 z ZS nr 6 z Suwałk
  • 6. mecz – 5 : 4 z ZSR z Ostrożan
  • 7. mecz – 8 : 1 z TL z Białowieży

  Do końca rozgrywek zostały 4 mecze.

  Już w najbliższy poniedziałek – 29.02.2016 r. zagramy w Szczuczynie z III LO z Białegostoku i ZSZ nr 2 z Białegostoku. Powodzenia!

  M.K.

  Ola i Czarek na podium

  13.02.2016

  W sobotę 13 lutego na kolneńskim basenie odbyły się Mistrzostwa Kolna w pływaniu.

  Impreza zorganizowana przez KOKiS zgromadziła wielu sympatyków pływania. Najliczniej reprezentowaną grupą byli uczniowie szkół podstawowych. Podczas zawodów wystartowało około stu zawodniczek i zawodników. Naszą szkołę w kategorii open reprezentowali Aleksandra Mazgoła z klasy 1b oraz Cezary Charubin z klasy 2c. Oboje zaprezentowali wysoki poziom umiejętności pływackich. Ola i Czarek byli najlepsi w stylu klasycznym i dowolnym. Gratulacje!!!

  Przypominam, że swoje umiejętności pływackie uczniowie liceum mogą doskonalić podczas konsultacji z pływania, które odbywają się w każdą środę o godz. 20.00. Zapraszam.

  Z.Ś.

  Pancakes day w Kolnie

  9.02.2016

  Hello students!!!

  Tuż po feriach SKE EuroAdaś podjął się zorganizowania kolejnego działania jakim było Pancakes day. Akcja odbyła się 9 lutego 2016r. na terenie naszej szkoły. Myślą przewodnią tego dnia było przybliżenie tradycji Shrove Tuesday panującej w Wielkiej Brytanii. Jest to ostatni dzień karnawału, tuż przed środą popielcową, w którym Brytyjczycy zajadają się naleśnikami. Ze względów organizacyjnych, my postanowiliśmy upiec gofry, które przygotowywane były przez członków klubu, po czym zostały sprzedane na przerwach. Ciepłe, rumiane i słodkie gofry przyciągnęły rzeszę smakoszy, właściwie schodziły jak ciepłe bułeczki.

  To nie ostatnia akcja zorganizowana przez EuroAdasia, zapraszamy do wzięcia udziały w kolejnych, kreatywnych działaniach naszego klubu.

  See you

  SKE EuroAdaś

  Studniówka Anno Domini 2016

  23.01.2016

  Poloneza czas zacząć - Podkomorzy rusza
  I z lekka zarzuciwszy wyloty kontusza,
  I wąsa podkręcając, podał rękę Zosi
  I skłoniwszy się grzecznie, w pierwszą parę prosi...


  Tymi słowami tegoroczni maturzyści rozpoczęli swoją studniówkę. Wspominając z sentymentem początki nauki w tej szkole, uświadomili sobie, że są już na ostatnim etapie drogi w dorosłość. Prowadzący uroczystość: Wiktoria Krzyżanowska z 3a, Dominika Purta z 3b, Wojciech Szymanowski z 3c i Piotr Skrodzki z 3d przypomnieli, że już tylko symboliczne 100 dni dzieli uczniów klas trzecich od egzaminu dojrzałości. Jednak na czas studniówki radzili zapomnieć o wszelkich trudnościach, by móc w pełni oddać się radosnej zabawie. Zgodnie z tradycją maturzyści rozpoczęli ten wyjątkowy wieczór staropolskim tańcem - polonezem.

  Następnie głos zabrali zaproszeni goście: Starosta Stanisław Wiszowaty, Burmistrz Andrzej Duda (absolwent naszej szkoły) oraz przedstawiciel rodziców - pani Ewa Grala, która w swoim wystąpieniu podziękowała dyrekcji, wychowawcom, nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły za ich wysiłek i starania włożone w przygotowanie młodzieży do dalszego kształcenia i życia. Pani Ewa wspomniała także swoją studniówkę, którą przeżywała w murach naszej szkoły.

  Dalsze podziękowania popłynęły już od samych maturzystów. Na początku uczniowie podziękowali panu dyrektorowi Józefowi Chodnickiemu za stworzenie wspaniałych warunków do zdobywania wiedzy. Następnie maturzyści wyrazili swoją wdzięczność wychowawcom: Zdzisławowi Śliweckiemu, Katarzynie Kiełczewskiej, Katarzynie Ciołkowskiej oraz Marii Gutowskiej za opiekę i trud wychowawczy. Na samym końcu podziękowali wszystkim nauczycielom za ich "cierpliwość i wytrwałość w niesieniu daru nauki". Pan dyrektor Józef Chodnicki w swoim wystąpieniu życzył młodzieży wspaniałej zabawy, dokonując tym samym uroczystego otwarcia Studniówki. Część oficjalną zakończył walc młodzieży z nauczycielami. Kolejne godziny upłynęły na świetnej zabawie, która trwała do białego rana.

  Z.Ś.

  Szkolny turniej szachowy

  14.01.2016

  W czwartek 14.01.2016 r. od 2. godz. lekcyjnej na auli szkolnej zaczął się SZKOLNY TURNIEJ SZACHOWY. W tegorocznej edycji wzięło udział 23 uczniów znających podstawy szachowego abecadła.

  Zawody rozegrano z pomocą programu Swiss Perfect, który umożliwia szybkie kojarzenie rund w systemie szwajcarskim. Rozegrano 12 rund, po których wyłoniono zwycięzcę.

  Szkolnym Mistrzem Szachowym został Piotr Cwalina z klasy 1a. Miejsca na podium zajęli również: Cezary Charubin kl. 2c i Krystian Chrzanowski kl. 3d.

  Wyniki współzawodnictwa:

  1
  2
  3
  4-5
   
  6
  7-10
   
   
   
  11-13
   
   

  Cwalina Piotr   1a
  Charubin Cezary   2c
  Chrzanowski Krystian   3d
  Wietecha Marcin   2d
  Filipkowski Daniel   3b
  Orłowski Tomasz   3b
  Załęcki Maciej   3d
  Przestrzelski Kacper   1a
  Kozioł Adrian   2d
  Grala Mateusz   3c
  Długozima Kornel   3d
  Woźniak Dawid   2d
  Pycza Szymon   2a

  10 pkt.
    9 pkt.
    8 pkt.
    7 pkt.
    7 pkt.
  6,5 pkt.
    6 pkt.
    6 pkt.
    6 pkt.
    6 pkt.
  5,5 pkt.
  5,5 pkt.
  5,5 pkt.

  14-18
   
   
   
   
  19-22
   
   
   
  23
   
   
   

  Grala Karol   1a
  Ciepliński Karol   3b
  Strzelczyk Jakub   1a
  Dąbkowski Jakub   1a
  Przytuła Albert   2d
  Darmofał Maciej   3b
  Modzelewski Piotr   1a
  Cwalina Dominik   2d
  Szymanowski Kacper   3c
  Sokołowski Adrian   3a
   
   
   

  5 pkt.
  5 pkt.
  5 pkt.
  5 pkt.
  5 pkt.
  4 pkt.
  4 pkt.
  4 pkt.
  4 pkt.
  2 pkt.
   
   
   

  W dobie wszechobecnych rozrywek szachy wydają się być z innej epoki. Nie zapominajmy jednak, że młody człowiek powinien umieć grać w szachy, ponieważ:

  • uczą logicznego i konstruktywnego myślenia
  • rozwijają aktywność twórczą
  • poprawiają: pamięć, koncentrację, wyobraźnię przestrzenną i podzielność uwagi
  • kształtują osobowość, wyrabiają w nim pozytywne cechy: systematyczność odpowiedzialność, pracowitość, samodyscyplinę
  • uczą poszanowania rywala, wychowują, bawią, rozwijają zainteresowania

   Najważniejsze!!!

  • poprawiają wyniki dydaktyczne w szkole!

  Zachęcam - sprawdź sam.

  Z.Ś.

  24 finał WOŚP

  08.01.2016

  Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zawitała w piątek do naszej szkoły. Od kilku lat społeczność szkolna włącza się w zbiórkę pieniędzy. Wolontariusze naszego liceum podczas przerw lekcyjnych przypominali o niedzielnym finale.

  W niedzielę, 10 stycznia 2016 roku, 120 tysięcy wolontariuszy 24. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy wyjdzie na ulice nie tylko polskich miast, ale także zagra w kilkudziesięciu krajach na świecie. Wśród nich będą również uczniowie naszego liceum. Trzymamy kciuki !!!

  Podczas tegorocznego finału będą zbierane pieniądze na zakup urządzeń medycznych dla oddziałów pediatrycznych oraz dla zapewnienia godnej opieki medycznej seniorów.

  Z.Ś.

  Coraz bliżej Święta...

  22.12.2015

  Zbliża się koniec roku. W szkole tradycyjnie o tej porze wspominamy naszego Patrona - Adama Mickiewicza. Przypominamy biografię wieszcza, cytujemy fragmenty dzieł, składamy świąteczną wiązankę i palimy znicz przed Jego pomnikiem postawionym przed budynkiem szkoły. Oczywiście, tak stało się i w tym roku.

  Kończący się rok to również czas podsumowań i rozliczeń. Zasłużeni uczniowie otrzymali z rąk pana wicestarosty Roberta Nadary i pana dyrektora Józefa Chodnickiego nagrody książkowe, sportowcom wręczono też medale. Nowo wybrany zastępca przewodniczącego samorządu uczniowskiego Robert Podeszwik złożył deklarację aktywnego działania i współpracy ze społecznością uczniowską.

  A potem w świąteczny nastrój wprowadziły nas Jasełka przygotowane przez księdza Adama i uczniów z klasy 1b i 1c. Znowu dobro walczyło ze złem, trzeba było podejmować mądre decyzje. Ale narodził się Jezus i wszystkim dał nadzieję. Jeszcze kilka kolęd, przełamanie się opłatkiem, dużo ciepłych życzeń...

  Uduchowieni możemy zacząć przygotowania świąteczne w domu. Spotkamy się aż 4 stycznia 2016 roku, dlatego też już dzisiaj życzymy wszystkim DOSIEGO ROKU!

  III Podlaski Konkurs Chemiczny

  18.12.2015

  18 grudnia 2015 r. w naszej szkole odbył się etap szkolny III Podlaskiego Konkursu Chemicznego, do którego przystąpiło 8 uczniów z klasy 3b. Do drugiego etapu konkursu zakwalifikowano uczniów, którzy uzyskali co najmniej 80% punktów w etapie szkolnym.

   Z naszej szkoły do etapu II zakwalifikowali się:

  1. Patrycja Długozima kl 3b
  2. Dorota Szczytkowska kl 3b
  3. Artur Szumowski kl 3b

  Drugi etap III Podlaskiego Konkursu Chemicznego odbędzie się 20 lutego 2016 r. o godzinie 11 w Instytucie Chemii UwB w Białymstoku. GRATULUJEMY i trzymamy kciuki.

  Szlachetna Paczka

  4-11.12.2015

  Podobnie do ubiegłego roku, w tym również nasza szkoła włączyła się do ogólnopolskiej akcji "Szlachetna Paczka" w charakterze Darczyńcy. Przez tydzień zbieraliśmy produkty żywnościowe, środki czystości i artykuły papiernicze. Po zakończeniu szkolnej akcji wolontariusze zabrali się za pakowanie darów, by móc je dalej przekazać do bazy "Szlachetnej Paczki". Udało nam się przygotować 15 paczek, z czego jesteśmy ogromnie dumni.

  Dziękujemy za pomoc wszystkim: wolontariuszom, uczniom, rodzicom i nauczycielom - za Wasze ogromne serce i zaangażowanie. Bez Was to by się nie udało!

  Szkolny Klub Wolontariusza

  I Maraton Pisania Listów w I LO dobiegł końca!

  11.12.2015

  Czas na podsumowanie…

  Przygotowania trwały długo - rysowaliśmy i rozwieszaliśmy plakaty, tworzyliśmy prezentacje oraz zachęcaliśmy wszystkich do wzięcia udziału w naszej akcji - jednak nie zdążyliśmy się obejrzeć, a Maraton był już za nami. A mianowicie wspólnie napisaliśmy 110 listów! Dzięki doskonałej współpracy członków naszego klubu "EuroAdaś" z Samorządem Uczniowskim sprawnie przeprowadziliśmy akcję w naszej szkole. Już od rana rozpoczęliśmy pisanie listów w MCI i trwało ono do 15:30. Liczna rzesza uczniów naszej szkoły podjęła się wsparcia akcji i napisała list w obronie wybranych bohaterów. Obojętni na losy innych nie zostali także uczniowie ZST z panią prof. Ewą Grala i dołączyli do nas w kilkuosobowym gronie - jednak gest ten ma ogromne znaczenie i to jest najważniejsze.

  Na uroczystym otwarciu członkowie i przybyli goście przyjrzeli się bliżej celom akcji i ich bohaterom. Następnie wysłuchali pięknych piosenek w wykonaniu uczennic naszej szkoły. Akcję wspierał także kiermasz ciast odbywający się na każdej przerwie, który odwiedzany był bardzo często. Inaczej mówiąc - ciasta znikały jak świeże bułeczki. Dzięki temu udało nam się zebrać kwotę na znaczki do napisanych listów. Mogliśmy też w tej kwestii liczyć na pomoc Banku Spółdzielczego, który niejednokrotnie wsparł już nasze działania, i tym razem również wsparł nas finansowo.

  Na koniec warto dodać, że podczas XVI Maratonu Pisania Listów w całej Polsce w ponad 675 miejscach odręcznie napisano 270 235 listów i innych apeli!

  Dziękujemy kochani za pomoc, bo bez Was nie udałoby nam się pomóc naszym bohaterom! Zapraszamy do czynnego udziału w podejmowanych przez nas kolejnych działaniach!!!

  SKE "EuroAdaś"

  15-lecie IPN

  27.11.2015

  W dniu 27 listopada uczniowie: Kurpiewska Martyna kl. 2c, Zabielski Michał kl. 2c, Gardocki Adrian kl. 1c i Niedźwiecki Michał kl. 1b wraz z opiekunem p. Marią Rumińską uczestniczyli w obchodach 15-lecia IPN w Białymstoku. Uczniowie naszej szkoły w 2012 r. brali udział w projekcie edukacyjnym "Katyń - w rocznicę Zbrodni", w ramach którego wysłuchali prelekcji dotyczących sowieckiej agresji i jej konsekwencji dla okupowanych ziem polskich oraz brali udział w wyjeździe do Katynia, gdzie oddali hołd pomordowanym tam polskim oficerom.

  Podczas spotkania w ramach obchodów 15-lecia IPN mieliśmy możliwość obejrzeć pokazy wybranych relacji filmowych z wyjazdów do miejsc pamięci powstałych w latach 2010-2015, wysłuchać reportażu radiowego oraz zapoznać się z przygotowanymi w ramach przedsięwzięcia pracami uczniów.

  Narodowe Święto Niepodległości

  10.11.2015

  W przeddzień kolejnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę uroczyście obchodziliśmy to święto w myśl słów Jerzego Waldorffa "Myśląc o przyszłości narodu trzeba się oprzeć o jego groby".

  Apel zaczął się od przedstawienia zmian osobowych w składzie 2 pocztów sztandarowych i przekazania sztandaru szkoły pierwszemu z nich.

  A potem zasłuchaliśmy się w przypomnianych dziejach naszego narodu. Było poważnie, jak należy. Było też całkiem nowocześnie. Niespodziewanie dla większości nas usłyszeliśmy świetnych raperów brawurowo wykonujących swój utwór. Na koniec jeszcze "Sen o Warszawie" Niemena.

  Wszystkim występującym dziękujemy za ekspresyjny apel przygotowany pod kierunkiem pani J. Rumińskiej.

  IV Liga Futsalu

  09.11.2015

  Dnia 9 listopada 2015 r. w Szczuczynie reprezentacja naszej szkoły rozegrała pierwszy mecz w ramach IV ligi futsalu. Drużyną przeciwną byli uczniowie ZS z Niećkowa. Po 40 minutach gry mecz zakończył się wynikiem 4:1 dla naszego LO. Bramki zdobyli: Paweł Kleczyński, Damian Olszak, Damian Zduńczyk i Adrian Sokołowski.

  Zespół wystąpił w składzie: Adrian Sokołowski - kpt, Karol Grala, Paweł Kleczyński, Damian Zduńczyk, Damian Olszak, Wojciech Szymanowski, Karol Ciepliński, Robert Podeszwik, Jan Kalinowski, Dominik Cwalina, Dawid Gleba i Bartosz Serowik - bramkarz. Opiekun: Marcin Konstanty.

  Gratulacje dla całej drużyny i powodzenia 20 listopada. W tym dniu reprezentacja naszej szkoły zagra z ZSOiT z Białegostoku i I LO z Łap. Mecze będą rozgrywane w Hali Sportowej w Kolnie. MK

  Turniej siatkówki dziewcząt o Puchar Dyrektora ZSP w Kolnie

  25.10.2015

  Siatkówka dziewcząt w naszym mieście na stałe weszła do kalendarza imprez sportowych. Tradycyjnie jesienią organizowany jest turniej siatkarski dziewcząt, na który zapraszane są zespoły ze szkół naszego regionu.

  W niedzielę 25.10.2015 r. na hali sportowej KOKiS rywalizowały: ZS w Wojewodzinie, ZS w Niećkowie, ZS nr 1 w Piszu, ZST w Kolnie, Gimnazjum w Zabielu oraz gospodarz - ZSP w Kolnie.

  W fazie grupowej drużyny rozegrały mecze systemem „każdy z każdym”. Wyniki tej fazy zdecydowały o rozstawieniu drużyn w kolejnych rozgrywkach. Rywalizacja o Puchar Dyrektora ZSP w Kolnie zakończyła się następująco:

  miejsce 1. - ZS nr 1 w Piszu

  miejsce 2. - I LO Kolno

  miejsce 3. - ZST Kolno

  miejsce 4. - ZS Wojewodzin

  miejsce 5. - ZS Niećkowo

  miejsce 6. - Gimnazjum Zabiele

  Należą się podziękowania wszystkim zawodniczkom oraz ich trenerom za bardzo duże zaangażowanie i czystą walkę sportową. Słowa uznania i podziękowania dla Pani Justyny Łosiewskiej oraz Pana Artura Sielawy - sędziów turnieju.

  Puchar, dyplomy oraz nagrody ufundowane były przez Dyrektora ZSP w Kolnie, BGŻ BNP Paribas oddział w Kolnie oraz Pana Waldemara Kosowskiego właściciela firmy Dako w Kolnie. ZŚ.

  Pierwsze miejsce Mateusza w maratonie pływackim

  24.10.2015


  W sobotę odbył się maraton pływacki, zorganizowany przez Stowarzyszenie Ratowników WOPR z Kolna.

  Do rywalizacji na kolneńskim basenie pod opieką p. Marcina Konstantego przystąpili również uczniowie z naszej szkoły. W kategorii open mężczyzn (1500 m.) bezkonkurencyjny okazał się Mateusz Milewski z klasy 3d, który zajął pierwsze miejsce. Wojciech Zieja z klasy 3 c ukończył zawody na 6 miejscu.

  Wszystkim uczestnikom dziękujemy i gratulujemy ukończenia maratonu. M.K.

  Gra miejska

  Pełen historii i kultury kolneński pociąg do szukania i czytania

  22-23.10.2015

  Młodzież z naszej szkoły wzięła udział w grze miejskiej pt. "Pełen historii i kultury kolneński pociąg do szukania i czytania" zorganizowanej przez Powiatową Bibliotekę Pedagogiczną w Kolnie.

  Gra miejska okazała się fantastyczną zabawą edukacyjną. Mogliśmy odświeżyć wiedzę związaną z historią Kolna. Mimo trudu i potu dzielnie stawaliśmy przed każdym zadaniem. "Selfie" było nowoczesnym akcentem, dzięki któremu każdy szczerze uśmiechał się do zdjęć.

  Z niecierpliwością czekamy na kolejną edycję gry miejskiej!       Ania i Patrycja

  Mamy wicemistrza województwa w indywidualnych biegach przełajowych!

  17.10.2015

  Przy pochmurnej pogodzie 17 października 2015 roku w Białymstoku w Lesie Pietrasze odbyła się Licealiada Województwa Podlaskiego w indywidualnych biegach przełajowych. Naszą szkołę pod opieką pana Marcina Konstantego i pana Zdzisława Śliweckiego reprezentowało 20 sportowców.

  Dziewczęta w składzie: Mazgoła Aleksandra – 1d, Chutkowska Martyna – 1a, Szymanowska Ewelina – 1a, Pardo Weronika – 2a, Romankiewicz Monika – 2a, Sęk Anna – 2a, Wolanowska Patrycja – 2a, Góralczyk Katarzyna – 3c, Góralczyk Małgorzata – 3c, Kordal Aleksandra – 3c, Bugnacka Weronika 3b, Łazarczyk Martyna – 3a - miały do pokonania dystans 1500 m.

  Chłopcy w składzie: Grala Karol – 1a, Strzelczyk Jakub – 1a, Bazydło Damian – 1a, Zduńczyk Sebastian – 1a, Dąbkowski Jakub – 1a, Szymanowski Piotr – 2d, Kosk Marcin – 2a, Postek Jakub – 3d - mieli do pokonania dystans 2500 m. Zawodnicy startowali w swoich kategoriach wiekowych. Wszyscy wykazali dużą wolę walki, nawet na ostatniej prostej walczyli o jak najlepszą lokatę.

  Szczególnie dużo radości naszej reprezentacji sprawił – KAROL GRALA – zdobywając Wicemistrzostwo Województwa Podlaskiego - rocznik 1999.

  Wszystkim naszym reprezentantom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych. M.K.

  Dzień Edukacji Narodowej

  13.10.2015

  Jak co roku, od rana było widać uśmiechnięte twarze, uroczyste stroje i pąki róż. Lekcje przebiegły w miłej atmosferze, a na koniec dnia odbył się uroczysty apel.

  W tym roku gościliśmy w naszym gronie m.in. Wicestarostę Roberta Nadarę, przedstawicieli nauczycieli emerytów oraz delegację Rodziców. Wszyscy nauczyciele i pracownicy oświaty otrzymali moc życzeń, uśmiechów i kwiatów. Zdolna młodzież uświetniła ten dzień swoimi występami i zaprezentowała swoje możliwości wokalne. W imieniu powiatu na ręce p. dyrektora Józefa Chodnickiego kosz kremowych róż wraz z ciepłymi słowami przekazał Wicestarosta Robert Nadara. Do życzeń dołączyli się Rodzice.

  Miło nam poinformować, że Wicestarosta Robert Nadara wręczył nagrodę Starosty Kolneńskiego p. Z. Śliweckiemu. Wyróżniający się nauczyciele odebrali nagrody dyrektora szkoły. Wszystkim nagrodzonym gratulujemy.

  XXVI Biegi Jesieni w Koźle

  27.09.2015

  Do tradycji sportowej naszego regionu wpisały się na stałe Kolneńskie Biegi Przełajowe rozgrywane w lasach w pobliżu miejscowości Kozioł. Leśne dukty oraz dostojny starodrzew rosnący przy bazie harcerskiej Komendy Hufca ZHP w Kolnie są wymarzonym miejscem na zmagania przełajowców. Rok rocznie impreza przyciąga rzeszę sympatyków biegania. Począwszy od najmłodszych dzieci, młodzież, dorosłych oraz prawdziwych weteranów biegania.

  W tym roku młodzież naszej szkoły aktywnie włączyła się w przeprowadzenie imprezy. Dziewczęta pracowały w sekretariacie zawodów. Uczniowie naszej szkoły również pomagali w sprawnym przeprowadzeniu konkurencji.

  Oto wyniki współzawodnictwa w kategorii szkół ponadgimnazjalnych

  Dziewczęta (ok.1600 m)

  1. Barbara Kobeszko                  Łomża

  2. Patrycja Kozioł                        Łomża

  3. Aleksandra Mazgoła         1b  I LO Kolno

  4. Weronika Skopnik            3c  I LO Kolno

  5. Aleksandra Miłosek          1b  I LO Kolno

  6. Dominika Pomichowska  1a  I LO Kolno

  Chłopcy (ok. 2300 m)

  1. Karol Grala                1a  I LO Kolno

  2. Adrian Kozioł                   I LO Łomża

  3. Damian Chudzik             ZST Kolno

  4. Piotr Stachelek                SR Łyse

  5. Marcin Kosk               2a  I LO Kolno

  6. Sebastian Zduńczyk  1a  I LO Kolno

  Naszym sportowcom życzymy dalszych sukcesów. Z.Ś.

  Wyjazd integracyjny klas I do Osowca

  25.09.2015

  Tradycją naszej szkoły od lat jest wyjazd integracyjny klas pierwszych do Osowca.

  W tym roku również odwiedziliśmy to miejsce. Wycieczka odbyła się 25 września, w piątek. Klasy pierwsze podzieliły się na dwie grupy. Jedna z nich miała zwiedzać potężną twierdzę Osowiec, natomiast druga tradycyjnie miała udać się na bagna. Niestety, pogoda zmieniła nam plany i obie grupy zwiedzały twierdzę. Nie brakowało atrakcji, a przewodnik, który miał niesamowite pouczcie humoru jeszcze bardziej uatrakcyjnił nam pobyt. Za uważne słuchanie dostawaliśmy nagrody w postaci pocztówek, a nawet "łusek" miłości. Mimo niesprzyjających warunków pogodowych, wszyscy miło spędziliśmy czas. Na koniec zgromadziliśmy się przy ognisku, gdzie upiekliśmy kiełbaski. Integracja w postaci tej wycieczki pozwoliła nam na lepsze poznanie nauczycieli i zaaklimatyzowanie się w nowym towarzystwie. Poznaliśmy swoich rówieśników, zawarliśmy nowe znajomości i swobodniej czujemy się w nowej szkole.

  Dziękujemy wychowawcom klas pierwszych: p. Justynie Łosiewskiej, p. Dorocie Góralczyk i p. Marcinowi Konstanty za zorganizowanie ciekawego wyjazdu. Integracja się udała na piątkę a nawet szóstkę.

  Szkolne Jesienne Biegi Przełajowe

  22.09.2015

  We wtorek 22 września 2015 r. nasi licealiści na dwie słoneczne godziny przenieśli się na stadion miejski. Jak co roku o tej porze każdy miał okazję stanąć na starcie Szkolnych Jesiennych Biegów Przełajowych i tym samym uczynić dla siebie coś wartościowego. Nie każdy z okazji skorzystał. Niektórzy wybrali rolę obserwatorów. Ich wybór – ich strata.

  Zdecydowana większość pobiegła i to jest właściwy kierunek. Na murawie i na bieżni było radośnie i dynamicznie. Była też autentyczna sportowa rywalizacja, zwłaszcza w pierwszych szeregach.

  Niewątpliwie wszystkim startującym wzrósł poziom endorfin, a najszybsi i najmocniejsi dobiegli do samego podium.
  W klasyfikacji punktowej klas zwyciężyła klasa 1a - 82 pkt., przed klasą 1b - 77 pkt. i klasą 2a - 41 pkt.

  Tegoroczni medaliści:

  Dziewczęta kl. I

  1. Mazgoła Aleksandra 1b

  2. Szymanowska Ewelina 1a

  3. Wojsław Aleksandra 1b

  Chłopcy kl. I

  1. Grala Karol 1a

  2. Zduńczyk Damian 1b

  3. Ałajko Adam 1a

  Dziewczęta kl. II

  1. Cudnik Marcelina 2c

  2. Pardo Weronika 2a

  3. Sadowska Paulina 2c

  Chłopcy kl. II

  1. Szymańczyk Damian 2b

  2. Kosk Marcin 2a

  3. Olszak Damian 2a

  Dziewczęta kl. III

  1. Bugnacka Weronika 3b

  2. Góralczyk Małgorzata 3c

  3. Góralczyk Katarzyna 3c

  Chłopcy kl. III

  1. Długozima Kornel 3d

  2. Postek Jakub 3d

  3. Borawski Tomasz 3d

   

  Ślubowanie klas I

  11.09.2015

  Od 1 września pierwszoklasiści zaczęli poznawać swoich wychowawców i nauczycieli, szkołę i jej specyfikę, rozkład lekcji i sal.

  W dniu 11 września 2015 roku złożyli uroczyste ślubowanie stając się pełnoprawnymi członkami społeczności uczniowskiej naszej Szkoły. Przedstawiciele klas pierwszych w obecności sztandaru szkoły, wypowiadali słowa roty przysięgi, którą odczytała najlepsza uczennica roku szkolnego 2014/2015 – Paulina Bałdyga z klasy 2b. Następnie do głównych bohaterów spotkania kilka słów skierował Dyrektor Szkoły - Józef Chodnicki. I tak odbyło się zaprzysiężenie nowych uczniów, kolejnego rocznika.

  Pierwszoklasistów w piątek 25 września czeka integracyjny wyjazd do Osowca. Życzymy im dobrej zabawy i sprzyjającej aury.

  IV edycja Narodowego Czytania

  5.09.2015

  5 września nasi uczniowie po raz kolejny uczestniczyli w ogólnopolskiej akcji "Narodowe Czytanie".

  W tym roku to wspaniałe przedsięwzięcie publicznej prezentacji wybitnych polskich dzieł literackich miało miejsce przed budynkiem Zespołu Szkół Technicznych. Tym razem młodzież z naszego liceum czytała tekst "Lalki" Bolesława Prusa.

  W ubiegłym roku czytaliśmy "Potop" Henryka Sienkiewicza. Dwa lata wcześniej prezentowano dzieła Aleksandra Fredry. Akcję Narodowe Czytanie, która rozpoczęła się w 2012 roku, zainaugurowała wspólna lektura "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza.

  Nowy rok szkolny

  1.09.2015

  Lato się skończyło i wróciliśmy do szkoły. Tradycyjnie przywitał nas dzwonek, który przypomniał, że znów zaczną się klasówki, wywiadówki i inne atrakcje ... No cóż, chyba tak już musi być. Ale za bardzo nie ma się co martwić - już 24 czerwca 2016 zaczną się kolejne wakacje!

  Zaszczycił nas swoją obecnością pan Stanisław Wiszowaty - Starosta Kolneński, który przekazał nam dobrą wiadomość: rusza budowa hali sportowej przy naszym liceum i 1.09.2017 r. będzie jej otwarcie. Z kolei pan Krzysztof Sobiewski - Dyrektor bursy przedstawił możliwość skorzystania z bursy międzyszkolnej.

  Szczególnie miło witamy w naszej społeczności pierwszaków i życzymy im szybkiej aklimatyzacji w nowym środowisku.
  Nazmieniało się trochę również w gronie pedagogicznym - zajrzyjcie do działu Nauczyciele.