Archiwum ...

Europejczycy na Kurpiach

18.04.2011

W przedświąteczny poniedziałek gościliśmy w naszej szkole grupę młodych ludzi z krajów bałkańskich. Przedstawiciele państw byłej Jugosławii i Albanii w ramach programu "We are Europeans" podróżują po Europie (tej unijnej) w celu poznania ludzi, kultury, stylu i poziomu życia itp. Pop prostu przyglądają się tej lepszej części Europy, do której również chcieliby dołączyć. Na tę okoliczność po egidą Klubu Europejskiego "EuroAdaś" zainicjowano wydarzenie lokalne (tak się to teraz ładnie nazywa) "U nas na Kurpiach". Była więc oficjalna impreza z udziałem władz samorządowych (starosta, burmistrz), która miała zaprezentować gościom środowisko szkolne a elementami kultury ludowej naszego regionu. Po południu goście w towarzystwie aktywistów Klubu Europejskiego wzięli udział w warsztatach rękodzieła kurpiowskiego. A więc malowano pisanki, wycinano wycinanki i pleciono kwiatki i inne ozdoby do palm kurpiowskich. Wszystko pod nadzorem i kierunkiem autentycznej artystki ludowej p. Teresy Szmigiel. Zaangażowanie było wielkie, zadowolenie również, a rezultaty interesujące. Tak piękny i pełen wrażeń dzień zakończyła uroczysta kolacja we dworze w Zabielu.

Nowe otoczenie pomnika Adama Mickiewicza

XI-2010

Kontynuacją odnawiania i upiększania budynku i otoczenia szkoły było nowe zagospodarowanie według współczesnych standardów części posesji przed frontem szkoły. Przede wszystkim otrzymaliśmy nowy, elegancki chodnik prowadzący do drzwi frontowych oraz zupełnie nowe otoczenie pomnika Adasia. Przestrzeń w tej części stała się bardziej otwarta i klarowna a sam pomnik jest lepiej widoczny i bardziej wyeksponowany. Wszystko to nabierze pełnej krasy pewnie dopiero wiosną, kiedy trawa zgęstnieje i zielonym dywanem pokryje szarą póki co ziemię. Tak więc stare hasło "Aby do wiosny!" sprawdzi się po raz nie wiadomo który.

Seminarium edukacyjne w Instytucie Yad Vashem

9-22.10.2010

W ramach programu międzyrządowego "Bliżej siebie" oraz jako efekt realizowanego w naszej szkole projektu "Chcemy pamiętać" dwoje nauczycieli - Maria Jolanta Rumińska i Sławomir Rydel - wzięło udział w seminarium dla edukatorów z Polski w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie. Podstawowym wątkiem seminarium był Holokaust, a w zasadzie jak uczyć o Holokauście dzieci i młodzież. W cyklu różnorodnych zajęć uczestnicy zgłębiali zagadnienia związane z Holokaustem w różnorodnych wątkach i kontekstach. Zajęcia na wysokim poziomie merytorycznym prowadzone były przez pracowników naukowych Yad Vashem oraz specjalnie zaproszone osoby. Integralną częścią seminarium było poznanie całego Instytutu oraz jego dorobku. Zwiedziliśmy więc cały kampus z jego licznymi pomnikami i symbolami, Muzeum Pamięci o Holokauście, Muzeum Sztuki Holokaustu, Ogrody Sprawiedliwych Wśród Narodów Świata, Dolinę Wspólnot oraz inne urocze zakątki. Zajęcia seminaryjne odbywały się w bogato wyposażonym bloku dydaktycznym, gdzie są sale dydaktyczne, archiwum, salka projekcyjna, sale do pracy indywidualnej i odpowiednie zaplecze socjalne. Sam Instytut Yad Vashem jako instytucja powołana do kultywowania pamięci o Holokauście jest jakby wydzielonym miasteczkiem położonym urokliwie na jednym ze wzgórz Jerozolimy. Jest tam prawie wszystko łącznie ze sklepem z pamiątkami i synagogą. W programie pobytu była również nauka tańców izraelskich, zwiedzanie Muzeum Izraela oraz kompleksu Góry Herzla i cmentarza wojskowego (takie połączenie naszych Powązek, Grobu Nieznanego Żołnierza i Placu Piłsudskiego). Część turystyczna pobytu obejmowała zwiedzanie Starego Miasta w Jerozolimie oraz dwie wycieczki: na południe i na północ Izraela.

Chcemy pamiętać

22.09.2010

W ostatnią środę odbyło się w naszej szkole seminarium pod hasłem "Chcemy pamiętać". Było ono kulminacyjnym punktem projektu edukacyjnego pod tym samym tytułem realizowanego od kilku miesięcy. Głównym celem projektu jest m.in. poznanie historii Żydów w Polsce ze szczególnym uwzględnieniem własnego regionu oraz poszerzenie wiedzy o Holokauście w wymiarze ogólnym i regionalnym. Elementem tego projektu była również majowa wycieczka do Tykocina. W seminarium uczestniczyli uczniowie klas o profilu humanistycznym. W programie przedstawiono historię Żydów w Polsce oraz naszym regionie, przybliżono dzieje i miejsca zagłady Żydów w powiecie kolneński, zaprezentowano sylwetkę Akiby Rubinsteina, omówiono ślady kultury materialnej Żydów kolneńskich. Gościem specjalnym był dr Waldemar Smaszcz, który wygłosił prelekcję "Judaica w życiu i twórczości ks. Twardowskiego". Referaty i wystąpienia były ilustrowane bogatym materiałem multimedialnym w formie filmów i prezentacji. Projekt realizowany jest pod kierunkiem nauczycieli Marii Jolanty Rumińskiej i Sławomira Rydla.

EuroAdaś w Strasburgu

21-26.02.2010

W dn. 21-26 lutego 24 młodych Europejczyków - uczniów naszej szkoły - wraz z wolontariuszkami z Francji i Armenii oraz 2 nauczycielami uczestniczyli w programie Parlamentu Europejskiego "Euroscola". Ten edukacyjny program skierowany jest do młodzieży z krajów Unii Europejskiej i umożliwia odwiedzenie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu oraz zapoznanie się z jego pracą. W ciągu roku szkolnego zaledwie 10 szkół z Polski może skorzystać z tego programu. Młodzież z naszego liceum miała zaszczyt reprezentować Polskę w tym prestiżowym wydarzeniu jako pierwsza szkoła z województwa podlaskiego. Tym samym została doceniona aktywna działalność SKE "EuroAdaś" na rzecz szerzenia wiedzy o Unii Europejskiej. Koszty wyjazdu refundowane były przez Parlament Europejski. Dzień w PE dostarczył uczestnikom niezapomnianych wrażeń. Młodzi ludzie uczestniczyli w symulowanych posiedzeniach komisji parlamentarnych oraz obradowali wraz z rówieśnikami z 20 innych państw UE podczas posiedzenia plenarnego w sali obrad i tym samym czuli się jak prawdziwi eurodeputowani. Wszyscy uczestnicy spotkania otrzymali dyplomy od przewodniczącego PE prof. Jerzego Buzka. Wizyta była ogromnym wyróżnieniem, okazją do zdobycia cennego doświadczenia w wymiarze europejskim a także możliwością do nawiązania nowych kontaktów. Dzięki hojności instytucji ze Strasburga nasza grupa mogła także podziwiać malownicze zakątki Strasburga i zwiedzić najpiękniejsze zabytki Berlina. Jednym z punktów wyjazdu był także największy park rozrywki i wypoczynku w Europie Tropical Islands.

Termomodernizacja budynku szkolnego

IX-2009

Przyszliśmy wszyscy do szkoły, a tu ... szkoła w remontach. Tak to już u nas (w Polsce) jest. Ale i tak się cieszymy podwójnie. Raz, bo jest nowe centralne ogrzewanie i może wreszcie w każdej sali będzie ludzka temperatura, a dwa, bo inni (patrz SP Nr 2 w Kolnie) mają gorzej i muszą uczyć się na gościnnych występach albo późnym popołudniem. Chwała Najwyższemu i staroście, jako że do niedawna wyglądaliśmy jak najgorsza szkoła w mieście, na której nikomu nie zależy. Od pewnego jednak czasu zmienia się na lepsze. Jest nowe boisko, pojawiło się od 11 Listopada nowe ładne ogrodzenie, od Milewskiego płot został pomalowany i teraz kompleksowa termomodernizacja budynku. To wszystko bardzo cieszy. I chyba w ładniejszej szkole będziemy się wszyscy ładniej uczyć!

Boisko gotowe!

1.06.2009

W ostatnich dniach maja znowu było gorąco na placu - pracownicy firmy "Kaszub" błyskawicznie zamontowali ogrodzenie, bramę wjazdową, furtkę oraz wyposażenie sportowe. Wreszcie wszystko jest skończone i prezentuje się imponująco. Mamy porządne boisko! Wprawdzie hala sportowa kiedyś nam uciekła sprzed nosa, ale mówi się trudno - na układy nie ma rady. Pozostał tylko odbiór techniczny i ... pora na pierwsze mecze.

Z rewizytą na Łotwie

3-7.11.2008

Najpierw wielogodzinna i niewygodna jazda busem. U wrót stolicy Łotwy - Rygi, szybko zapomnieliśmy o naszych bolących nogach. Zakwaterowaliśmy się w akademiku, który miał stać się naszym domem na najbliższe dni. Najbardziej wyczekiwanym punktem programu pierwszego dnia była kolacja w szkolnej stołówce. Przez te kilkanaście minut nikt nie widział niczego innego prócz swojego talerza.

W dniu drugim odbył się koncert dla uczestników wymiany. Zaprezentowano nam krakowiaka i walca oraz piękne i wpadające w ucho nutki. Później zwiedzaliśmy szkołę. Byliśmy pod wielkim wrażeniem wystroju i wyposażenia poszczególnych pracowni. Największym zaskoczeniem był dla nas dzwonek – zamiast zwykłego „drrrrrrrrr” usłyszeliśmy nowoczesną piosenkę. Następnie odwiedziliśmy ryskie muzeum motoryzacji – istny raj dla chłopaków… Po obiedzie udaliśmy się na spacer po starówce. Widzieliśmy Dom Bractwa Czarnogłowych w Rydze, protestancką katedrę, katedrę św. Jakuba i wiele innych zabytków.

Trzeciego dnia z samego rana pani Irena pokazywała nam tzw. ryską secesję. Nigdzie nie widzieliśmy tak pięknie zdobionych budynków. Mieliśmy też okazję zwiedzić Dumę Państwową oraz Muzeum Okupacji. Chyba najlepiej wspominanym przez nas miejscem był pobliski skansen. Po całodziennej wędrówce relaksowaliśmy się w kręgielni. Wszyscy mieli świetny humor. Nawet pani profesor odważyła się zagrać! Chociaż nie wszystkie kule trafiały tam, gdzie powinny, wcale się nie zrażaliśmy.

Następny dzień zaczęliśmy od zwiedzania Jurmali. Spacer brzegiem morza, szukanie muszelek, wodorostów czy też bursztynów, robienie zdjęć przy wielkim żółwiu itp. Jurmala, zamieszkała przez najbogatszych ludzi na Łotwie obfituje, w piękne, kolorowe wille. Na koniec gwóźdź programu – wejście do Aquaparku. Na ostatni wspólny posiłek wstąpiliśmy do wspaniałej restauracji LIDO. Jedzenie było przepyszne. Nasz pobyt w LIDO zakończyliśmy polskim akcentem. Dziewczęta odważyły się zaśpiewać „Hej sokoły” na scenie.

Ostatni dzień. Żal nam było wyjeżdżać. Nawiązaliśmy nowe znajomości, przyjaźnie i pierwsze miłości. Wiemy, że na pewno nie zerwiemy kontaktu z nowopoznanymi. Na pożegnanie otrzymaliśmy małe upominki. Mamy nadzieję, że w przyszłości jeszcze się kiedyś spotkamy…

Gościmy młodzież z Łotwy

27-31.10.2008

Znowu przybyła do nas młodzież z Łotwy. Urządziliśmy spotkanie uczestników wymiany i zarządu SKE w czytelni. Na początku byliśmy nieco skrępowani, ale już po kilku minutach dało się słyszeć głośne rozmowy. Później w sali gimnastycznej zaprezentowaliśmy naszą szkołę. Wszyscy wyglądali na zainteresowanych…chyba. Potem zwiedzanie budynku szkolnego i udział w wybranej lekcji. Podczas pobytu w Kolnie nasi goście mogli konserwować swoją tężyznę fizyczną na hali sportowej.  W zacieśnianiu naszych więzi pomogła kolacja w pubie Champion’s.

W środę wyjazd do Warszawy. Aby zdążyć na czas musieliśmy przerwać swój słodki sen o godzinie czwartej rano! Opłacało się. Pozwolono nam wejść do Pałacu Prezydenckiego, zwiedziliśmy również Zamek Królewski i spacerowaliśmy po Starówce. Odwiedziliśmy Sejm Rzeczypospolitej, załapaliśmy się nawet na obrady! Dla niektórych najbardziej atrakcyjnym punktem programu była wizyta w centrum handlowym M1, gdzie zjedliśmy kolację.

Kolejny dzień – Białowieża. Najpierw podziwialiśmy eksponaty zgromadzone w Muzeum Fauny i Flory m.in.: łosie, wiewiórki, wielkie chrząszcze, jednak po jakiejś godzinie wypuścili nas na świeże powietrze. Przemierzaliśmy szlaki rezerwatu żubrów, które chyba się nas wystraszyły, bo nie chciały podejść. Istną atrakcją był żubroń – skrzyżowanie krowy z żubrem. Po długim spacerku wszystkich tak bolały nas nogi, że widok autokaru witali z wielką ulgą. Dzień zakończyliśmy kolacją w restauracji „Turystyczna”.

Ostatniego dnia odbyło się spotkanie pożegnalne. Goście wpisali się do kroniki szkolnej i dostali mnóstwo krówek. Było nam smutno, że odjeżdżają, ale wiedzieliśmy że i tak wkrótce zjawimy się u nich. Wymieniliśmy się numerami i adresami mailowymi i czekaliśmy na trzeciego listopada…

Zjazd absolwentów - matura 1965

2.06.2007

To było tak dawno, lecz wspomnienia wciąż żywe i konkretne. Zjazd absolwentów naszej szkoły, którzy zdali maturę w roku 1965, przewinął się przez stare mury by po raz kolejny odświeżyć szkolne wspomnienia, spotkać się po latach i wspólnie spędzić kilka radosnych chwil nim każdy znowu zagubi się w swoim świecie. W spotkaniu uczestniczyli emerytowani nauczyciele: Jan Truszkowski (wychowawca), Władysława Kostiuk i Marianna Łosiewska. Oprócz morza wspomnień i dzielenia się swoimi losami uczestnicy zjazdu zapoznali się poprzez prezentację z dniem dzisiejszym szkoły oraz zajrzeli w różne zakamarki by porównywać je ze stanem swojej pamięci. Należy podkreślić bardzo ciepłą atmosferę całej imprezy oraz pogodę ducha i żywy humor wszystkich przybyłych na zjazd.

Z premierem u boku

17.05.2007

Korzystając z okazji, iż w trakcie gorączkowej kampanii przed powtórzonymi wyborami do sejmiku wojewódzkiego zawitał do naszego miasta także miłościwie nam panujący Prezes Rady Ministrów (czyli mówiąc krótko - premier) Jarosław Kaczyński, grupa bojowa EuroAdasia wyruszyła na zdobycie kolejnego cennego autografu do swojej kroniki. Pokonując przeróżne bariery ochronne, po dokładnym sprawdzeniu samej księgi a także długopisu, udało się zbliżyć a nawet usiąść na jednej kanapie z panem premierem. Pan Kaczyński okazał się bardzo sympatycznym człowiekiem. Nie tylko chętnie wpisał się do kroniki, ale także krótko porozmawiał a nawet przyznał się do znajomości jednego absolwenta naszej szkoły - Krzysztofa Jszewskiego (matura 1967).

Wizyta biskupa

23.04.2007

W dniu św. Wojciecha głównego patrona Polski nastąpiło niezwykłe wydarzenie. Oto po raz pierwszy w historii szkoły zawitał w jej mury dostojny gość - ks. biskup Tadeusz Bronakowski, biskup pomocniczy Diecezji Łomżyńskiej. Dokonującej wizytacji kanonicznej parafii Chrystusa Króla Wszechświata w Kolnie zechciał zaszczycić nas swoją wizytą.

Po krótkim powitaniu przed frontem szkoły odbyło się spotkanie przybyłych gości z młodzieżą, nauczycielami i pracownikami w auli szkolnej. W obecności sztandaru szkoły Jego Ekscelencja został oficjalnie powitany przez przedstawiciela młodzieży oraz panią dyrektor. Następnie przedstawiliśmy historię, tradycje oraz dzień dzisiejszy szkoły w formie prezentacji multimedialnej. Teraz dostojny gość skierował do nas krótkie wystąpienie, w którym podkreślił najważniejsze zasady chrześcijańskiego życia i wychowania. Swoje wystąpienie zakończył słowami: "Nie lękajcie się, Bóg jest miłością!". Krótki czas nie pozwolił nam na dłuższy dialog. Jako podziękowanie i wyraz wdzięczności wręczyliśmy ks. biskupowi wiązankę kwiatów i ozdobne wydanie "Pana Tadeusza" - największego dzieła patrona szkoły Adama Mickiewicza.

Potem jeszcze bardzo krótkie spotkanie z kadrą pedagogiczną, pamiątkowe zdjęcie i już trzeba było się żegnać. Mimo że tak krótkie, to niezwykłe spotkanie było dla wszystkich doniosłym i głębokim przeżyciem, które zapisze się w annałach szkoły i będziemy długo pamiętać.

Walczący z giełdami" w najlepszej 20!

23.01.2003

Dwie reprezentacje z naszej szkoły brały udział w Wirtualnej Giełdzie. Klasa III a, występująca pod pseudonimem "walczący z giełdami" zakwalifikowała się do finałowej 20 najlepszych zespołów. W nagrodę pojadą do Warszawy na rozdanie nagród i uroczyste spotkanie z Prezydentem RP- Aleksandrem Kwaśniewskim. Serdeczne gratulacje!

Historia naszego LO uwieczniona...

23.04.2001

W roku 2001 za sprawą Wydawnictwa Wszechnicy Mazurskiej Acta Universitatis Masuriensis z Olecka ukazała się książka o naszym liceum pt. „Średnie szkoły ogólnokształcące w Kolnie (1918-2000)”. Autorem jest Marian Piotr Krysiak.

Pozycja ta omawia historię szkoły od dwudziestolecia międzywojennego po dzień dzisiejszy. Wymienia wszystkich dyrektorów, prezentuje sylwetki niektórych znanych absolwentów szkoły. Podaje również wykaz absolwentów LO i LR z lat 1946-2001. Książkę kończą migawki z historii szkoły, czyli seria wybranych zdjęć wykonywanych w czasie istnienia szkoły...

(...) Praca ukazuje ogromna troskę nauczycieli o edukację, ich ducha patriotycznego i ich bezcenny wkład dla pokoleń Ziemi Kolneńskiej, które tworzyły miejscową inteligencję i piastowali wysokie stanowiska w Polsce. Jest ona dokumentem i pamiętnikiem zawierającym hołd dla wszystkich nauczycieli oraz uczniów, Żywą historię mieszkańców tej ziemi walczących o swoje wykształcenie w ciągu 82 lat.