- 19 kwietnia 2023
Czym są hydrometeory i fotometeory, dlaczego ich obserwacje są fascynujące i użyteczne? Czym jest i jak obliczyć ślad ekologiczny?
Na te pytania mogliśmy uzyskać odpowiedź w poniedziałek w ramach obchodów Dnia Ziemi. Hasło przewodnie tego roku brzmi „Zainwestuj w naszą planetę”’
Od kilku lat, w ramach sprawowanego patronatu nad szkołą przez Uniwersytet Warszawski Wydział Geografii i Studiów Regionalnych, odwiedzają nas pracownicy uczelni. W tym roku gościliśmy znanych już nam profesorów uczelni: Panią Doktor Bożenę Kicińską – klimatologa i Pana Doktora habilitowanego Tomasza Witesa – specjalizującego się w geografii regionalnej. To dzięki Nim dowiedzieliśmy się, co to jest tęcza wtórna, pas Aleksandra, halo, czy też słońce poboczne i zielony promień, a także ślad ekologiczny i które państwa na Ziemi mają szczęśliwych obywateli.
Młodzież szkolna przypomniała nam historię obchodów Dnia Ziemi, jaki jest tego cel i jak obchodzi się go na świecie. Wskazała, jakie działania możemy podjąć każdego dnia dla naszej planety. Uczennice 3a przedstawiły nam zagadnienie dotyczące efektu cieplarnianego i zmian klimatycznych zachodzących na Ziemi. Podsumowaniem tej części spotkania było rozwiązanie testu Quizizz.
W trakcie naszego spotkania została uroczyście otwarta wystawa prac fotograficznych Katarzyny Klamy z klasy 4b, która wygrała konkurs „Ubierz się w książkę” zorganizowany przez Powiatową Bibliotekę Pedagogiczną w Kolnie. Nagrodą dla niej były warsztaty, które przekazał Iwo Świątkowski – członek warszawskiego oddziału Związku Polskich Artystów Plastyków. Zaprezentowane zdjęcia są ich efektem.
Rozstrzygnięto też szkolny konkurs fotograficzny „Łowcy chmur”. Komisja konkursowa miała trudne zadanie – wzięło udział 34 uczniów przygotowując 114 zdjęć. Po długiej naradzie udało się wyłonić zwycięzców: 1. miejce ex aequo zajęły Marta Bikowska i Oliwia Sielawa (obie z 3b). Laureatki pierwszych trzech miejsc otrzymały dyplomy i nagrody książkowe.
Spotkanie zakończyliśmy sentencją:
Pamiętajmy, że każdy z nas jest mieszkańcem Ziemi i odpowiada za utrzymanie dobrostanu błękitnej planety!
Dziękujemy naszym gościom za przybycie i wygłoszenie ciekawych, pouczających wykładów i mamy nadzieję, że spotkamy się w przyszłym roku.